Beşiktaş Başkanı Çebi: Gemiyi selametle yüzdürebilmek çok önemliydi

SPOR 18.05.2022, 16:22
Beşiktaş Başkanı Çebi: Gemiyi selametle yüzdürebilmek çok önemliydi

Ali DANAŞ / İSTANBUL,()

Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi, 29 Mayıs'ta gerçekleştirilecek olağan seçimli genel kurul ile ilgili Vodafone Park'ta basın toplantısı düzenledi .Çebi, "Genel kurul üyelerinin bize olan inancıyla yola çıktık. Bütün gelirler temlik edilmiş, gelirlerin kasaya girmediği, ödemelerin 6 aydan beri yapılmadığı sürecin sonunda kendimizi çok zor ve sıkıntılı günlerde Beşiktaş'ın yöneticisi ve başkanı olarak bulduk. Gemiyi selametle yüzdürebilmek çok önemliydi" dedi.
"GEMİYİ SELAMETLE YÜZDÜREBİLMEK ÇOK ÖNEMLİYDİ"
Bir dönem daha görev almak için başvuru yaptığını belirten Çebi, "Genel kurul üyelerinin bize olan inancıyla yola çıktık. Bütün gelirler temlik edilmiş, gelirlerin kasaya girmediği, ödemelerin 6 aydan beri yapılmadığı sürecin sonunda kendimizi çok zor ve sıkıntılı günlerde Beşiktaş'ın yöneticisi ve başkanı olarak bulduk. Gemiyi selametle yüzdürebilmek çok önemliydi, bunu başardığımızı düşünüyorum. Devir teslim anında resmi bağımsız kurumdan borç ve alacak rakamlarıyla ilgili tespit raporunda borç 3 milyar liraydı. Raporlara daha sonra girmesi beklenen 300 milyon ilave edildiğinde borç 3,3 milyar liraydı. Şu an borcun 4,5 milyar olduğunu görüyoruz. Keyifsiz durum ama geldiğimiz süre içinde ödenen 1,2 milyardır. 3,3'ün üzerine eskiden kaynaklanan borçlar ve yükümlülük; faiz ve kur farklarını koyduğunuzda 4,3 milyar kaçınılmaz sonuçtur. Artmamasını başarı olarak görüyoruz. Hemen hemen denk bütçeyi aslında biz gerçekleştirdik. Ama bizlerden kaynaklanmayan daha önceki dönemlerden gelen faiz yükünden, kur farklarından ortaya çıkan sonuç maalesef borcun arttığını göstermektedir. Futbol takımında kadroya girmeyen, kadroya girip de hiçbir şekilde faydası olamayan futbolcuların yükünün yıllık 200 milyon lira olduğunu ifade etmek istiyorum. Bu kontratların ortalama 4,5 yıllık karşılığını koyduğunuz zaman bugünkü yükü 1 milyar liradır. Borcun dörtte biri faiz yükü, diğeri budur. Değeriyle koyduğunuz borcun dörtte biri diğer dörtte biri faiz yüküdür. Amatörlerin zararı bir sonraki sene 5, en son geçtiğimiz sene 2 milyon Euro'ya indirilmiştir. Bunun olumlu yansımaları zaman içinde olacaktır. Beşiktaş'ı sıkıntılı kontratlarından, hizmet kontratları da dahil, neredeyse tamamından kurtarmış bulunuyoruz" ifadelerini kullandı.
"İKİ SENEDE BİR MİLYAR LİRALIK KAYBIMIZ VARDI"
Yayın gelirlerinde düşüş olduğunu ve kulüplerin bundan çok etkilendiğini belirten Çebi, "Bu nedenle tahmin ediyorum 500-600 milyon liralık kaybımız var. İki senede bir milyar liralık kaybımız vardı. Bu olmasaydı borçlar bir milyar aşağı olacaktı. Gerekli hukuki işlerin yapılması için, varsa İç İşleri Bakanlığına, SPK'ya, gerekli yerlere dosyalar gönderilmiştir. Onların incelemeleri sürerken, hukukçulardan oluşturduğumuz kurul tarafından da 20 dava açılmıştır. En az bir o kadar dava açılmasını beklemekteyiz" diye konuştu.
