DHA YURT BÜLTENİ - 6

GÜNDEM 13.10.2021, 11:40
DHA YURT BÜLTENİ - 6

1) KANALDA BOĞULAN BERAT'I, KOMŞUSU SUYA BIRAKMIŞ
 
ADANA'da sulama kanalında boğulan Berat Coşan Göl'ün (9), komşularının oğlu Anıl Songürer (19) tarafından suya bırakıldığı ortaya çıktı. Olaydan 4 gün sonra vicdan azabı duyarak polis merkezine giden Songürer'in, "Berat'ın bana küfretmesi sinirlerimi bozuyordu. Kanala girdi, yüzme bilmediği için duvardan tutuyordu, elini çekip suya düşürdüm. Vicdan azabı çektiğim için itirafta bulundum" dediği belirtildi. Songürer tutuklanırken, Berat'ın acılı annesi Songül Kılıç, "Günah olmayacağını bilsem, oğlumun öldüğü yerde kendimi suya atacağım" diyerek gözyaşı döktü.
Olay, 21 Haziran günü Yüreğir ilçesi Yenidoğan Mahallesi'nde meydana geldi. Arkadaşlarıyla birlikte sulama kanalına giden Berat Coşan Göl, serinlemek için suya girdi. Bir süre sonra akıntıya kapılan Göl, arkadaşlarına 'Beni kurtarın' diye bağırdıktan sonra gözden kayboldu. Bölgeye sevk edilen dalgıç polisler tarafından yapılan aramada, Berat'ın suya girdiği noktaya 200 metre mesafede cansız bedeni bulundu. Adana Adli Tıp Kurumu'ndaki otopsisinin ardından Berat Coşkun Göl'ün cenazesi, Buruk Mezarlığı'nda toprağa verildi.
'ÖLÜMÜNE NEDEN OLDUĞUM İÇİN VİCDAN AZABI ÇEKİYORUM'
Berat'ın Coşkun Göl'ün, olay günü görgü tanığı olarak ifadesi alınan komşusu Anıl Songürer tarafından kanala bırakıldığı ortaya çıktı. Olaydan 4 gün sonra 25 Haziran akşamı vicdan azabı çekerek polis merkezine giden Songürer'in, Berat'ı sulama kanalına götürdüğünü, ölümüne neden olduğu için vicdan azabı çektiğini itiraf etmesi üzerine gözaltına alınıp, tutuklandığı belirtildi. Songürer'in ifadesinde, "Berat, taşındığımız günden beri beni her gördüğünde küfrederdi. Olay günü de apartmanın bahçesine dikerek yetiştirdiğim biberleri kopartarak yedi. Çok sinirlendim ama kendisine bir şey demedim. Bu esnada kanal kenarına nane toplamaya gidecektim. Berat da geldi ve sulama kanalına gittik. Berat, üzerini çıkarmadan akan suya girdi. Elleriyle sulama kanalının duvarını tutuyordu. Başı ve elleri hariç vücudunun tamamı suyun içerisindeydi. Ben suya girmediğim için bana laf attı ben de sinirlendim. Berat'ın elleriyle betona tuttuğu yere gidip çömeldim. Her iki elimle Berat'ın ellerine çekerek duvarı bırakmasını sağladım. Berat, bir müddet suyun üzerinde çırpındı. Çırpınırken 'Anıl ağabey beni kurtar' diye bağırdı. Panikledim. Çocuk çırpınarak suya gömüldü. Korktum ve yardım çağırdım. Daha sonra arama kurtarma çalışmalarına katıldım. Berat'ın yüzme bilmediğini biliyordum. Ben yüzme biliyorum ama kanalda hiç yüzmedim. Berat'ın ölümüne sebep olduğum için pişmanlık yaşamaya başladım. Vicdan azabı çektiğim için itirafta bulundum. Berat'ı öldürmek için davet etmedim. Hakaret etmeseydi yüzüp nane topladıktan sonra eve dönecektik" dediği belirtildi.
'BAŞIMI YASTIĞA KOYAMIYORUM'
Acılı anne Songül Kılıç, olayı alt kat komşusundan öğrendiğini belirterek, "Anıl Songürer, 'Gel seni kanala götüreyim. Kafanı soğuk suya sokarız' diyerek Berat'ı sulama kanalına götürmüş. Ben de bu durumdan şüphelenerek şikayetçi oldum. İlk ifadeyi verdikten sonra eve gelmiş. Sonrasında vicdan yapıp, polis merkezinde Berat'tan hoşlanmadığını söyleyip her şeyi itiraf etmiş. Neden böyle oldu? Benim oğlum ona ne yaptı? 4 aydır ne gecem kaldı ne de gündüzüm. Başımı yastığa koyamıyorum. Günah olmayacağını bilsem, oğlumun öldüğü yerde kendimi suya atacağım" diyerek, gözyaşı döktü.
OĞLUNUN KATİLİ BOYNUNA SARILMIŞ
Eşinin kendisini ve oğlunu iki yıl önce terk ettiğini anlatan Kılıç, "Oğlumu 7 yaşından beri babasız büyütüyordum. Çok akıllı, çok zeki bir çocuktu. Polis olacaktı. Bana, 'Anne ben çalışıp, seni çalıştırmamak için okuyacağım. Polis olacağım' diyordu. Onsuz ne saat geçiyor ne de gün geçiyor. Ben 4 aydır gülmeyi unuttum. Başkasının çocuğuna baktığımda için yanıyor" dedi. Oğlunun katilinin kanalın başında boynuna sarıldığını belirten Kılıç, Anıl Songürer'in cezasını çekmesini ve cezaevinden çıkmamasını istediğini söyledi.

