Şenol Güneş: Sınavı iyi geçemedik, bunu kabul ediyorum

A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş, "Oyunumuzun altında kaldığımızı söyledim. Fiziksel sıkıntının yanında, özellikle İtalya maçı sonrasında Galler maçında olumsuzluğumuzu yenemedik. Yüksek tempolu bir takım çıkaramadık. Bu çocuklar bizimse, yine bizim çocuklar. Başarı ya da başarısızlıkta da bizim çocuklardır. Bu çocuklara, gençlere güveniyorum, inanıyorum. Bu oyuncular Türk futbolunun 10 yılına damga vuracaklardır ama bugünkü sınavı da iyi geçemedik bunu da kabul ediyorum" dedi.

SPOR 21.06.2021, 10:18
Şenol Güneş: Sınavı iyi geçemedik, bunu kabul ediyorum

A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş, EURO 2020 A Grubu'nda İsviçre'ye 3-1 kaybedilen karşılaşmanın ardından basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Kaybettikleri için üzgün olduklarını ifade eden Şenol Güneş, "3-1'den sonra üzgünüz. Bu gruptan çıkmayı hedefliyorduk. Çıkacak gücümüzün de olduğunu düşünerek buraya geldik. Zaten elemelerden sonra gruptan çıkmak, güzel futbol oynamak hedefimizdi. Güzel bir hikaye yazma imkanı vardı. Bu turnuvayı iyi kullanamadık. Ama maalesef düşündüğümüzün tam tersi oldu. Taraftarlarımıza, futbol severlere verdiğimiz beklentilerin altında kaldık. Yetenek, karakter önemli ama güçlü de olmak çok önemli. Ama ilk maçta yaşanan kayıp sonrası oldukça büyük bir travma geçirdik. Sonrasında Galler maçı geldi. Bugün daha iyiydik oyuna baktığımızda. Her şeye rağmen toparlanma oldu. İlk başta kazanmak için sahaya çıkan takım bunu gösterdi. Pozisyonlar da üretti. Biz atamadık, rakip ilk geldiği pozisyonda attı. Hücuma gittiğimizde 2'nci golü yedik. Buna rağmen ilk yarı denk sayılabilir. Maçın tamamına baktığımız zaman maçı kaybeden bir takım olarak bizim düşündüğümüz, oynadığımız oyunun anlayış olarak geride olduğu anları da gördük. İsviçre topa sahip olan bir takım. Onların da yetenekli oyuncuları var. Biz golleri bulabilseydik, sonuç farklı olabilirdi. Kazanabilirdik. Hem Galler hem de bu maça üzgünüm. Bu maçlar, kazanılacak maçlardı. Oyun olarak iki maç da İtalya maçının gölgesinde kaldı. Bütün oyuncularım elinden gelen gayreti gösterdi ama olmadı. Hem gruptan çıkma hem de bu sahnede kendilerini gösterme şansı vardı. Üst seviyede olmaları gerekiyordu. Onu kullanamadılar. Onlar da çok üzgün. İlk defa bu tecrübeyi edindiler. Hem bizim hem de oyuncular için büyük bir imtihan. Bu imtihanı başarıyla geçip, en azından son 16'ya kalıp, oradan geçmemiz gerekiyordu. Bazen başarısızlık daha büyük tecrübe katabilir. İnşallah öyle olacaktır. Elimizdeki grup, genç bir grup. Bu grup Türk futboluna 10 yıl daha damga vuracak. Ben buna inanıyorum. Başaracaklar. Bugün, bu turnuvayı böyle geçirmek gerçekten üzüntü verici. Bunu kabul etmek mümkün değil. Bunun altından kalkacak bir takım olduğunu da düşünüyorum. Öyle başarılar yakalama şansları var ki, yeteneğini kullanmak için daha çok çalışmalarını gerektiğini biliyorlar" ifadelerini kullandı.