"KİMSEYE 'SEN BİZDENSİN, SEN ÖBÜR TARAFTANSIN' DEMİYORUZ"
Vodafone Park'ın iskanını aldıklarını belirten Çebi,  Akatlar ve Süleyman Seba Tesisleri'nin de yenilendiğini dile getirdi. Kendi dönemlerinde 3 bin 300 kişinin üyeliğini kabul ettiklerini söylerken, "Kimseye 'sen bizdensin, sen öbür taraftansın' demiyoruz. Bindirilmiş kıtalarla mücadeleye devam edeceğiz. 'Beşiktaşlıyım' diyen herkese kapımız açık. Üyelikleri düşürülen arkadaşların son bir kez dönüşü tüzükte yapacağımız değişiklikle bir af düşünüyoruz. Bunu genel kurulun önüne getireceğiz" dedi.
"GENÇ OYUNCULARIMIZLA İLGİLİ KAPIMIZ ÇALINIYOR"
Çebi, takımın gelecek yıl ki planlaması ile ilgili olarak da, "Uçuk kaçık bütçeler yok. Yıldız almak kolaydır. Parayı veriyorsunuz, borcu yapıyorsunuz, evinize gidiyorsunuz. Sonrasındakiler acısını çekiyor, olan  kulübe oluyor. Hedefimiz yıldız almak değil, yıldız yaratmak olmalı. Bunu yavaş yavaş yerine getirmek istiyoruz. 20 kişilik takımda yaratıcı gençlere örnek olabilecek futbolcular olacaktır. Özellikle santrforda bunu yapmak istiyorum. Genç oyuncularımızla ilgili kapımız çalınıyor. Kafamızdaki rakamları almadığımız süreci hiçbir çocuğumuz hiçbir yere gitmeyecek. Parladılar, çok iyiler. Çok daha iyi olacaklar. Ersin'in arkasından gelen kalecimizin gösterdiği performans nasıl büyüyeceğimizin ispatıdır. Malum menajerler var, bizim çocuklar yapmıyor. Bunları menajerlerin elinde kurtarabilirsek, iyi niyetli menajerlerle çalıştırabilirsek bu çocuklar sonunda ikna olur, imzalarlar. Bizim ücret politikalarımıza uymaları halinde sözleşme yaparız. Yürüyen kontrat var. Kontrat bitmeden bir iki sene önce kontrat yok. Beklemeyi biliriz, bekletmeyi de biliriz" ifadelerini kullandı.
"YÜZYILLIK ÇINARLARI HEPİMİZ EGOLARIMIZLA ÇOK BÜYÜK BORCUN ALTINA SOKTUK"
Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu ile ilgili Çebi, "İhtiyaç olduğu için, spor kulüplerinin bu hale getirilmesinden dolayı Spor Yasası gündeme alınmıştır. Yapanları eleştirmek haddimize değil. Bizler bunu hak ettik. Koskoca camiaları, yüzyıllık çınarları hepimiz egolarımızla çok büyük borcun altına soktuk. Bu zorlukla buradayız. Bu olmasaydı iki değil, 12 aday beklerdim. Spor Yasası gerektiği için yapılmıştır. Bizi çok zorlayacaklar. Beşiktaş'ın ve diğer kulüplerin daha sağlıklı yönetilmesi için yapılmıştır ama bazı konularda sorunlar var. Özellikle yöneticilerin borç alıp vermekle ilgili sınırlama doğru değil. Biraz daha rahat tutulmalıydı. Artı geçmişten gelen borçlarla ilgili yeni yönetimin sorumluluk almaması gerekiyordu. Telafi edileceğini düşünüyorum. Buraya gelecek yüzlerce, binlerce sağlıklı, iyi niyetli yöneticimiz var. Onların önünü kapatmamak lazım" dedi.
