EURO 2024 son 16 turunda Avusturya maçında attığı golden sonra 'Bozkurt' işareti yaparak sevinen milli futbolcumuz Merih Demiral'e UEFA tarafından soruşturma başlatıldı. TFF kapsamlı bir savunma dosyası hazırlarken Demiral hareketinin bir mesaj içermediğini söyledi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), hemen kapsamlı bir savunma dosyası hazırladı. Karşılaşmanın ardından Merih’in bu konuda soruşturma geçirebileceğini öğrenen yetkililer, daha önceki örnekleri bir araya getirerek, bunları savunmaya ekledi. Gece yarısı operasyonunda, Sırpların “Çetnik selamı”, Arnavutların “çift başlı kartalı” gibi örnekler masaya kondu. FIFA, 2018 Dünya Kupası elemelerinde, İsviçre forması giymelerine rağmen Arnavutların sembolü çift başlı kartal hareketi yapan Shaqiri ve Xhaka’ya 10’ar bin, Lichtsteiner’e 5 bin İsviçre Frangı ceza vermişti. EURO 2024’te de UEFA, ırkçılık sebebiyle Sırbistan ve Arnavutluk’u cezalandırdı. Başakşehirli futbolcular, 2019-20 sezonunda, UEFA Avrupa Ligi’nde, Avusturya temsilcisi Wolfsberger ile yaptığı maçta asker selamı vererek gol sevinci yaşamış, UEFA kınama cezası vermişti.

MERİH DEMİRAL: MESAJ YOK

RECEP TAYYİP ERDOĞAN: “İSRAİL-FİLİSTİN MESELESİNE KALICI ÇÖZÜM GETİRMEDEN, KÜRESEL BARIŞ VE İSTİKRARDAN BAHSEDİLEMEZ.” RECEP TAYYİP ERDOĞAN: “İSRAİL-FİLİSTİN MESELESİNE KALICI ÇÖZÜM GETİRMEDEN, KÜRESEL BARIŞ VE İSTİKRARDAN BAHSEDİLEMEZ.”

Merih Demiral gol sevincinde bozkurt işareti yapmasına ilişkin, şunları söyledi: “Bir gol sevinci vardı aklımda, onu yaptım, Türklükle alakalı. Türk olduğum için çok gurur duyuyorum, o yüzden golden sonra bunu iliklerime kadar hissetim. Herhangi bir mesaj yok, sadece ne kadar gururlu ve mutlu olduğumu göstermek istedim.” Demiral, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda da Türk Bayrağı’na yer vererek “Yüksel Türk! Senin için yüksekliğin hududu yoktur” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE'DEN DİPLOMATİK TEPKİ

Dışişleri Bakanlığı, Merih Demiral hakkında disiplin soruşturması açılmasının “kabul edilemez” olduğunu belirterek “Alman Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın Eylül 2023’te yayımladığı raporda, her bozkurt işareti yapanın aşırı sağcı olarak nitelendirilemeyeceği vurgulanmışken ve ‘bozkurt’ işareti Almanya’da yasaklı bir simge değilken, Sayın Demiral’a Alman makamları tarafından gösterilen tepkilerin bizatihi kendisinin yabancı düşmanlığı içerdiği değerlendirilmektedir. Bir spor müsabakasındaki sevinç kutlaması sırasında, tarihi ve kültürel bir sembolün, hiç kimseyi hedef almayan biçimde kullanılmasına yönelik siyasi amaçlı tepkileri kınıyoruz” dedi. Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz, dün Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Büyükelçi’den, Alman yetkililerin açıklamaları ile ilgili izahat istendi.Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, “Türk aşırı sağcıların işaretlerinin bizim stadyumlarımızda yeri yok. UEFA’nın olayı araştırmasını ve yaptırımları değerlendirmesini bekliyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Editör: SİMGE SİMGE