banner87

banner125

Mustafa Cengiz: "TFF süreci sağlıklı yönetmedi"

GALATASARAY BAŞKANI MUSTAFA CENGİZ, TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU'NUN KORONAVİRÜS TEHDİDİ SONRASI SÜRECİ İYİ YÖNETEMEDİĞİNİ SÖYLEDİ. BAŞKAN CENGİZ AYRICA KULÜPLER BİRLİĞİ'NDE PLAY-OFF VEYA LİGLERİN TESCİLİ KONUSUNDA DA BİR GÖRÜŞMENİN YAPILMADIĞINI AÇIKLADI.

SPOR 25.03.2020, 17:04
Mustafa Cengiz: "TFF süreci sağlıklı yönetmedi"

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, Türkiye Futbol Federasyonu’nun koronavirüs tehdidi sonrası süreci iyi yönetemediğini söyledi. Başkan Cengiz ayrıca Kulüpler Birliği’nde play-off veya liglerin tescili konusunda da bir görüşmenin yapılmadığını açıkladı.

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, liglerin ertelenmesi ve futbol camiasına da sıçrayan koronavirüs salgını hakkında açıklamalarda bulundu. Cengiz, kulüp televizyonuna telefonla bağlanarak basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Test sonuçlarını hastanede bekleyen Başkan Yardımcısı Yusuf Günay’ın durumunun iyi olduğunu belirten Cengiz, "Test sonuçlarını bekliyor. 36 saat sürüyor sonucu. 5 gün içinde ciğerdeki sorunların gideceğini umut ediyor. Hocamızla da görüştüm, sağlığı çok iyi. Morali de iyi. Sevenleri sevinsin. Rakipler biraz daha fazla çalışsın sahaya dönünce. Bana gelince bende bir belirti yok. Ateş, öksürük yok. Bilinen belirtilerin hiçbiri yok. Test yapıldı. Yusuf Bey, ben, Kaan Bey test yaptık. Bunun sonuçlarını bekliyoruz. Bakanlıkların tedbirlerine uymamız gerekli. Çarşamba gününden itibaren Galatasaray olarak ’evde kal, evde çalış’ diyoruz. Bütün departmanlarımızı eve gönderdik. Bu bir pandemi. Bütün kıtaları kapsayan bir salgın. Bu salgından kaçış pek mümkün görünmüyor. Devletin ve Sağlık Bakanlığı’nın tedbirlerini alarak bunu atlatmak istiyoruz. Devlet yaşlıları korumayı çalışıyor onlar için elinden geleni de yapıyor" diye konuştu.

"Biz bir avantaj elde edelim demedik, erteleyin dedik"

