DHA YURT BÜLTENİ - 3

GÜNDEM 25.11.2021, 10:32
DHA YURT BÜLTENİ - 3

1) HIRSIZLA İŞ YERİ SAHİBİ ARASINDA SİLAHLI KAVGA: 2 YARALI

BURSA’da hırsızlık için girdiği iş yerinin sahibi Murat G. (62) tarafından yakalanıp darbedilen Kenan Y. (33), arkadaşlarını toplayıp Murat G.’nin dükkanını bastı. Taraflar arasındaki silahlı kavgada Murat G. ve Kenan Y. vuruldu. Şüphelilerin yakalanması için çalışma başlatıldı.
Olay, dün saat 15.30 sıralarında Nilüfer ilçesi Görükle Mahallesi’nde meydana geldi. Kenan Y. hırsızlık için Murat G.’ye ait iş yerine girdi. Bir süre sonra iş yeri sahibinin geldiğini fark eden Kenan Y., buradan kaçıp, yan taraftaki başka bir dükkana saklandı. İş yerine birinin girdiğini anlayan Murat G., güvenlik kamerasından hırsızlık şüphelisini tespit etti. Çevredeki iş yerlerinin de kameralarını inceleyen Murat G., Kenan Y.’nin saklandığı yeri bulunca şüpheliyi buradan çıkarıp darbetti. Daha sonra kaçan Kenan Y., arkadaşlarını toplayıp yeniden olay yerine geldi. Burada taraflar arasında çıkan tartışma, silahlı kavgaya döndü. Taraflar birbirine ateş ederken, kurşunlar Kenan Y. ile Murat G.’nin vücuduna isabet etti. 2 yaralı, kanlar içinde yerde kalırken, diğer şüpheliler olay yerinden kaçtı. Olayı gören esnaf, polis ve sağlık ekiplerine haber verdi. İhbar üzerine olay yerine gelen sağlık ekibi, yaralıları ilk müdahalenin ardından en yakın hastanelere kaldırdı. Polis, şüphelilerin yakalanması için çalışma başlattı.

Görüntü Dökümü
-----------------------
-Olay yerinden detaylar
-Polis ekiplerinden detaylar
-Yaralıların yerde yattığı anlar cep telefonu görüntüleri
-Genel detaylar

Haber: Derya EVREN-Kamera: Semih ŞAHİN/ BURSA, ()

=======================================

2) 31 YIL HAPİSLE ARANAN HÜKÜMLÜ, SAKLANDIĞI EVDE YAKALANDI
 
ADANA'da, 20 suçtan hakkında toplam 31 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan firari İ.G., saklandığı evde polis ekiplerince yakalandı.
İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Aranan Şahıslar Büro Amirliği ekipleri, 'başkasına ait kredi kartının izinsiz kullanılması', 'hırsızlık' ve 'yankesicilik' dahil 20 suçtan toplam hakkında 31 yıl kesinleşmiş hapis cezasıyla aranan İ.G.'nin yakalanması için çalışma başlattı. Cezasının belli olduğu 2013 yılından bu yana sürekli adres değiştiren İ.G.'nin saklandığı ev tespit edildi. Polis tarafından Seyhan ilçesi Barbaros Mahallesi'ndeki eve düzenlenen baskınla yakalanan İ.G., emniyetteki işlemlerinin ardından önce adliyeye ardından cezaevine gönderildi. 

Görüntü Dökümü
-----------------------
- Zanlının adli tıp birimine getirilmesi

Haber-Kamera: Anıl ATAR- Yaşar SERİNTÜRK/ ADANA, ()