"GALLER VE İSVİÇRE'Yİ YENEBİLECEĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORDUK"

Takımın turnuvada oyun olarak oldukça geri olduğu konusunda gelen soruya Güneş, şöyle cevap verdi:

"İtalya maçıyla başladı bu. Oradaki teknik, taktik düşüncelerimizin rakip tarafından baskın bir şekilde aleyhimize kullanılması, bizi çok etkiledi. Biz, Galler ve İsviçre'yi yenebileceğimizi düşünüyorduk. Bu konuda eleştirilere katılıyorum. Oyun olarak geride kaldık. Ama bu futbol maçı. Zaten bunları yapsaydık, bunları konuşmayacaktık. Yönetim de elinden gelen gayreti gösterdi, oyuncular da elinden geleni gösterdi. Sorumlusu benim. Ama bunu söylerken, eksikleri de doğruları da biliyorum. Bunları sizinle paylaşıyorum. Herhangi bir şey olması için size değil, kamuoyuna ya da yönetime bir takım bilgiler verilir."

"SINAVI İYİ GEÇEMEDİK, BUNU DA KABUL EDİYORUM"

Futbolcularına güvendiğini ancak turnuvayı da iyi geçiremediklerini kabul ettiğini ifade eden Şenol Güneş, "Oyunumuzun altında kaldığımızı söyledim. Kamp 18'inde başladı. Bu da Türkiye'deki oyuncularla. Onun dışındaki bütün oyuncular 24, 25'inde geldi. İspanya, Fransa, İngiltere Ligi'nde oynayanlar geç katıldı. Onların fiziksel olarak hazırlanma süresi yok. Bunların maç oynadıktan sonra da birkaç gün dinlenmeye ihtiyaçları var. Dolayısıyla maç temposu, üst üste sürekli maç oynayan Türk oyuncuların ne kadar performansının sene sonu ortaya çıkacağı soru işareti oluşturabilir. Fiziksel, zihinsel sorunlar bazı oyuncularda fazla olur, bazı oyuncularda az olabilir. Biz fiziksel sıkıntının yanında, özellikle İtalya maçı sonrasında Galler maçında olumsuzluğumuzu yenemedik. Bu maçta daha iyi başladık. İsviçre topa rakiplerinden fazla sahip olan bir takım. Ona rağmen yüzde 50, 50'ye yakın topa sahip olduk. Dolayısıyla fiziksel olarak bir eksikliğin olduğunu kabul ediyorum ama bunun kamp ya da çalışmayla ilgili olduğunu düşünmüyorum. Bazen moral gücünüz de fizik gücünüzü olumlu ya da olumsuz etkiler. Bugün zaman zaman parlayan, zaman zaman düşen oyuncular vardı. Mesela çok maç oynayan Hakan, Burak düşüş gösterdi. Cengiz de az idman yaptığı için, İrfan da düşüş gösterdi. Yine sakatlıktan çıkan Merih de öyle. Bunlar olabilir. Bunları topladığınız zaman ortaya yüksek tempolu bir takım çıkaramadık. Bu çocuklar bizimse, yine bizim çocuklar. Başarı ya da başarısızlıkta da bizim çocuklardır. Bu çocuklara, gençlere güveniyorum, inanıyorum. Bu oyuncular Türk futbolunun 10 yılına damga vuracaklardır ama bugünkü sınavı da iyi geçemedik bunu da kabul ediyorum" şeklinde konuştu.

"OYUNUMUZDAN BİZ ZATEN ÖVGÜYLE BAHSETMİYORUZ. ELEŞTİRİLER YAPIYORUZ"

Oynadıkları futboldan övgüyle bahsetmediklerini, aksine eleştirdiklerini belirten Güneş, "Beklentimizin büyük olduğunu siz de biliyorsunuz. Kamuoyunun da beklentiyi yükselttiğini biliyoruz. İlk maç sonrasında buraya geldik. Maç sonrasındaki fırtınayı biliyorsunuz. Sonuç kötü ama oyun olarak umutsuz bir ambiyans kamuoyunda geziyordu ve oyuncuların bundan etkilendiğini görüyordum. Bunu düzeltmeye çalışmamıza rağmen ki düzeldiğini düşündüm ama sahaya yansıması çok istediğimiz seviyede değildi. 2'nci maçın da mağlubiyetiyle çok daha olumsuz oldu. İsviçre ise burada berabere kalarak İtalya maçında 1-0, 3-0 kaybetmeyi göze alabilir. Ama asıl hedefi bizim iki maçtır. Bizim de 2 maç olması gerekiyor. Bunu kullanamadık. Aynı şekilde İsviçre için de bu doğru. İsviçre ilk maçta aldığı bir puanla ikincilik şansı var. Galler niye İtalya'ya 1-0 yenilip, ikinci oldu. Çünkü, ilk 2 maçtaki avantajını kullandı. İtalya'da oyuncu değişikliği yaptı. Bunlar avantaj, dezavantaj. Bunlara girmek istemiyorum. Oyunumuzdan biz zaten övgüyle bahsetmiyoruz. Eleştiriler yapıyoruz" diye konuştu.