"YAPILMASI GEREKENLER YAPILDI AMA EKSİK YAPILDI"
Mart ayındaki hakem operasyonu için Çebi, "50 yıldan beri her yönetici, başkan her maçın arkasından konuştu. Demek ki hakemlerle ilgili konuşmak, elini masaya vurmak bu işi çözmüyor. Sorunun olduğu yere gidip konuşacaksın. Elinizi masaya vurmak gerekirse orada vuracaksınız. Beşiktaş menfaatlerini korumam gereken yerlerde görevimi yaptım. TFF başkanın, MHK başkanın istifasını istemekle bu işler çözümlenmez. 'Sorun hakemlerin kendilerinde' demiştim. 'Oradakiler gitmeli, genç hakemler gelmeli' demiştim. Bir operasyon yapıldı. Yapılması gerekenler yapıldı ama eksik yapıldı. Beşiktaş'a zarar verenlerin bir kısmı gönderilmedi. Operasyon gereken meyvesini vermedi. Gereken her türlü mücadeleyi verdim. Operasyonlar ortada. Eksik yapıldığı için sonuçlar düzelmiyor. İnşallah yeni yönetim bunları düzeltir. TFF seçimi var. Hatta bu dönemde TFF'nin bütün kurullarına sesleniyorum: istifa edin. Hepsi taraflı, tahkim ve PFDK dahil hepsi taraflı. Bu fırsattır. Hakemleri değiştirelim ve kurulları değiştirelim. Kurullar başkalarının kurullarıdır, buna devam ediyor. Beşiktaş'ın maç tekrarına 'evet' demesi gereken tahkim 'hata vardır, puan kaybına neden olmamıştır' gibi saçma sapan bir nedenle tekrar kararı vermemiştir. Hakemler yenilenmeli, eski olanlarla vedalaşmalı, genç hakemlerin önü açılmalı. Olması gerektiğini anlattım. Operasyon benim ifadelerimin paralelinde olmuştur. Bu da gerektiği yerde mücadeleyi verdiğimi göstermiş oluyor. Tamamı yapılmadığı için yürümedi" diye konuştu.
"HAKEMLER TÜM KULÜPLERE MAĞDURİYET YARATMIŞTIR"
Burak Elmas'ın ve Göksel Gümüşdağ'ın liste dışı kaldıktan sonra  göreve dönen hakemlere çiçek vermesiyle Çebi, "Çiçek verenler, 'bu yapılan operasyon doğru değil' diyenler, geriye dönüşün de bir nebze sebebi olanlar, çıkıp her maç sonrası hakem hatalarından mağdur olduğunu söyleyenlerdir. 'Mağdurum' diyorsunuz, yapmaya çalışan kişilere de 'yanlış yaptın' diyorsunuz. Söylediklerinin arkasında durabilen yöneticiler ve liderlerle yol yürümenin faydalı olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki sezon ne olacak hep beraber göreceğiz. Umarım yeni TFF yönetimi, bütün kurulları ve eski hakemleri gönderir. Bir milim söylediklerimden geri adım atmayacağım. Hakemler tüm kulüplere mağduriyet yaratmıştır. Bu kadar şikayet konusu olan hakem topluluğuyla devam edersiniz onlara 'çok özelsiniz böyle devam' demiş olursunuz. Genç hakemlerimiz var yaparlar" dedi.
"BİLMEDEN YAPTIĞIM VARSA AFFOLA"
Çebi, başkanlık dönemini de şöyle değerlendirdi:  "Günahım yok. Bilmeden yaptığım varsa affola. Zor şartlar altında kulübü yüzdürdüğümü, tasarruf ettirdiğimi düşünüyorum. Disiplin kurulunun çifte standart uygulamamasını istiyorum. A başkanına küfredeni disiplin kuruluna atacak, B başkanına edildiğinde atmayacak. Kişilere göre karar alınmamasını rica ediyorum. Sicil, bindirilmiş kıtalara hayır. Denetim bugüne kadar yaptığı gibi değil, yapmadığını yaparsa denetim kurulu olacaktır. Yapmadıklarını yapan denetim kurulu istiyorum. 'Başkanım burada hata yapıyorsunuz, düzeltmemiz lazım' diyen kurul istiyorum."  
