banner87

banner125

Ağaoğlu: “Futbolcu satarak para kazanacağımız sezon bu sezon değil”

Trabzonspor Kulüp Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Futbolcu Satarak Para Kazanacakları Sezonun Bu Sezon Olmadığını Söyledi.

SPOR 21.07.2019, 11:32
Ağaoğlu: “Futbolcu satarak para kazanacağımız sezon bu sezon değil”

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, futbolcu satarak para kazanacakları yılın bu sezon olmadığını söyledi.

Trabzonspor Kulüp Başkanı Ahmet Ağaoğlu, bordo-mavili takımın Avusturya’nın Linz şehri, Badzel kasabasında gerçekleştirdiği yeni sezon hazırlıkları sırasında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bordo-mavili taraftarlarla da bir araya gelerek sohbet eden Ağaoğlu, mümkün olduğunca bu sene takımla birlikte olmak için gayret sarf ettiğini belirterek, “Mümkün olduğunca bu sene takımla birlikte olmak için gayret sarf ediyorum. İyi bir hazırlık ve kamp dönemi geçirerek memlekete dönmek istiyoruz. Daha sonra da oynayacağımız UEFA maçını bekleyeceğiz” dedi.

"Herkes görevini ruhunu katarak yapıyor"

Trabzonspor’un sosyal medyada büyük yankı uyandıran forma videosuna ilişkin Başkan Ahmet Ağaoğlu şunları söyledi: “Böylesine güzel bir çalışmaya 3 milyon izlenme de yetmez. Özellikle son 1 senedir Trabzonspor Kulübü’nde herkes görevini ruhunu katarak yapıyor. Ben sürekli bunu söylüyorum; biz bütçesi sınırlı olan bir takımız. Diğer takımlar 4 harcarken bizim 1 harcayarak aynı başarıyı elde etmek için mücadele verdiğimiz bir platformdayız. O zaman bu aradaki 3’ü çok farklı bir şekilde kapatmamız lazım bizim. İşte önceki günkü yayınladığımız video bunu çok açık net olarak ortaya koyuyor. Bir kere çok güzel, en ince detayına kadar düşünülüp hazırlanmış. Yüzbinler verseniz veya birkaç milyon verseniz böyle bir videoyu hazırlayıp bu görünürlüğü ve bu başarıyı elde edemezsiniz. 3-5 bin liraya mal olmuş bir videodan bahsediyoruz. Ama orada bu işi yapan bizim medya ve sosyal medya bölümündeki arkadaşlarımız bu işin içerisine ruhlarını katmışlar. Yaşıyorlar yani. Onu yaparken onu yaşayan insanlarla yola çıkarsanız işte o zaman başarılı olursunuz. O aradaki açık ancak o şekilde kapatırız. Başkanıyla, yöneticisiyle, malzemecisi, masörü, hocası ve sahada mücadele eden oyuncusuyla, tribündeki taraftarıyla burada hep birlikte o görevin bir parçası olarak ve onu hissederek hareket ettiğimiz zaman işte o aradaki açık ancak o zaman kapanır. Ama güzel bir mesajdı. Ben de arkadaşları bir kez daha kutluyorum. Geldiğimizden beri çok büyük işler yapıyorlar, çok büyük özveri ile çalışıyorlar. Ama bu kadar üretken bir sosyal medya ekibi de herhalde sadece Türkiye’de değil Avrupa’da hatta dünyada zannediyorum ki çok zor bulunur ”ifadelerini kullandı.

“Trabzonspor’un oyuncu sattığı zaman para kazan bir kulüp haline gelmesi lazım”