Maçların iptal edilmesi için gerekli uyarılarda bulunduklarını dile getiren Cengiz, "Biz uyarılarımızı yaptık ama maalesef hala algı peşinde koşanlar, sanki biz maçları seyircili oynamak istiyoruz gibi algı oluşturdular. Devletimiz ne derse o olur. Ama bizim de bir önerimiz varsa bunu ifade ederiz. 12 Mart Perşembe günü devletimiz maçların seyircisiz oynanacağını söyledi. 11 Mart’ta ilk vaka çıktı. Çarşamba-Perşembe günü panik havası oluşturuldu. Devletimiz bu paniği önlemek için araştırmaları yapmaya başladı. Devletimiz seyircili oynanacağını söyledi. Bizim de o gün 14.30’da bir sponsorluk anlaşmamız vardı. Biz devletimiz seyircili oynanırsa dezenfekte yaparız paniğe gerek yok dedik. Provokasyonlara dikkat edin dedik. Camiaları birbirine düşürmeye çalışanlara dikkat edin. Spor bugün var yarın yok. En değerli olan insan hayatı. Biz tabi ki önce kendi milletimizi ve devletimizi düşünüyoruz. 12 Mart akşamı devletimiz bir karar aldı saat 19.00’da. Seyircisiz oynanacak dedi. Şaşırdık, çünkü öğlen TFF seyircili dedi akşam devlet seyircisiz dedi. O akşam devletimizle irtibata geçtik. Öneri olarak en az akredite 1500 kişi olacak. Protokol de 100 kişiydi. Beşiktaş’ın görevlileri ve yöneticileri de oradaydı. Bunu seyircisiz oynatma yerine erteleme istememizdeki neden ne olabilir. Puan mı? Asla. Bizim 8 maçımızın 5’i deplasman. Seyircisiz olursa bu bir avantaj. Biz böyle avantajları kullanmayız. Oyuncular maça çıkmama düşüncesiydi. Fatih hocamız futbolcuları tek tek ikna etti. Ertesi gün dedik ki bu kadar tehlike var ama buna kimse inanmadı. Biz bir avantaj elde edelim demedik, erteleyin dedik. TFF müthiş bir inatla ligin seyircisiz devam etmesini istedi. Bizden başka bunu konuşan da olmadı. Bir tek Bursaspor basketbol takımı bildiri yayınladı. En son Nihat Bey’i aradım. Futbolcuların isyanını biliyorsunuz, ertelenmesinde hayır var dedim. 1 ayda tamamlarız dedim maçları. Devletimiz bize ne zaman başlayabilirsiniz derse 1 ayda bitiririz dedim. Bu bir sağlık sorunu. Bu nedenle erteleme istedik" ifadelerini kullandı.

"4 kulüp maçların ertelenmesini istemedi"

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir’in erteleme ile ilgili Kulüpler Birliği’nden ıslak imzalı kağıt istediğini söyleyen Cengiz, "TFF bu süreci sağlıklı olarak yönetmedi. Nihat Bey’i aradığımda, ’Kulüpler Birliği ıslak imzalı karar getirmezse müdahil olmam’ dedi. Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil’i aradım, yazı hazırlayalım dedim. Ancak Sepil, 4 kulübün imzalamadığını söyledi. Ben de imzalayan kulüpler imzalasın, öyle verelim dedim. Çok yazılıp, çizildi bunu belirteyim; Fenerbahçe erteleme istedi. İstemeyen 4 kulübü açıklayamam. Yiğidi öldür hakkını yeme. Fenerbahçe ertelenmesini isteyen takımlardandı. TFF ertelemeden yana bir aksiyonda bulunmadı. Sonra da umudumuzu kestik. Sağ olsun devletimiz, Cumhurbaşkanımız ve bakanlarımız araya girdi. Spor bakanımız federasyon başkanlarını çağırarak kararı verdi. Ölüm nereden gelirse hoş geldi sefa geldi dedim. Kimsenin burnunun kanamasını istemem. Bütün camialar için söylerim. Hepsinin iyiliğini isteriz. Dürüst mücadele içinde yarışmak isteriz. Öyle bir ortam oluşturdular ki sanki virüs Wuhan’da değil Türk Telekom Stadı’nda yayıldı. Bu kin, bu nefret neden? Bunu yapmayın. Keşke Fatih hocam, Abdurrahim, eşi, Göksel Gümüşdağ hastalanmasaydı da biz hiç puan almasaydık. Hiçbir şey insan hayatından değerli değildir" açıklamasını yaptı.

"Kulüpler Birliği’nde play-off konuşulmadı"

Mustafa Cengiz, Kulüpler Birliği’nin yaptığı telekonferans toplantısında play-off ya da liglerin tescil edilmesiyle ilgili bir konuşmanın geçmediğini de belirterek, "Başkanlarım herkes kendi görüşünü bildirdi. Orada alınan karar bir komisyon kurularak, TFF ile temasa geçip, liglerin devletin vereceği kararlar doğrultusunda bir an önce başlaması yönündeydi. 17 Nisan, 30 Nisan’a göre başlama tarihlerini konuştuk. Sonra o görüşmeden sonra ben bir uyudum. Sonra play-off dedikoduları çıkmış her yerde. Bütün alternatifler konuşulabilir ama bunlar o toplantıda konuşulmadı. Şu anda Kulüpler Birliği bir çalışma grubu kurarak TFF ile koordineli biçimde devlete bilgi aktarmaya çalışıyor" dedi.

