Okula kayıt sürecinde birçok velinin başvurduğu 'adres taşıma', sınıf ve öğretmen seçimi, karşılığında da 'bağış' adı altında para istenmesi üzerine MEB harekete geçti.

Her yıl okullara kayıt sürecinde, bağışlar, öğretmen seçimi, adres değişikliği gibi konular gündeme geliyor. İlkokullarda ise en çok tercih edilen öğretmenlerin sınıfına düşmek için adeta bir yarış yaşanıyor. Okul müdürleri bu öğretmenler için velilerden 'bağış' adı altında 20 bin TL'ye varan miktarda para talep ediyor. Milliyet'in haberine göre, bu sorunun çözümüne yönelik adım atan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ilkokul ve ortaokullarda öğrencilerin kayıtlarının otomatik olarak yapılması kararı aldı. Bakan Tekin duyurdu

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, konuyla ilgili yaptığı açıklamada okul müdürlerinin kayıt parası almak, bağış istemek gibi yetkilerinin bulunmadığını belirterek, özellikle ilkokullarda ve ortaokullarda şube ve öğretmen seçiminin önüne geçmek için önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren öğrencinin kayıt alanı içerisindeki okula sınıf mevcuduna, cinsiyet, yaş ve benzeri durumlarına göre kaydının otomatik olarak yapılacağını söyledi. Tekin "Dolayısıyla şu konuştuğumuz konuların büyük çoğunluğunu önümüzdeki yıl isteseler de yapamayacaklar" dedi.

Eğitimciler nasıl değerlendiriyor? Kimi eğitimciler bu uygulamayı yerinde bir karar olarak değerlendirirken kimileri de sorunun tam olarak önüne geçmede yeterli olmayacağı görüşünde. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, kayıtların adrese dayalı kayıt sisteminde okullara liste halinde düştüğünü ancak velilerin kâğıt üzerinde adres taşıma yoluyla engeli aşmaya çalıştıklarını söyledi. Geylan, bu tür sıkıntıların aşılabilmesi için ikâmetgahın sadece velinin beyanına esas olmaktan çıkarılmasını, evrak üzerinde adres taşımanın önüne geçilmesi gerektiğini, bunun da nüfus müdürlüğü ve MEB'in ortak kararıyla zorlaştırılmasını önerdi.
Editör: TE Bilisim