Bizim Toptan’ın cirosu 32.2 milyar TL oldu Bizim Toptan’ın cirosu 32.2 milyar TL oldu
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ocak ayında doğal gaz ve elektrik fiyatlarına zam yapılmayacağını duyurdu. Ayrıca, Türkiye'nin enerji merkezi olma hedefine bir yıl içinde ulaşılmasının planlandığını belirtti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'den zam açıklaması

Bakan Dönmez, Ankara'daki temsilcilere ve haber müdürlerine yaptığı açıklamada, mevcut durumda herhangi bir zam öngörülmediğini ifade etti. İlk değerlendirmelere göre yılbaşında fiyat artışı olmayacağını ve kısa süre içinde kesin takvimi açıklayacaklarını söyledi. Elektrik fiyatlarında da zam öngörmediklerini vurguladı.

Ayrıca, enerji arama faaliyetlerinin devam ettiğini ve yeni yılda bu alanda hız kazanacaklarını belirtti. Daha önce petrol ve gaz bulunan bölgelere yoğunlaştıklarını ancak İç Anadolu, Ege ve Doğu Anadolu'da da araştırmalarını yoğunlaştıracaklarını ifade etti. 2022'de 94 arama ve 56 üretim kuyusu açtıklarını, 2023'te ise 134 arama ve 73 üretim kuyusu olmak üzere toplamda 207 kuyuya ulaşmayı planladıklarını belirtti.

Türkiye enerji merkezi olma yolunda

Bakan Dönmez ayrıca uluslararası projelerden de bahsetti. Türkiye'nin enerji merkezi olma hedefleri için bir yıl içinde bir piyasa oluşturmayı planladıklarını ifade etti. Bu piyasanın alıcıları ve satıcıları tatmin edecek bir yapıya sahip olacağını, başlangıçta daha sınırlı bir piyasa ile geçiş yapabileceklerini belirtti.

Türkmenistan gazının Avrupa'ya ulaştırılmasıyla ilgili olarak ise çalışma gruplarının alternatifleri hızlıca değerlendireceğini ve ardından üç bakanın bir araya gelerek bu konuyu ele alacağını söyledi. Türkiye'nin Hazar Denizi'nin doğusundaki kaynaklardan hem kendi ihtiyaçları için hem de pazarlar için faydalanmayı umduklarını belirtti.

Editör: Gizem Mehli