Görüntü Dökümü
-----------------------
- Berat'ın sağlık fotoğrafları
- Cenazesinin adli tıp kurumuna getirilmesi (arşiv)
- Annenin feryatları (arşiv)
- Anne ile röp.

Haber-Kamera: Anıl ATAR/ADANA, ()

=====================================

2) OTELDE RUS VE İNGİLİZLERİN 'KIZ ARKADAŞIMA NEDEN BAKTIN' KAVGASI

Antalya'da 5 yıldızlı bir otelde tatil yapan Rus ve İngiliz turistler arasında, 'Kız arkadaşıma neden baktın?' kavgası çıktı. İki grubun tekme, tokat, yumruklu kavgasını, otelde konaklayan turistler ile tesis çalışanları korku dolu gözlerle izledi. Otelde konaklayanlar o anları cep telefonu kamerasıyla görüntüledi.
İki turist grubu arasındaki kavga, pazartesi akşamı Muratpaşa ilçesindeki 5 yıldızlı bir otelde yaşandı. Otelde konaklayan Rus ve İngiliz turistler, bahçede otururken birbirlerine laf atmaya başladı. Rus gruptan bir kişi ile diğer gruptan İngiliz turist, birbirlerine saldırdı. 'Kız arkadaşıma neden baktın?' tartışması yüzünden çıkan tartışma, yumruklu kavgaya dönüştü. İki turist grubu birebir kavgayı önce seyretti, ardından kavgaya dahil olunca ortalık savaş alanına döndü. Otelde konaklayan diğer turistler, kavgayı korku dolu gözlerle izlerken, tesis çalışanları gruba müdahala edemedi. Rus turist, bahçe masa ve koltuklarını parçaladı. Turistlerin kız arkadaşları çığlık atarak bahçeye gelip kavga edenleri ayırdı. Rus turistin burnu, İngiliz turistin ise kolu kırıldı. Turistler otele gelen sağlık ekibi tarafından tedavi edildi.
İngiliz ve Rus turistlerin tekme ve yumruklarla birbirlerine saldırdığı o anlar, otelde kalan diğer müşteriler tarafından görüntülendi.

