a

Merhaba Sevgili Dostlar,

Bugün sizlerle sigortasız çalıştırılan işçi kardeşlerimizin izleye-cekleri yolu izah etmeye çalışacağım.

İşverenlerin çalışan işe başlamadan en az bir gün öncesinden yapmakla yükümlüdür. Sadece balıkçılık, tarım ve inşaat işlerinde, diğer devamlı işyerlerinin aksine işçinin iş başı yaptığı günün sonuna kadar SGK’ya bildirim yapması gerekir. Toplumda deneme süresinde işçinin sigortasız olarak çalıştırılabileceği gibi yanlış bir kanı olup deneme süresi de dahil olmak üzere bir çalışanın kesinlikle sigortasız çalıştırılamaz. İşçi ve işveren arasında yapılan sözleşmeye istinaden, ilk otuz gün içerisinde, karşılıklı talepte bulunmadan, iş akdini feshetme hakkı vardır. Buna sözleşmede deneme süresi denir. Bu süre içinde işverenin işçiyi çıkartma hakkı olduğu gibi, işçinin de işverenle çalışmama hakkı vardır.

Sigortasız çalışanlar ne yapmalı

Sigortasız çalıştırılan işçilerin idari ve yargı yoluyla haklarını arayabilirler. İdari yoldan hak aramada, sigortasız çalıştırılan işçinin çalıştığı işyerinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri’ne veya Merkez Müdürlükleri’ne dilekçe yazması gerekir. Şikayet dilekçesinin elden verilebileceği gibi, taahhütlü postaya da verilebilir. Dilekçede işçinin çalıştığı işyerinin ve işverenin adı, adresi, biliniyorsa işyeri sicil numarası yazılmalı. Bunun dışında işçi, o iş yerinde hangi tarihler arası çalıştığını açıkça yazmalı. Dilekçede işçinin ismi ve imzası, T. C. kimlik numarası, açık adresi, telefon numarası gibi bilgiler yazılmalı. Şikayette bulunduğu işyerindeki çalışmalarına ait belgeler varsa onların fotokopileri de eklenmelidir. Bunun dışında sigortasız çalışan işçilerin Alo 170 Kayıt Dışı İstihdam Hattı’na şikayette bulunabilir.

İşçinin işyerinde çalışırken şikayette bulunması önemlidir SGK kontrol memurunun veya Denetmeninin kendilerine gelen şikayet üzerine işyerine giderek denetim yapar ve orada çalışanları tutanağa alır. Şikayette bulunan kişi o an işyerinde çalışıyorsa, çalıştığı fiilen tespit edilmiş olur. İşçi, iş yerine tespit yapılan tarihten önce girmişse ve elinde bunu kanıtlayan belge mevcutsa geriye dönük olarak işçiye bir yıla kadar çalıştığı günlere ait sigortasız hizmeti kazandırılır. Bu haktan sadece şikayette bulunan sigortalı değil, işyerinde yapılan denetim anında sigortasız olarak çalıştığı tespit edilen bütün sigortalılar yararlanır.

İşçinin işyerinden ayrıldıktan veya işten çıkarıldıktan sonra şikayette bulunması halinde işyerinde denetim yaparak fiilen tespit etme imkanının ortadan kalkmaktadır. Böylesi bir durumda kalındığında ise iddia edilen çalışmalarla ilgili olarak işyerinin yasal kayıt ve belgelerinin incelenmektedir. Şikayet sahibinin elinde, söz konusu işyerinde çalıştığına dair herhangi bir belge yoksa, işçi ücretini elden almışsa, elinde aldığı ücrete ilişkin herhangi bir belge yoksa o taktirde kendisine herhangi bir hizmet kazandırılamaz, çünkü işveren kabul etmeden, herhangi bir delil-belge olmadan sadece şikayet sahibinin iddiasına dayanarak onun çalıştığının kabul edilmesi ve kendisine geriye dönük hizmet kazandırılması mümkün değildir. İşçinin 5510 sayılı Kanunun 86. maddesinin dokuzuncu fıkrası uyarınca çalıştığı hizmetlerinin geçtiği yılın sonundan başlayarak beş yıl içerisinde iş mahkemesine başvurarak, alacağı mahkeme kararıyla iddia ettiği çalışmalarını ispatlayabilir..

 Şimdilik hoşçakalın dostça kalın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner39

banner41

banner38

banner48