"BİZ HER AN GOL ATACAĞIMIZI BEKLERKEN GOL YEDİK"

Gol atmayı bekledikleri anda kalelerinde gol gördüklerini ifade eden Güneş, şöyle konuştu:

"Biz de aynı şeyi söylüyoruz. Hollanda'nın, İsviçre'nin zayıf yönleri yok mu ? Zayıf yönümüz Galler maçında defansın arkasına atılan toplardı. Şimdi de defans arkasına değil, uzaktan atılan şut muydu? Biz attık, kaleci çıkardı. Bunların hepsi doğrudur ama hepsi sonuçla eşdeğerdir. Maçtan önce bizde İsviçre'nin nasıl oynadığını biliyoruz. Galler'in de. Saha içinde başarı önemlidir. Biz hücuma gittiğimizde attığımız 3, 4 şut var. Hepsi de güzel şutlardı. Kaleci çıkardı. Ama onlar attığında da köşeye gitti. İlk pozisyonda geldi, vurdu, gol oldu. Biz her an gol atacağımızı beklerken gol yedik. Tekrar gittik, gol yedik. Buna bakarak tabii ki eleştiri yapacaksınız. Defansta bizim oyuncularımızın uzak kaldığı zamanlar oldu, bazen 1'e 1'de iyi yaptık. Bunu iyi yaptığınız zaman zaten sonucu lehimize alıyoruz. Kötü yaptığımız zaman kaybediyoruz. Çıkışta top kayıplarımız oldu. Tersine yaptığımızda biz de top kazandık. Futbol böyle, hatalar oyunudur. Karşı tarafın hatalarını da, kendi hatalarınızı da biliyorsunuz. Bu maçta da bölüm bölüm hem bireysel hem takım olarak iyi işler yaptık. Ama bazen de hatalar yaptık. O yüzden kaybettik. Söylenenleri sevgiyle karşılıyorum."

"TAKIMIN BAŞARI YA DA BAŞARISIZLIĞINDA SORUMLULUĞU HER ZAMAN BENİM ALMAM GEREKİR"

Tecrübeli teknik direktör, istifa edip etmeyeceği yönündeki soru üzerine de şu açıklamayı yaptı;

"Şu anki düşüncem istifa edip, etmemek değil. Şu anda işimizi yaptık. Maçtan önce gelirken, 'bizi Dünya Kupası finaline götürüyordun, şimdi nasıl gidersiniz' diye düşünüyorsunuz. Zaten böyle yaptığımız için Türkiye'de sıkıntı var. Buranın hesabı tabii ki yapılır. Ama bunun hesabı size değil, yönetime veya kamuoyuna verilir. Ama taraftar içerisinde bunu kullanarak, değerlendirerek bir planlama yapmanızı doğru bulmam. Ama fikir itibariyle bu sorular sorulur. Yetkili oldukça sorumlu olduğumu söylüyorum. Herkes sorumlu. Medya da, yönetim de, oyuncu da sorumlu. İş yapıyoruz. Ama takımın başarı ya da başarısızlığında sorumluluğu her zaman benim almam gerekir. Bunun karşılığı istifa mıdır, işi bırakıp kaçmak mıdır, yoksa çalışmak mıdır, onu siz daha iyi takdir edersiniz."

Yorumlar (0)
31
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30
Namaz Vakti 27 Temmuz 2021
İmsak 04:04
Güneş 05:49
Öğle 13:15
İkindi 17:10
Akşam 20:32
Yatsı 22:09
Günün Anketi Tümü
31 Mart Yerel Seçimlerinde Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı olarak kimi görmek istersiniz ?