Görüntü Dökümü
-----------------------
(Cep telefonu)
- Bahçede iki grubun beklerken görüntüsü
- İngiliz ve Rus turistin bire bir kavgası, yumrukları, yere düşmesi
- Grubun birbirine saldırması
- Diğer turistlerin yumruklu kavga anları ve ayırma çabaları
- Diğer turistlerin koltuklarında oturması
- Turist kadınların çığlıkları
- Rus turistin bahçe masasını parçalaması

HABER: Ahmet İSTEK-KAMERA: ANTALYA, () - 

=====================================

3) GÖZÜ GİBİ BAKTIĞI BOĞA 4'ÜNCÜ KEZ ŞAMPİYON OLDU
 
ERZURUM'un İspir ilçesindeki tarihi panayırda düzenlenen boğa güreşlerinde 'Başaltı' kategorisinde Kara isimli boğa şampiyon oldu. Boğanın sahibi Yaşar Kuş (50), hayvanına gözü gibi baktığını belirterek, "4'üncü kez şampiyon oldu, bu yıl da yüzümü kara çıkarmadı" dedi.
İspir'de geleneksel hale gelen boğa güreşleri, büyük ilgi gördü. Covid-19 nedeniyle geçen yıl yapılamayan 'Uluslararası Tarihi İspir Panayırı' etkinliğinde düzenlenen güreşlere 50'ye yakın boğa katıldı. Güreşlerin yapıldığı alana gelenler, büyük heyecan yaşadı. 14 boğanın katıldığı 'Başaltı' kategorisi final maçında rakibi 'Poyraz'ı yenen 'Kara' isimli boğa şampiyon oldu. Boğasının 4'üncü kez şampiyon olmasına sevinen evli ve 2 çocuk babası Yaşar Kuş, hayvanın boynuna sarılıp öptü. Boğasının üzerine atlayan Kuş, tekrar tekrar sarılıp sevdi.
'SEVİNÇTEN NE YAPTIĞIMI BİLMİYORUM'
Rize'nin Çamlıhemşin ilçesi Dikkaya köyünde yaşadığını belirten Kuş, 1,5 yaşında aldığı boğasını evlatlarından ayırmadığını söyledi. Türkiye'nin birçok yerinde boğasının güreştiğini belirten Kuş, "Rakiplerini yene yene finale gelen 7 yaşındaki 'Kara', güçlü rakibi karşısında büyük bir mücadele verdi ve şampiyon oldu. 'Kara'yı diğer boğa sahipleri gibi özel olarak besliyorum. Bir çocuğa bakar gibi bakıyorum. 'Kara', 2019 yılında 700 kiloda Türkiye şampiyonu oldu. Sevinçten ne yaptığımı bilmiyorum. 'Kara', bu yıl da yüzümü kara çıkarmadı" diye konuştu.

Görüntü Dökümü
-----------------------
-Boğaların güreşinden detaylar
-Seyircilerin karşılaşma sırasında heyefcanlı bağırmaları
-Pes eden boğanın rakibinden kaçışı
-Sunucunun şampiyonu ilan etmesi
-Galip gelen boğanın üzerine toprak atmaları
-Sahibinin maçı kazanan boğasının üstüne çıkıp öpmesi

Haber-Kamera: Nejdet YILMAZ / İSPİR (Erzurum), ()