Genç oyunculardan ağırlıklı bir kadro yapılanmasındaki hedeflerine ilişkin bir soruyu da cevaplandıran Başkan Ahmet Ağaoğlu, “Tabii ki hedef başarı ama bu başarının sürdürülebilir olması için böyle bir programa ihtiyaç var. Yani Trabzonspor öyle çok büyük bütçelerle yönetilen bir kulüp değil. Bizim gelirimiz de harcama limitimiz de belli. Aslında bütün kulüplerin belli. Yeni uygulamaya giren lisans talimatı ve Bankalar Birliği ile imzalamış olduğumuz yeniden yapılandırmanın şartları gereği Trabzonspor’un bu seneki bütçesi 100 milyon lira. Yani aşağı-yukarı yanılmıyorsam 13.5 milyon Euro’ya geliyor. Eğer yanılmıyorsam Beşiktaş’ınki de yaklaşık 40 milyon Euro civarında. Çünkü geliri neredeyse bizim 4-5 katımız. Aynı hedefe gidiyoruz farkındaysanız. Zirveye gidiyoruz ben 13.5 ile, Beşiktaş 40 ile, herhalde Fenerbahçe ve Galatasaray da aynı olması lazım. Çünkü onların gelirleri de Beşiktaş’ınkine eşdeğer. Bu durumda siz al oradan 3 milyona, al buradan şu kadara, zaten geçmişteki açığı bu şekilde kapatmaya çalıştı kulüp. Öyle bir uygulamayla başarının gelmesi mümkün değil. O sadece devasa bir borçlanmaya yol açtı. Ve kulübü de ekonomik olarak zaten bir çıkmazın içine sokmuştu. Allah’a şükür bugün itibariyle ekonomiyi belirli ölçüde toparladık. Bizim yapmamız gereken bu. Transfer ettiğimiz genç oyuncular hepsinin yaşlarına baktığınız zaman kariyerli ve yetenekli oyuncular. Bunlar sadece Trabzonspor’un önümüzdeki süreç içerisinde performans olarak değil aynı zamanda ekonomik olarak da değer katacak oyuncular. Bu tarafıyla bakılırsa çok daha sağlıklı bir bakış açısı olur. Ama bu tabi maliyeti çok önemli bir şekilde aşağıya çekiyor. Örneğin 2 yıl sonra Trabzonspor’un gelirlerinin arttığı yerde kadromuza kattığımız bu gençlerimizle belki oyuncu maliyeti 10 milyon Euro’nun altına düşecek. Ve Trabzonspor oyuncu aldığı zaman para kaybeden değil, oyuncu sattığı zaman para kazanan bir kulüp haline gelmesi lazım. Bunun başka yolu yok. Geldiğimiz zaman birkaç ay sonra ‘Projeleriniz neler’ diye soruldu bize. Biz de orada, ‘Burası futbol kulübü, gayrimenkul alıp-satıp para kazanılmaz. Futbol kulübü futboldan para kazınır. Gayrimenkul sat, enerji işine gir Ben futbol takımıyım, oralardan da para kazanırsın ama Trabzonspor oralardan kazandığı paraları geldi futbolda batırdı. İşin tersliği burada. Ama dönüyorsunuz diğer taraftan bakıyorsunuz Benfica futboldan geçen sene 85 milyon Euro para kazanmış. Onlar gayrimenkul de satmıyor, enerji ya da turizm işine de girmiyorlar. İşleri futbol. Futbolcu alırken ya da satarken para kazanıyorlar. Aynı zamanda sürekli zirve mücadelesi veriyorlar. Şampiyon oluyorlar, şampiyonlar ligine gidiyorlar, final, yarı final oynuyorlar. Bir futbol takımının yapması gereken bu. Trabzonspor’un da yapması gereken bu” şeklinde konuştu.

“Yapılan bütün işler hesaplı kitaplı yapılıyor”

Trabzonspor Kulüp Başkanı Ahmet Ağaoğlu, geçtiğimiz sezon takımın ortaya koyduğu performans ile bu sezon çıtayı yükseltmesiyle ilgili soruya ise, “Tabii ki her zaman bir öncekinin üstüne koyarak gitmek zorundasınız. Ama bir öncekinin üstüne koyarak giderken önünüze de bakmak zorundasınız. Kafaları yukarı kaldırırsanız önündeki en ufak bir taşı görmedi mi insan Allah korusun ayağın takıldığında düşer kafanı yararsın. Yani yapılan bütün işler hesaplı-kitaplı yapılıyor. Taraftar olarak baktığımız zaman taraftar Ahmet Ağaoğlu 12 hafta süren bir yenilmezlik serimiz vardı. 9 galibiyet, 3 beraberlik 30 puan. Ben başlayacak olan sezonu 13. maç olarak görüyorum. Tabi sizinle birlikte zirve mücadelesi yapan 4-5, belki 6 takım daha var. Kimin nasıl bir performans göstereceğini, kimin şanslı, kimin şanssız olacağını, saha içi, saha dışı faktörlerin nerede devreye girip nerede devreden çıkacağını şimdiden kestirmek o kadar kolay değil. Ama biz büyük bir ciddiyetle herkes görevinin bilinci ve sorumluluğu ile hareket ederek, bu camiaya layık bir takım mücadelesi ortaya koymak için canla-başla çalışıyor. İnşallah layık olduğu en iyi yerde 2019-20 Cemil Usta Sezonunu, rahmetli kaptanımızın adına yakışır bir şekilde tamamlamayı Allah nasip eder bize inşallah” dedi.