======================================

(ÖZEL) 
3) BİLİM KURULU ÜYESİ ŞENER: AVRUPA 3 DOZA GEÇ BAŞLADI, VAKA SIÇRAMASI OLDU
 
AVRUPA'daki aşılama oranları ile Türkiye'yi karşılaştıran Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, Türkiye'nin 3'üncü doz aşılamaya birçok ülkeye göre daha erken başladığını belirtti. Almanya ve Avusturya gibi ülkelerde aşılama oranları Türkiye'ye göre yüksek olsa da vaka oranlarında ciddi sıçrama olduğunu söyleyen Şener, bunun temel nedeninin 3'üncü doz aşılamaya geç başlamaları olduğunu kaydetti. 
Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, Covid-19 salgınında gelinen son durumu değerlendirdi. Prof. Dr. Şener, "Yüksek vaka sayılarıyla Avrupa'da aslında Almanya ve Avusturya çok dikkat çekiyor. Türkiye'de baktığımızda aslında 2 aydır vaka sayıları, yüksek stabil durumda. Bir sıçrama da yok, istenilen düzeye düşme de yok. Bir durumdan buna baktığımızda, 'kötünün iyisi' de diyebiliriz. Günlük vaka sayılarının düşmesini, sıfıra inmesini istiyoruz ancak günde 200 vatandaşımız ölüyor" dedi.
Avrupa'yla Türkiye'yi de kıyaslan bilgiler paylaşan Prof. Dr. Şener, "Avrupa'yla kıyaslayacak olursak bizim toplam nüfusa göre aşılama oranımız yüzde 60'larda. Almanya ve Avusturya'da da bu oran daha yüksek olmasına rağmen onlardaki vaka sayılarında ciddi bir sıçrama var. Bunun temel nedeni 3'üncü doza geç başlamış olmaları" diye konuştu.
Türkiye'nin 3'üncü doza birçok ülkeye göre daha erken başladığını belirten Prof. Dr. Şener, "Bir diğer taraftan da baktığımızda yüksek stabil seyreden vaka oranlarının aşağı düşmemesindeki sebep de aşılama oranlarını yukarı çıkaramamızdan kaynaklanıyor. Sağlık Bakanlığı ve bilim uzmanlarının çağrılarına rağmen 3'üncü doz istenilen seviyede değil. Bazı insanlarda '2'nci doz aşıyı oldum, 3'üncü dozu olmama gerek yok' gibi bir algı var. Bunun yanında 'Aşıya gerek yok' diyen bazı kişiler de var. Bu hastalığın ağır ve ölümcül seyredilmediğine yönelik fikirleri olanlar da var. Bu durumun sıkıntısını hep beraber çekiyoruz. Bu bize, günlük 20- 30 bin arası vaka ile günlük 200 vatandaşımızın ölümü şekilde yansıyor" dedi.

Görüntü Dökümü
-----------------------
-Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener ile röp.
-Genel ve detay görüntü