==========================================

4) KONYA'DA GELENEKSEL TÜRK HARP SANATLARI ARAŞTIRMA ATÖLYESİ KURULDU
 
KONYA'da Necmettin Erbakan Üniversitesi, öğrencilerin Türk tarihindeki harp sanatlarını öğrenebilmesi için Geleneksel Türk Harp Sanatları Araştırma Atölyesi'ni kurdu. Atölyede, Türk harp tarihinde kullanılan savaş aletleri ve bazı müzik aletleri, güncel teknolojiden yararlanılarak aslına uygun malzemelerle yeniden tasarlanıyor.
Konya Büyükşehir Belediyesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi iş birliğiyle Kalehan Ecdat Bahçesi içinde kurulan Geleneksel Türk Harp Sanatları Araştırma Atölyesi'nde, Türk harp tarihinde kullanılan savaş aletleriyle bazı müzik aletleri yeniden tasarlanıyor. Bugünün teknolojisiyle aslına uygun malzemeler kullanılarak yay, ok, zırhlar ve ney yapılıyor. Geleneksel harp malzemelerinin gençler tarafından tanınması için çalıştıklarını belirten atölye sorumlusu Osman Gözel, "Biz bu atölyede daha ziyade biraz daha ilmi altyapısının olmasını ön planda tutuyoruz. Ecdadımızın yaptığı sanatları, çocuklar için gençler için onlara birer mihenk olsun, istiyoruz. Bunları ilmi olarak da anlatabilmelerini istiyoruz. Bütün gayemiz ecdadımızın uğraştığı sanatları sevdirmek, tanıtmak, gelecek kuşak ve nesillere aktarabilmek. Burada geleneksel yayları aynı malzemeleri kullanarak, günümüzdeki malzemelerle birleştirip yeni teknolojiyle daha da hızlandırarak Türk yayları yapmaya çalışıyoruz. Geleneksel bir yayın tamamlanma süresi 2-3 yıl arasında değişirken, yapımında modern malzemeler kullanarak bu süre 3-4 güne kadar düşebiliyor. Biz bu zamanı lehimize çevirmek, insanlara daha fazla Türk yaylarını anlatabilmek için böyle bir yol seçtik. Kültür de aynı zamanda bir savaştır, ney özellikle Konya'ya bize ait olan değerlerimiz var. Kültürümüzü de insanlara tanıtma yönünde bir kültür savaşı verdiğimizi düşünüyoruz. Musikide de en iyi savaşı vermemiz gerektiğini düşünüyoruz. O yüzden ney yapımını da geleneksel harp sanatlarının içine dahil ettik" diye konuştu. 

Görüntü Dökümü
-----------------------
-Atölyedeki malzemelerden detaylar
-Yay yapımının anlatılması
-Savaş aletlerinden görüntüler
-atölye sorumlusu Osman Gözel röportaj

Haber-Kamera:Hasan DÖNMEZ-Salih BÜYÜKSAMANCI/KONYA,()

==========================================

5) KÖPEK SALDIRISINDA KEÇİLERİ ÖLDÜ, BELEDİYE 5 TANE HEDİYE ETTİ

DİYARBAKIR'ın Ergani ilçesinde köpeklerin saldırısıyla 3 keçisi ölen Mine Karahan'a, Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Ahmet Karaaslan'ın talimatıyla 5 keçi hediye edildi.
Adnan Menderes Mahallesi Bezirgan Küme Evleri'nde bir süre önce Mine Karahan'a ait keçilerden 3'ü köpeklerin saldırısıyla öldü. Hasta annesiyle yaşayan ve geçimini besicilikten sağlayan Karahan, ölen keçilerin fotoğrafını çekip, durumu bir dilekçeyle kaymakamlığa bildirdi. Durumu öğrenen Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Ahmet Karaaslan'ın talimatıyla Karahan'a 5 keçi, teslim edildi.
'BİZE DÜŞEN, MAĞDURİYETİ GİDERMEK İÇİN ÇALIŞMAK'
Üzücü bir hadiseyle karşılaştıklarını belirten Kaymakam Karaaslan, "Kazalar, hepimizin başına gelebilir. Bu noktada bize düşen, inancımızda da yer aldığı şekilde vatandaşımızın mağduriyetini gidermek için çalışmak. Devlet olarak her zaman kendisiyle olduğumuzu da bilmesini istiyoruz. Hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum" dedi.
Keçileri teslim alan Karahan da "Kaymakam beye teşekkür ederim. O beni memnun etti. Allah da onu memnun etsin" diye konuştu. 

Görüntü Dökümü
-----------------------
-Mine Karahan yeni getirilen keçilerine bakarken
-Karahan'ın konuşması
-Genel ve detay

Haber-Kamera: Emrah KIZIL/ERGANİ(Diyarbakır),()