“Futbolcu satarak para kazanacağımız sezon bu sezon değil”

Ağaoğlu, bu sezon oyuncu satarak para kazanacakları sezon olmadığını belirterek, “Bu oyunculardan hangisini satayım, nasıl satayım. O kadar kolay bir şey değil. Ama o para kazanacağımız sezon bu sezon değil onu söyleyeyim. Yani futbolcu kazanarak para kazanacağımız sezon bu sezon değil. Eğer öyle olsaydı çok enteresan bir hamle yaptık biz, Nwakaeme’yi gönderirdik. Serbest kalma maddesini kaldırmak için farklı bir uygulamanın içerisine girdik. Bizim bu sene yaptığımız şey kadroyu muhafaza edip, kadromuzu güçlendirip yolumuza devam etmek. Takımda farklı oyunculara da teklifler var. Ancak bizim tavrımız da belli olduğu için ve bunu da çok açık ve net olarak ifade ettiğimiz için son zamanlarda o sayı bayağı düşmeye başladı. Dışarıdan baktıkları zaman, ‘Bu deliyle uğraşılmaz’ falan diyorlar herhalde dışarıdan baktıkları zaman. Onun için de üzerimize fazla gelmiyorlar" sözlerini sarf etti.

Ağaoğlu, genç oyuncu Salih Kavraz’la ilgili konuyla Asbaşkan Mehmet Yiğit Alp’in ilgilendiğini ve gerekli bilgilerin de ileride paylaşılacağını söyledi.

“Önümüzdeki hafta forvet transferini çözeceğiz”

Trabzonspor’a alınacak forvetle ilgili büyük mesafe kat ettiklerini belirterek, “Herhalde önümüzdeki hafta onu hallederiz. Epey bir mesafe kat ettik o konuda. Şimdilik o kadarını söyleyeyim. Önümüzdeki hafta içerisinde büyük bir ihtimalle bitireceğiz. O konuyla alakalı olarak pazartesi - salı çok yoğun geçecek. Çarşamba inşallah düğümü atarız diye düşünüyorum. İnşallah bir aksilik olmaz. Campi transferini örnek vereyim. Herkes üzerimize geldi. Stoper, stoper, stoper, bekleyin, bizim bir ödenecek oyuncuya 3 verecek paramız yok. Bir liraya transfer edeceğimiz bir oyuncuyu 3’e transfer etmek gibi bir yanlışın içerisine girmeyiz biz. Rakamlar falan ortadaydı. 800’ler falan konuşuluyordu. Kaça gerçekleştirdik, gördünüz. Bugün de 150 forma sattırdık o futbolcuya. Bonservis bedelinin bir kısmını da kendisi ödedi. Yani geçtiğimiz sezon biz sadece puan anlamında mücadele vermedik. Çok önemli mesajlar verdik. Ülkedeki genç futbolculara da mesajlar verdik. O yüzden bu genç futbolcuların neredeyse tamamına yakın bir bölümü parayı-pulu düşünmeden birinci öncelikleri ve tercihleri Trabzonspor. Çünkü şunu çok iyi biliyorlar artık, ‘Kendimizi gösterdiğimiz, çalıştığımız takdirde, hak ettiğimiz takdirde yaşımıza bakılmaksızın hocamız o formayı bize teslim eder’. Onun için bu gençler toplasan aşağı-yukarı 500’e yakın kendi kategorilerinde milli maç oynamış olan çocuklar. Yeni kalecimiz Erce de çok iyi bir kardeşimiz. Onun da takıma katılmasından son derece mutluyum. Ve ileriye dönük bana kalırsa Trabzonspor sadece Trabzonspor’un değil, Türk futbolunun önümüzdeki 15 yıl kaleci sorununun çözecek bir kaleci yoğunluğu var. Şu köşede çalışıyorlar, aslan parçaları ”ifadelerini kullandı.

Ahmet Ağaoğlu, ayakkabılarını Abdulkadir Ömür’e verdi

Trabzonspor Kulüp Başkanı Ahmet Ağaoğlu, bordo-mavili takımın gerçekleştirdiği antrenmanının son bölümünde Abdulkadir Ömür’ün koşuyu ayakkabısız yaptığını görünce ayakkabılarını çıkartıp genç oyuncuya verdi.

Yorumlar (0)
13°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
31 Mart Yerel Seçimlerinde Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı olarak kimi görmek istersiniz ?
Namaz Vakti 05 Nisan 2020
İmsak 05:07
Güneş 06:34
Öğle 13:11
İkindi 16:48
Akşam 19:39
Yatsı 21:00
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20