Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Lozan Mübadelesi'nin 100. yılı anısına gerçekleştirilen Bursa Günlüğü Hikaye Yarışması'nın ödül töreni düzenlendi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Lozan Mübadelesi'nin 100. yılı anısına düzenlenen Bursa Günlüğü Hikaye Yarışması'nın ödül töreni Mudanya'da özel bir otelde gerçekleştirildi.Düzenlenen ödül törenine, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş katıldı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın konuşmasından satır başları şöyle;

Sözlerimin başında cumhuriyetimizin yeni yüz yılını kutluyorum. Huzurun kardeşliğin hat safhada olduğu bir yüz yılı yaşarız inşallah. Bugün anlamlı bir etkinlik için bir araya geldik. Bursa Osmanlı'nın kök salma yolunda ilk başkentidir. Nice millet yüz yıllar boyunca barış içinde yaşadı. Evladı Fatihan Balkanların da her bir toprağını ihya etti. Balkanlara giden insanlarımız ulvi bir görev için gitti oraya. Gün geldi ve düzen bozuldu orada. Orada yaşayan insanlar Türkiye'ye göç etmek zorunda kaldılar. Baskı ve zülme dayanamayan vatandaşlarımız göç etmek zorunda kaldı. İnsanın doğup büyüdüğü topraklardan ayrılmak zorunda kalması ne kadar hazin dimi. Bulgaristan'da kendinizi bir Türk köyünde hissedersiniz. Bursa bir nevi Balkanların özeti gibi. Nasıl ki Rumeli'nin her köşesinde bizden birini görüyorsak, Bursa'da aynı şekilde Balkan insanını görüyoruz.

"YAŞANAN ACILARI GELECEK NESİLLERE AKTARMALIYIZ"

Mudanya'da sahil kordununu yaptık. Aile destek merkezi Mudanyalıların baş uğrak yeri oldu. Alt yapı çalışmaları devam ediyor. Cumhuriyetin ve lozanın yüzüncü yılı olduğu için çok sayıda etkinlik yaptık. Cumhuriyetin anlaşılması ya da kutlanması konserden ibaret değildir. Dolayısıyla etkinlik aktivite yarışmalar gerçekleştirdik. Bu doğrultuda balkanlardan göç eden kardeşlerimizin hikaye yarışması düzenledik. Ben birçok hikaye dinledim. Ve de çok duygulandım. Biz de bu hikayeleri yarışma ortamına dönüştürelim istedik. Yarışmada kazanan ve dereceye girenlere çeşitli ödüller olacak. Bu yaşanılan acıları ve üzüntüleri gelecek nesillere aktarmalıyız. Unutulursa tekrar edilebilir gibi olumsuzluğa sahip. Cumhuriyet de böyle kazanıldı. Çok köklü bir ecdadın geleneğinde geliyoruz biz.

ü

Düzenlenen yarışmada 'Hayal meyal' müstear isimli saadet küçük birinci, 'avni muradı' müstear isimli oğuz mutlu ikinci, 'kebikeç' müstear isimli seval özdemir üçüncü oldu.

Ayrıca, 'Gemlik35' müstear isimli nilar gök ile 'hayalci' müstear isimli hatice öztop büber ise teşvik ödülüne layık görüldü.

ü

Editör: TE Bilisim