Cudi Cup'ın açılış töreni Bakan Kasapoğlu'nun katılımıyla gerçekleştirildi

SPOR 17.05.2022, 16:59
Cudi Cup'ın açılış töreni Bakan Kasapoğlu'nun katılımıyla gerçekleştirildi
Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, "Bir hayalin gerçekleştiğini ve bu hayalin gerçeğe dönüşmesinin heyecanını paylaşıyoruz. Hiçbir hayal sadece o hayali kurarak gerçekleşmez. Hayallerin gerçeğe dönüşmesinin tek bir kuralı vardır; inanmak" dedi.
Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Uluslararası Cudi Cup'ın açılış törenine katıldı. 9 ülkeden 81 sporcunun katılımı ile Şırnak'ta dün start alan organizasyon Cudi Dağı eteklerinde Şırnak Üniversitesi yerleşkesinde kurulan 4'ü açık, 2'si kapalı olmak üzere 6 kortta başladı. Turnuvada Türkiye'nin yanı sıra Rusya, Kazakistan, Tunus, Polonya, İran, Gürcistan, İngiltere ve Litvanya'dan toplam 44'ü erkek 37'si kız olmak üzere 81 sporcu mücadele ediyor. Düzenlenen açılış programına Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun yanı sıra Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka, Ak Parti Milletvekili Rizgin Birlik, Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Erkan ve çok sayıda davetli katıldı.  
CENGİZ DURMUŞ: DÜNYANIN GÖZÜNÜN BURADA OLDUĞU BİR TURNUVAYI GERÇEKLEŞTİRİYORUZ 
Cudi Cup'ın festival havasında gerçekleştirildiğini kaydeden Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, "Spor bakanlığımızın sporu tabana yayıyoruz talimatıyla stratejiler belirledik. Nasıl olacaktı ve aynı zamanda zincir halkalarını oluştururken dünyanın merkezinde nasıl yer edecektik önemli planlar yaptık. Biz de inancımız olan tenisin 'ben yapıyorsam herkes yapabilir' anlayışıyla çıktığımız yolda herkes tarafından oynanabilen spor olduğunu gösterme anlamında bakanımızın talimatıyla yola çıktık. Şırnak özelinde yerel yönetimlerle neler başarılabileceğinin bir örneğini bu turnuva ile gördük. Bugün Şırnaklı 8 kızımız uluslararası turnuvada yer alıyor. Birlikteliğin, sevginin, dostluğun, barışın en önemlisi centilmenliğin sporcularımızın rakibini yenerken bile korunması tenisin Anadolu'nun bir parçası olduğunu gösteriyor. Sayın Bakanımıza teşekkür ediyorum her zaman yanımızda oldu. Yerel yönetimleri çok önemsedik sizlerin talimatıyla. Burada Şırnak'ta derme çatma tenis oynanırken valimizle bunun hayalini kurduk ve çok şükür ki dünyanın gözünün burada olduğu bir turnuvayı gerçekleştiriyoruz" diye konuştu.  
MEHMET YARKA: ŞIRNAK SPORDA HER GÜN GELİŞİM GÖSTERMEKTE 
Geçtiğimiz sene Şırnak'ta tenis turnuvasını ulusal olarak gerçekleştirdiklerini kaydeden Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka, "Bugün çok duyguluyum 1 yıl gibi kısa sürede Şırnak son yıllarda huzur ortamı doğduktan ve yerel seçimleri aldıktan sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki kabinenin burada festival anlamında etkinlikleri oldu. Birliktelik ve uyum her zaman başarı getirir. Valisi, milletvekilleri ve bütün birimleri ile bir aradayız. Şırnak çok çekti, bu gençler zamanında çok çekti. Top seslerinden barut kokusundan bu gençlerin spor yapma olanağı yoktu. Spordaki her dalda Şırnak gün be gün gelişim göstermekte. Sporun birleştirici gücü vardır. Spor yapan birinde kötü söz, kin olmaz" dedi. 