=====================================

6) ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİNDEN DOWN SENDROMLU TANER'E DOĞUM GÜNÜ SÜRPRİZİ

VAN'ın Erciş ilçesi Şehit Rıdvan Çevik Devlet Hastanesi'nde görevli özel güvenlik personeli, down sendromlu Taner Uğurlu'ya (15), sürpriz yaparak doğum gününü kutladı.
Salihiye Mahallesi'ndeki özel bir rehabilitasyon merkezinde eğitim gören Taner Uğurlu için özel güvenlik personeli etkinlik düzenledi. Uğurlu'ya sürpriz doğum günü yapan personel, pasta kesip hediye verdi. Erciş Şehit Rıdvan Çevik Devlet Hastanesi'nde görevli özel güvenlik amiri İdris Çiftçi, "Down sendromuna dikkat çekmek istedik. Her zaman hatırlamak için de Taner'in doğum gününü kutladık. İlk kez doğum günü kutladığını söyleyince çok duygulandık. Kendisine çeşitli hediyeler alıp, bir de pasta yaptırdık. Güvenlikçi arkadaşlarımla mum yakıp, hediyelerini takdim ederek, doğum gününü kutladık. Bundan sonra da sık sık bu çalışmalarımızı yoğunlaştırıp, bütün engelli kardeşlerimize yardımcı olmak istiyoruz" dedi. Uğurlu ise doğum gününü kutlayan güvenlik personeline teşekkür edip hediyeleri çok beğendiğini söyledi.

Görüntü Dökümü
-----------------------
-Güvenlikçilerin pasta ve hediyelerle gelmesi
-Güvenlikçilerin çat kapı sürpriz yapması
-Taner Uğurlu'nun pastadaki mumları söndürmesi
-Pasta kesimi ve ikram yapılması
-İdris Çitçi'nin konuşması
-Detaylar

Barış KUL/ERFCİŞ (Van), ()-

=====================================


 

Yorumlar (0)
12
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 9 21
2. Hatayspor 9 19
3. Fenerbahçe 9 19
4. Beşiktaş 9 17
5. Karagümrük 9 17
6. Galatasaray 9 17
7. Alanyaspor 9 17
8. Altay 10 15
9. Konyaspor 9 14
10. Adana Demirspor 9 12
11. Öznur Kablo Yeni Malatya 10 12
12. Kayserispor 9 11
13. Gaziantep FK 9 11
14. Sivasspor 9 10
15. Başakşehir 9 9
16. Antalyaspor 9 9
17. Göztepe 9 8
18. Giresunspor 9 8
19. Kasımpaşa 9 6
20. Rizespor 9 1
Takımlar O P
1. Ankaragücü 10 24
2. Ümraniye 9 21
3. Eyüpspor 10 20
4. Erzurumspor 9 18
5. Kocaelispor 8 16
6. Bandırmaspor 9 15
7. Tuzlaspor 8 14
8. Samsunspor 8 11
9. Gençlerbirliği 8 11
10. Menemenspor 9 11
11. İstanbulspor 8 10
12. Denizlispor 9 10
13. Altınordu 9 10
14. Adanaspor 10 9
15. Manisa FK 10 9
16. Boluspor 8 8
17. Bursaspor 8 8
18. Balıkesirspor 8 6
19. Ankara Keçiörengücü 8 4
Takımlar O P
1. Chelsea 8 19
2. Liverpool 8 18
3. Man City 8 17
4. Brighton 8 15
5. Tottenham 8 15
6. M. United 8 14
7. West Ham 8 14
8. Everton 8 14
9. Arsenal 9 14
10. Brentford 8 12
11. Wolverhampton 8 12
12. Leicester City 8 11
13. Aston Villa 9 10
14. Crystal Palace 8 8
15. Southampton 8 7
16. Watford 8 7
17. Leeds United 8 6
18. Burnley 8 3
19. Newcastle 8 3
20. Norwich City 8 2
Takımlar O P
1. Real Sociedad 9 20
2. Osasuna 10 18
3. Real Madrid 8 17
4. Sevilla 8 17
5. Atletico Madrid 8 17
6. Rayo Vallecano 9 16
7. Barcelona 8 15
8. Real Betis 9 15
9. Athletic Bilbao 8 13
10. Valencia 9 12
11. Espanyol 9 12
12. Villarreal 8 11
13. Mallorca 9 11
14. Elche 9 9
15. Celta de Vigo 9 7
16. Cádiz 9 7
17. Granada 9 7
18. Levante 9 5
19. Deportivo Alaves 8 3
20. Getafe 9 2
Namaz Vakti 23 Ekim 2021
İmsak 05:52
Güneş 07:16
Öğle 12:53
İkindi 15:51
Akşam 18:20
Yatsı 19:39