"SANIYORUM BİR YILLIK SEÇİM OLACAK"
TFF'de yapılacak seçim için Çebi, "Türkiye futbolunun sorunları şu an çok ağır. Birikmiş sorunlar var. Yayıncı kuruluş, yabancı sayısı. Kurulların taraflı olmaları, hakemlerin geçmişten gelen durumları. Bunları çözmek için tecrübeli, bilgili, bu işi bilen insana ihtiyaç var. Bunu gördüğümüzde onun yanında oluruz. Sanıyorum bir yıllık seçim olacak. Daha sonra 4 yıllık zaman için seçim yapılacak. Kısa dönem için tecrübesi olan kişinin zor dönemde görev almasını, Türk futboluna faydalı olacağını düşünüyorum" açıklamasında bulundu.
"VIDA İLE PAZARLIK EDİYORUZ"
Sezon sonunda sözleşmesi bitecek oyuncular için Çebi, "Vida ile pazarlık ediyoruz. Sezon sonunda kontratı bittiği için valizini topluyor olabilir. Şartlarımız uyduğu takdirde çalışırız. Beşiktaş'ın şartlarına uymayan hiçbir transferi yapmayacağız. Bir balans ayarımız var. İlkelerimiz var. Atiba çok değerli, simge oldu. Eğer yabancı oyuncu konusunda bizi zorlayacak durum olmazsa ve devam etmek isterse onunla yola devam etmek istiyorum. Vida'nın şartları ağır. Yumuşamadığı sürece bizimle olamazlar. Yılda 4 milyon, vergisiyle 5 milyon avro ve bunun karşılığı 400 milyon lira. Borcun yüzde 10'u. Vida'dan faydalandık. Neden 4 değil de 2 olmadı. 2 de olmayacak bir milyon olacak" ifadelerini kullandı.
"TAHKİM KURULU'NUN KARARI ÖNCESİ KUTLAMALAR HATAYDI"
Çebi, Tahkim Kurulu kararı öncesi yapılan Trabzonspor'un şampiyonluk kutlamaları için de "Tahkim kararı netleşmeden kutlama kararı olmamalıydı. Federasyonun şampiyonluk kutlaması acemice ve büyük hata içeren bir karar" dedi.
"TAYFUR BİNGÖL PLANLAMAMIZ İÇİN BİRAZ YAŞLI"
Aytemiz Alanyasporlu oyuncu Tayfur Bingöl'ün Beşiktaş ile ilgili söylediği sözler için, "Tayfur Bingöl planlamamız için biraz yaşlı ama bir bakalım. Orada da başarılı oldu. Gündeme alınabilir, bakacağız" ifadelerini kullandı.
Çebi, Türkiye Futbol Federasyonu başkanlığına aday olmayı düşünmediğini söylerken, Beşiktaş'a hizmet etmek istediğine vurgu yaptı. Ayrıca Çebi, teknik direktör Valerien Ismael'den çok ümitli olduğunu, gitme kararı almadığı sürece her zaman Ismael'in arkasında olacağını dile getirdi. 
Teknik direktör Abdullah Avcı'nın Beşiktaş'tan aldığı 17 milyon lira tazminat bedeli için Çebi, miktarın toplamını Sergen Yalçın, Önder Karaveli ve Valerien Ismale'e ödediklerini belirterek toplantıyı sonlandırdı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
-Ahmet Nur Çebi'nin açıkalamaları


 

Yorumlar (0)
15
az bulutlu
Namaz Vakti 27 Haziran 2022
İmsak 03:32
Güneş 05:29
Öğle 13:12
İkindi 17:10
Akşam 20:44
Yatsı 22:32
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31