ŞIRNAK VALİSİ ALİ HAMZA PEHLİVAN: CUDİ CUP, BİR HAYALLE BAŞLADI 
Ali Hamza Pehlivan, Cudi Dağı'nın binlerce yıllık tarihi olduğuna değinerek, "Şırnak, üzerinde sayısız medeniyetler yaşamış son 40 yıldır terörle mücadelenin en keskin olduğu yerlerden. Her yerinde kahraman Mehmetçiğimizin, korucularımızın, polislerimizin izleri var. Onların o mücadelesi olmasa bugün bu organizasyonu yapamıyor olacaktık. Son yıllardaki mücadelenin kalıcı olması anlamında Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla güvenlik konseptleri oluşturuldu. Cudi Cup, bir hayalle başladı ve bugün uluslararası bir organizasyonu yapıyoruz Tenis federasyonu başkanımız ve ekibine teşekkür ediyorum. Biz de yerelde valiliğimiz bağlı kurumlarımızla işin içinde olamaya gayret ettik. Burada sporun birleştirici gücünü organizasyona aktardık. Genç Türkiye'mizin genç bir iliyiz. Yaş ortalamamız 21 ve her geçen gün sporcu sayımız artıyor. 3-4 yıl öncesinde 20 binli rakamlardayken 50 bin bandına neredeyse yaklaştık. Bunlara tesislerle desteklemeyle oluyor. Elimizden geldiğince gençlerimizi tesislere yönlendiriyoruz. Benim için de bu hafta bir veda haftası oldu. 3 yıl hizmet etmeye gayret ettik gururla şerefle onurla Şırnak ilimizde bir taş üzerine bir taş koyabildiysek onurunu yaşadık" şeklinde konuştu. 
BAKAN KASAPOĞLU: BU GÜZEL İMKANLARI YUKARILARA TAŞIMAYA DEVAM EDECEĞİZ 
Cudi Dağı'nda bayram havası olduğunu ifade eden Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, "Gençlik haftasının coşkusu, heyecanı var. Bugün Cudi Dağı'nda sporun gücü ile gençlerin motivasyonu ve heyecanı ile halkımızın mutluluğu ile çiçekler açıyor. Bu güzel imkanları tıpkı bugüne kadar birlikte inşa ettiğimiz ve geliştirdiğimiz gibi daha yukarılara taşımaya devam edeceğiz. Gençlik haftasını ve 19 Mayıs'ı kutluyorum. Cudi Cup vesilesiyle ülkemizde ağırladığımız değerli sporcularımıza mutlulukla hatırlayacakları turnuva diliyorum. Bir hayalin gerçekleştiğini ve bu hayalin gerçeğe dönüşmesinin heyecanını paylaşıyoruz. Hiçbir hayal sadece o hayali kurarak gerçekleşmez. Hayallerin gerçeğe dönüşmesinin tek bir kuralı vardır; inanmak ve o inancın peşinden yılmadan koşmak. Bu tablo, bu inancın alın terinin cesaretin ürünü. Bunu birlikte başardık" ifadelerini kullandı. 