"Yabancı futbolcularda bir panik yaşandı"

Yabancı futbolcuların mevcut durumda tedirgin olduklarını söyleyen Başkan Cengiz, "Yabancı futbolcularda bir panik yaşandı. Türkiye’nin durumunu takip ediyorlar. Türk oyuncular biraz daha rahat. Pazar günü hocamız maç sonu haklı olarak tepki verdi. Oyuncularımızın durumunu en iyi hocamız biliyor. Futbolcularımızda büyük rahatsızlık vardı. Kulüpler Birliği’nde de bu konuşuldu. Futbolcuların başkaldırdığını söylediler. Ben o kulüplerin isimlerini veremem. Bizim futbolcularımızda da bir tepki oluştu. Türk futbolcuları da tedirgin. Onların da aileleri var" ifadelerini kullandı.

Futbolcuların kontratları ile ilgili çalışma yapılması gerektiğini belirten Cengiz, "Her şey tarih endeksli. Biz istersek maçları bir ayda bitiririz. Ancak burada önemli bir konu var. Mayıs’ta sonlanan kontratların liglerin bitiş tarihine endekslenmesi gerekir. TFF’nin bu konuda çalışma yapması lazım. Yoksa ciddi sorunlar çıkar. UEFA ciddi çalışıyor" dedi.

"Ben haklı çıkmaktan utanıyorum"

Başkan Cengiz, yayın sırasında Fenerbahçe Kulübü’nün bir futbolcu ve bir sağlıkçının koronavirüs testinin pozitif olduğunu açıklaması üzerine, "Ben haklı çıkmaktan utanıyorum. Bize algı oluşturuyor diyenler acaba utanıyor mu? Biz tek başımıza mücadele verdik ama kimse inanmadı. Umarım bizi eleştirenler de utanır. Virüse karşı bu bir savaş. Türk insanının bünyesinin bunu rahatlıkla halledeceğine inanıyorum. Doktor ve bilim adamların yönergelerine uyalım" yorumunu yaptı.

"Futbolculara uyarılar yapıldı"

Florya’da herkese test yapıldığını vurgulayan Cengiz, "Hemen hemen Florya’da çalışan herkese test yapıldı. Yener İnce hocamız süreci çok iyi yönetti. Sosyal medyada yazanlar var. Bunlar yazıyor. Benim için de yazmışlar, hanım bana test mi açıklandı diyor. Biz sporculara programlar gönderdik. Hiçbir seyahatte bulunmamaları ikinci emre kadar evlerinde spor yapmalarını istedik. Tek tek söyledik. Sporcularımız ve futbolcularımız buna uyuyor. Hocamız 2-3 gün içinde inşallah Florya’ya döner. Biz devletimizden işaret bekleriz. Onlar işaret vermedikçe harekete girmeyiz" dedi.

Mustafa Cengiz, Albarak’ın Sivasspor maçı dönüşünde rahatsız olduğunu da belirterek, "Sivas’tan gelirken Abdurrahim’in şiddetli rahatsızlığı vardı. Gribal bir rahatsızlık olarak yorumlandı. Sonra Beşiktaş maçına geldi. Beşiktaş maçından sonra pazartesi günü ’Rize maçı ile ilgili futbolcuların bir tepkisi var. Bir toplantı yapalım’ dedik. Fatih Hoca ile Abdurrahim yan yana oturdu. Kadere de inanmak gerekir" açıklamasını yaptı.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
31 Mart Yerel Seçimlerinde Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı olarak kimi görmek istersiniz ?
Namaz Vakti 01 Nisan 2020
İmsak 05:14
Güneş 06:41
Öğle 13:13
İkindi 16:46
Akşam 19:35
Yatsı 20:55
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20