Ali Recai

TÜM MAKALELERİ


Demokrasi süresince hayli tecrübe kazanmış vatandaşlarımız;  “Geçmişteki icraatlar, gelecekteki icraatlarına da alamettir”, diyerek siyasetçileri değerlendirip, ona göre karar veriyorlar. Bundan dolayı, CHP çok partili sisteme geçişten bu yana, bir daha normal demokratik yollardan iktidar yüzü görmemiştir, göreceği de yoktur. İşte bunun verdiği; stres, kin, garaz ve hasmane tavrı, bu parti, halka karşı kullanmaktan hiçbir zaman geri durmamıştır. Adeta halkına, düşmanca bir karşı duruş, bu partinin alamet-i farikası olmuştur, dersek mübalağa etmemiş oluruz.

Bugünlerde yeni nesil gençlerimiz; siyaset kulvarında konuşulan ve ileri sürülen sözlere aldanmamalı ve kanmamalı. Partilerin geçmişlerine, fiil ve düşüncelerine bakıp, bir kanaat sahibi olmalıdırlar. Yoksa futbol takımı tutar gibi bir parti anlayışı, alimallah bu memlekete çok büyük sıkıntılara, çalkantılara, kriz ve kaoslara yol açar.

Yanlış bir seçim/tercih sonucunda; Avuçlarını açıp, birbirimize düşmemizi ve ihtilafla birbirimizi yememizi bekleyen, emperyalist/sömürücü hain Batı ülkelerinin de tuzağına düşmek ihtimali, bütün gelecekteki hesaplarımızı ve ümitlerimizi bitirir. Sadece bizim mi? Hayır Âlem-i İslam’ın da ümitlerini, hayallerini yok etmiş oluruzPartileri değerlendirirken, bu noktaya oldukça dikkat edilmelidir.

Elbette partilerin de insanlar gibi, birçok hataları, yanlışları, günahları vardır. Hele hele bir parti, üç dönemden fazla iktidarda kalmışsa, yıpranmaması imkânsızdır. Ne kadar başarılı olursa olsun, “siyaset bilimcilerine” göre onunu behemehâl değiştirilmesi gerekir, denilmektedir. İşte tüm bu noktaları da hesaba kataraktan, Türk Siyasetine bakılmalıdır.

İktidarı girdiği yanlış yoldan çeviren en önemli güç muhalefettir. Yukarıda bahsettiğim gibi, kronik Türk muhalefeti olan CHP, bırakınız Demokrasilerde muhalefet görevini üstlenmesini, bunlar sadece ve sadece ideolojik bir saplantı içinde 1920’li yılların “halksız, seçimsiz rejimini” tekrar ihya ve inşa hülyası içinde, davranış ve fikirler ortaya koymakla meşguller. Bunların ajandalarında, (slogan dışında) hiçbir zaman halka hizmet, eğitim, bilim ve teknoloji, ekonomik kalkınma olmamış ve olmayacaktır.

Bu nedenlerden dolayı; CHP gibi, totemik bir zihniyete tekrar fırsat vermemek için, iktidarın hatalarını da eleştirerek, ve  fakat CHP’ye de destek ve taraf olma gafletine düşmemek için, alternatifi şimdilik olmayan “Cumhur İttifakını” , Müslüman/muhafazakâr halk olarak tercih etmek bir zorunluluktur. 

Yani mademki CHP, bir siyasi/ideolojik savaş mantığı içindedir; o halde halk dahi; aynı düşünce ve tavırla, karşı ideolojik bir duruş içinde davranmak zorundadır. Daha büyük “yılan ve ejderhanın ısırığından” kurtulmak için, İktidarın hataları ve yanlışlarını “sivrisinek ısırığı” gibi görmeli; Ona göre hareket etmelidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner39

banner41

banner38

banner48