Bursa Büyükşehir Belediyesin'de yolsuzluk ve usülsüzlük iddiaları ayyuka çıkarken bir iddia'da CHT medyadan geldi.CHT medyanın ortaya attığı iddiaya göre Bursa Büyükşehir Belediyesin'de 120 milyonluk yolsuzluk ortaya çıktı CHT medyanın haberinde verdiği iddia şu şekilde:

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı'nın yıllık 120 milyonluk bütçesi varken, benzer işler için Kültür AŞ'den de 100 milyona yakın alım yapıldığı ortaya çıktı.

İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı olarak atandığında yaptığı ilk işlerden birisi de, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü'nü hemen Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı'na çevirerek, devasa bütçe imkanları sağlaması olmuştu.

Aradan geçen 7 yılın ardından 2023 yılı itibarıyla Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı'nın yıllık bütçesi 120 Milyon TL'ye çıkarılırken ve üstelik bu bütçenin 117 Milyon 473 Bin Lirası (neredeyse tamamı) mal ve hizmet alımına ayrılmışken, benzer işler için son üç yılda Kültür AŞ'ye de toplamda 89 Milyon 224 Bin 600 TL tutarında ihale verilmiş.

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin kendi sitesinde bulunan mali tablolardan aldığımız belgeye göre Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı'nın 2022 yılı bütçesi:

Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı'nın 2022 yılı bütçesi 46 Milyon TL iken ve bunun 44 Milyon 928 Bin Lirası mal ve hizmet alımına ayrılmışken, Kültür AŞ'ye de 10 Kasım 2021 tarihinde yapılan ihaleyle toplamda 28 Milyon 568 Bin Liralık ihale verilmiş. İşte o ihalenin sözleşmesi:

9 Aralık 2021 başlangıç tarihli ihalede yer alan hizmet kalemleri tablosu:

Aynı alanda, aynı dönem için tekrar ihale!

2023 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı'na 120 Milyon TL bütçe ayrılıyor fakat aylık 10 Milyon Liraya tekabül eden bu bütçe yetmemiş olacak ki, yine Kültür AŞ'ye ihaleye çıkılıyor. İşte Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı'nın 2023 yılı mali tablosunda yer alan bütçesi:

Kültür AŞ'ye 2021 yılı sonunda verilen ihale 18 Haziran 2024'e kadar devam ederken, bu kez 21 Mart 2023 tarihinde, 13 Nisan 2023 ile 13 Haziran 2024 yılı tarihleri arası için yeni bir ihale veriliyor. Bu ihalenin rakamı da 42 Milyon 803 Bin 600 TL. İşte o ihalenin belgesi:

13 Nisan 2023 başlangıç tarihli ihalede yer alan hizmet kalemleri tablosu:

Bir yetmez iki, o da yetmez üçüncü ihale!

Aynı dönem ve benzer işler için Kültür AŞ üzerinden iki ihale yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Basın Halkla İlişkiler Daire Başkanı Ahmet Bayhan, üçüncü ihaleyi de yapıyor. 13 Mart 2023 tarihinde, 29 Mart 2023 ile 1 Temmuz 2024 yılı tarihleri arası için yeni bir ihale veriliyor. Bu ihalenin rakamı da 17 Milyon 853 Bin TL. İşte o ihalenin belgesi:

29 Mart 2023 başlangıç tarihli ihalede yer alan hizmet kalemleri tablosu:

2,5 yıl için 4320 tane yayın ve prodüksiyon hizmeti!

Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı'nda bu işler için onlarca personel çalıştırılırken ve kendi bütçesinden de milyonlarca liralık hizmet alımları yapılırken neden Kültür AŞ'den bu kadar fazla alım yapıldı?

2 yıl 6 aylık bir sürede 4320 tane yayın ve prodüksiyon hizmeti gerçekten alındı mı? Tatil günlerini bile saysak günlük 4,73 yayına denk gelen bu yayın ve prodüksiyon alımları nerelerde yayınlandı? Bu rakama, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı'ndan yapılan alımlar da eklendiğinde sayı kaça çıkıyor?

Yine aynı sözleşmelerde yer alan toplam 2280 adet banner alımı nerelerde kullanıldı? Gerçekten bu kadar internet sitesi ile iş yapıldı mı? Bu rakama, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı'ndan yapılan alımlar da eklendiğinde sayı kaça çıkıyor?

Sonuç itibarıyla, 9 aralık 2021 ile 1 Temmuz 2024 tarihleri arasında, Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı 2 yılda (2024 yılı bütçeleri daha belli değil) toplam 166 Milyon Liralık harcama yaparken, Kültür AŞ'ye verilen 3 ihale ile de toplam 89 Milyon Liralık alım yapılıyor.

Bu da (Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı 2024 yılı bütçesi dahil edilmeden) toplamda 255 Milyon Liralık bir rakama tekabül ediyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı bütçesi, 2024 yılında eğer %50 artış alırsa bu rakama 180 Milyon TL daha ilave edilecek.

O zaman da Bursa Büyükşehir Belediyesi tanıtım ve reklam harcamalarına 3 yılda 435 Milyon TL harcamış olacak. (Yıllık 145 Milyon, aylık da 12 Milyon TL)

Şimdi soruyoruz! Bursa Büyükşehir Belediyesi bu kadar harcamayı nerelerde kullanmıştır ve (2024 yılı) kullanacaktır? Kendi bünyesinde Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı ve devasa bütçeleri varken ve o bütçelerden bu alımlar yapılırken neden kendi iştiraki olan Kültür AŞ'nin kullanılmasına ihtiyaç duyulmuştur? Kültür AŞ'de Genel Müdür olarak, Alinur Aktaş'ın ablasının damadı Fethullah Bingöl'ün, organizasyon müdürü olarak da yeğeni Abdullah Çoruk'un olmasının bu işlerde bir etkisi var mı? Bu kadar ekonomik sıkıntının olduğu bir dönemde, reklam ve tanıtıma yıllık 145 Milyon, aylık da 12 Milyon TL harcanması normal mi? Bu bütçelere ve kullanımına karar veren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile Genel Sekreter Yardımcısı ve Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Ahmet Bayhan, Bursalılar'ın paralarını bu kadar rahat harcarken vicdanları rahat mı? Daha önce yaptığımız haberlere uydurma deme cüretini gösteren Ahmet Bayhan ile bize WhatsApp'tan gülücük emojisi atan Alinur Aktaş, bu belgeler ve milyonların havada uçuştuğu rakamlar için bir açıklama yapacak mı? Ya muhalefet!

Yıllardır belediye meclisindeki rahat koltuklarında oturup üç maymunu oynayan muhalefet meclis üyelerinin de acaba vicdanı rahat mı?

Bizim açık kaynaklardan ulaştığımız bu bilgilere ve daha nicelerine çok rahat ulaşma, hatta hesap sorma imkanı olan meclis üylerinin neden sesi çıkmıyor?

Eğer gerçekten muhalefet yapacaklarsa biz başka ihaleleri ve rakamlarını da zahmet etmeden kendilerine verebiliriz. Hem azıcık da siz çalışın, her şeyi gariban medyanın sırtına yüklemeyin! Biraz çalışın da, şu kadim şehrin kaynakları faydalı işlere harcansın.

ü

Editör: TE Bilisim