"BU ORGANİZASYON EMEĞİN ÜRÜNÜ" 
Bakan Kasapoğlu, gayretle yeni sporcular kazandıracaklarını ifade ederek, "Bu şanlı bayrağı gururla dalgalandıracaklar. Bu organizasyon emeğin ürünü, Tenis Federasyonu başkanına teşekkür ediyorum. Spor dünyadaki en birleştirici olgulardan bir tanesi. Spor demek centilmenlik demek. Sonuçtan bağımsız rakibe saygı duymak empati kurmak demek. Burada bu tesislerimizle uluslararası standartlardaki kortlarımız diğer tarafta yarı olimpik havuzumuz, Şırnak Üniversitesi kampüsünde. Tesislerimiz ve imkanlarımız ile sadece spor iklimini yaşatmıyoruz, kardeşlik iklimini de yeşertiyoruz. Bu bölgede huzursuzluk çıkarmak isteyenlere bugüne kadar izin vermedik, bundan sonra da izin vermeyeceğiz. Bu topraklarda devlet millet el ele aydınlık yarınlar için verilen mücadelenin pek çok şahidi var. Bu vesileyle tüm şehitlerimizi, gazilerimizi minnetle yad ediyorum. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde aşılamaz denilenleri aştık, konulan tüm engelleri birlikte yendik, yenmeye de hazırız. Birilerinin makus kaderi böyledir diyerek huzursuzlaştırmaya çalıştığı bölgeler istikrarın refahın, kalkınmanın ve güçlü yarınları sembolü. Şırnak'ta olduğu gibi Hakkari'den Kars'a, Kars'tan Edirne'ye tesislerimiz yükselmeye devam ediyor. Tüm halkımız nerede yaşıyorsa, tüm eserlere aynı şekilde erişecek. Devletimizin eli 85 milyonun elini tutacak, yüreğine dokunacak. Anadolu'nun birbirinden kıymetli evlatlarının sahip oldukları güçlenecek. Geldiğimiz bu seviye asla azımsanmayacak ve daha güçlü yarınlara hazırlık anlamında da bir seviye. Bir yandan modern devasa tesisleri inşa ederken mahalle ve köylerimize butik alanlar kazandırıyoruz. Sporun nesilden nesle aktarılması için var gücümüzle çalışıyoruz. Türkiye son 20 yılda eğitimden sağlığa, altyapıya, ekonomiye her alanda devrimi gerçekleştirdiği gibi Sayın Cumhurbaşkanımızın spora olan desteği ile tesis devrimi de gerçekleştirildi. Ülkemizde lisanslı sporcu sayısı 11 milyonu geçti. Avrupa'nın 40 ülkesinden daha fazla. Bu potansiyeli en güçlü şekilde kullanmak bizlerin sorumluluğu ve bunun için çalışıyoruz. Hizmet anlayışının bir yaklaşımı. Olimpiyat ve paralimpik oyunlarında 2020 Tokyo ne kadar doğru yürüdüğümüzün en somut örneği. Bir ülkede spor gelişiyorsa, tesisleşme hamlesi varsa, bilimsel bakış var demektir. Tesis altyapılarını tamamladık. Hakkari, Tunceli, Bitlis, Kars, Erzurum'da kış sporları her geçen gün artıyor. Bu dağlarda artık mutluluğun huzurun türküleri söyleniyor. Artık raket sesleri ile gençlerin sevinç sesleri ile yankılanıyor bu dağlarda" şeklinde konuştu. 
"CUDİ CUP GELENEKSELLEŞEN HALE GELECEK" 
Cudi Cup'ta yer alan 81 sporcunun dostluğun, kardeşliğin ve rekabetin örneğini sergileyeceğini dile getiren Bakan Kasapoğlu, "Tenis severler de federasyonumuzun sosyal medya hesaplarından maçları canlı izleyebilecekler. Cudi'de ilk uluslararası turnuva deneyimi yaşanacak. Bu güzel alan akşamları ise gençlik festivaline dönüşecek ve birbirinden değerli sanatçılarımız burada sahne alacaklar. Cudi Cup gelenekselleşen bir hale gelecek. İstiyoruz ki her tenisçinin yolu Şırnak'tan bir kez geçsin bundan 10 yıl sonra grand slam kazananların hatıralarında Şırnak yer alsın. Altuğ ve İpek de Fransa Açık'ta eleme maçlarını oynuyor. Onlardan da güzel haberler bekliyoruz. Turnuvada ter dökecek tüm sporcu arkadaşlarımıza başarılar diliyorum" dedi.
Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, açıklamasının ardından ise oynanacak tenis maçının para atışını gerçekleştirdi. 
 
GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
-Bakan Kasapoğlu'nun alana gelişi
-Tesis ziyareti
-Cengiz Durmuş'un açıklamaları
-Mehmet Yarka'nın açıklamaları
-Vali Hamza Pehlivan'ın açıklamaları
-Bakan Kasapoğlu'nun açıklamaları
-Bakan Kasapoğlu'nun para atışını gerçekleştirmesi
-Genel detaylar

Yorumlar (0)
21
hafif yağmur
Namaz Vakti 29 Haziran 2022
İmsak 03:34
Güneş 05:30
Öğle 13:12
İkindi 17:10
Akşam 20:44
Yatsı 22:32
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31