"Space Perspective" isimli bir uzay turizmi şirketi, bilet alan müşterileri uzaya taşıyabilecek küre şeklinde bir kapsül araç tasarladı.

Heyecan arayanlar artık 125 bin dolarlık bir bilet alarak dev balonla uzayın uç noktalarına seyahat edebilecek.

Uzaya balon yolculuğu! İlk deneme uçuşu gerçekleştirildi - 2

İLK BAŞARILI UÇUŞ DENEMESİ GERÇEKLEŞTİ

İlk başarılı uçuş denemesini tamamladığını duyuran Space Perspective şirketi, açık bir bar ve tuvalet içeren lüks balondan Dünya manzarası sunuyor.

8 koltuğa sahip araçla yapılacak seyahatler resmi olarak bu yılın sonunda başlayacak ve en düşük depozito ücreti bin dolar olarak belirlendi.

Şirket, rezervasyon formunda uzaya seyahati gerektirebilecek durumların neler olduğunu belirtiyor; bunlar arasında arkadaş ve aile toplantıları, şirket toplantıları yer alıyor.

Uzaya balon yolculuğu! İlk deneme uçuşu gerçekleştirildi - 4

Kapsülde yolcular için bir bar, araç içi Wi-Fi ve tuvalet olacak.

Yolcular kapsülün içindeyken Dünya'nın 360 derecelik manzarasının keyfini çıkarabilecekler.

Uzaya balon yolculuğu! İlk deneme uçuşu gerçekleştirildi - 5

EN GENİŞ İÇ MEKAN

Uzay balonuyla ilgili haber ilk olarak şirketin X sitesinde, aracın  "şimdiye kadar yapılmış herhangi bir insanlı uzay uçuşu kapsülünün en geniş iç mekanına sahip" olarak tanımlanmasıyla duyurulmuştu.

Uzaya balon yolculuğu! İlk deneme uçuşu gerçekleştirildi - 6

YENİ REKOR İDDİASI

Balonun uzayın sınırına kadar seyahat edeceği ve Dünya atmosferinin yaklaşık 29 kilometre üzerinde duracağı bildiriliyor.

Space Perspective, uzayın sınırına götürülen insan sayısında yeni bir rekor kırılacağını iddia ediyor.

Geçtiğimiz ay şirket tarafından yapılan son güncellemede, uzayın sınırındayken kokteyllerini yudumlayan misafirlerin kapsülde karşılaşacağı kuşbakışı manzara paylaşılmıştı.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN: “İSRAİL-FİLİSTİN MESELESİNE KALICI ÇÖZÜM GETİRMEDEN, KÜRESEL BARIŞ VE İSTİKRARDAN BAHSEDİLEMEZ.” RECEP TAYYİP ERDOĞAN: “İSRAİL-FİLİSTİN MESELESİNE KALICI ÇÖZÜM GETİRMEDEN, KÜRESEL BARIŞ VE İSTİKRARDAN BAHSEDİLEMEZ.”

Neptune Uzay Aracı, SpaceBalloon, yedek iniş sistemi ve kapsülden oluşuyor.

Kapsülün iç kısmı hem geniş alanı hem de konforu en üst düzeye çıkarıyor ve 8 kaşifle bir kaptanı taşıyor.

YOLCULUK ALTI SAAT SÜRECEK

Şirket ayrıca, roketlerin aksine kapsüllerinin çok daha yavaş, daha nazik bir şekilde dünyadan ayrıldığını ve "NASA ve diğer saygın kuruluşların" "binlerce kez" kullandığı bir teknolojiyi kullandığını vurguladı.

Uzayın sınırına yapılacak yolculuğun altı saat süreceği bildiriliyor.

Editör: SİMGE SİMGE