Haber: Kadir ÖZEN - Kamera: Tekin GÜRBULAK / İZMİR,

======================================

4) LASTİKÇİLERDE KIŞ LASTİĞİ MESAİSİ
 
KOCAELİ'de, ticari araçlar için zorunlu kış lastiği uygulamasına günler kala oto lastikçilerde yoğunluk yaşanıyor. Oto lastik firması servis sorumlusu İrfan Acar, "1 Aralık itibarıyla ticari araçlar için kış lastiği zorunlu ama biz sadece ticari araçlarla sınırlı kalmayın diyoruz kullanıcılara. Kış koşullarında maksimum performansla araçlarını kullanabilmeleri için lastiklerini değiştirmelerini öneriyoruz" dedi.
Ticari araçlarda kış lastiği zorunluluğunun 1 Aralık tarihinde başlayacak olması nedeniyle oto lastik dükkanlarında yoğunluk oluşmaya başladı. İzmit’te ticari araç sahipleri servislere gelerek araçlarına kış lastiklerini taktırırken, önümüzdeki günlerde yoğunluğun daha da artması bekleniyor. 
Bir oto lastik firmasında servis sorumlusu olan İrfan Acar, kış lastiğinin hayat kurtardığını belirterek, "1 Aralık itibarıyla ticari araçlar için kış lastiği zorunlu ama biz sadece ticari araçlarla sınırlı kalmayın diyoruz kullanıcılara. Kış lastiği hayat kurtarır diyoruz, doğru lastiği takmak her zaman için emniyeti artırır. Dolayısıyla kullanıcıların da 1 Aralık itibarıyla lastiklerini kontrol etmeleri, eskiyen lastiklerini değiştirmeleri, kış koşullarında maksimum performansla araçlarını kullanabilmeleri için lastiklerini değiştirmelerini öneriyoruz. Lastik demek aynı zamanda sigorta demek. Bir aracın maksimum yol tutuşunu sağlayan şey lastiktir. Dolayısıyla lastiğe maksimum derecede özen gösterirsek kesinlikle aracımızla ilgili kış koşullarında bir sorun yaşamayız" diye konuştu.
‘7 DERECENİN ALTINA DÜŞTÜĞÜNDE MEVSİM LASTİĞİ İŞE YARAMAZ’
Araçların lastiklerinin her 10 bin ile 15 bin kilometre arasında kontrol ettirilmesi gerektiğini ifade eden İrfan Acar, "Üretici şunu söyler. Mevsimlik bir lastikle, kış lastiği arasındaki en büyük fark hava sıcaklığının 7 derecenin altına indiğinde kış lastiği özelliğini gösterir, yaz lastiği ise özelliğini yitirir. Üretici de bunu doğrular. Dolayısıyla 7 derecenin altına düştüğü hava sıcaklıklarında yaz lastikleri ya da aracın mevsim lastikleri hiçbir işe yaramamaktadır. Kış lastiği kullanmak hem aracın fren mesafesini kısaltır hem de yol tutuşunu maksimum seviyede tutar. Bizim kulaktan dolma bilgilerle lastik seçimi yapmamız yanlış. Bizim burada önem göstermemiz gereken şey, uzmana danışıp aracımızın lastiklerini her 10 bin ya da 15 bin kilometrede mutlaka kontrol ettirmemiz lazım" dedi.
‘DOĞRU KULLANIMDA 5 KIŞ GEÇİREBİLİRSİNİZ’
Aynı kış lastiğiyle doğru bir kullanımla 5 kış geçirilebileceğini söyleyen İrfan Acar, konuşmasını şöyle sürdürdü: 
"Bir lastik ortalama 50 bin kilometreyle sınırlıdır. Bu da bakımı doğru yapıldığında 50 bin kilometredir. Bir lastiğin bakımı doğru yapılmazsa her 15 bin kilometrede bir kontrolleri yapılmazsa o lastik çok kısa bir süre sonra tükenecektir. Neredeyse yarı ömrünü tamamlamadan çöp olacaktır. Lastik takıldıktan sonra 5 yıl içerisinde dengeli bir şekilde güzel yerde muhafaza edilerek kullanılabilir. 5 kış geçirebilirsiniz doğru bir kullanımla."

Görüntü Dökümü
-----------------------
-Servis sorumlusu İrfan Acar ile röp 
-Lastik takıp sökülürken  
-Depolanmış lastiklerden detaylar 

Haber-Kamera-Ergün AYAZ-Alişan KOYUNCU /İZMİT(Kocaeli)() 

=========================================

5) MOR CEPKEN VE DANS İLE 'KADINA ŞİDDETE HAYIR' DEDİLER 

AYDIN Kadın Haklarını Koruma Derneği tarafından Efeler ilçesinde, 'Mor Cepken' adı altında düzenlenen etkinlikte etkinlikte koreografik dans gösterisiyle 'kadına şiddete' dikkat çekildi. Kadın Haklarını Koruma Derneği Aydın Şube Başkanı Habibe Gürer, daha özgür ve eşit bir toplumda yaşamak istediklerini belirtip, 'Susma sen de şiddete dur de' diyerek, herkese çağrıda bulundu.
Aydın Kadın Haklarını Koruma Derneği, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında Aydın Atatürk Kent Meydanı'nda Yörük kültüründe eskiden eşinden şiddet gören kadınların giydiği 'mor cepkenden' yola çıkarak bir etkinlik düzenledi. 30 kadının katıldığı Mor Cepken etkinliğinde koreografik dans gösterisiyle 'şiddete hayır' denildi. Etkinlikte konuşan Kadın Haklarını Koruma Derneği Aydın Şube Başkanı Habibe Gürer, "Burada nasıl dans ettiğimiz değil neden burada olduğumuz çok önemli. Burada kadına şiddete bir farkındalık oluşturmak için 30 kadın olarak dans ettik. Mor sevginin aşkın rengi. Mor cepken ise bizim bin yıllık kültürümüz" dedi.
Kadına şiddete mor cepkenle dikkat çektiklerini Başkan Gürer, "Mor cepken, kadın hakları, toplumsal cinsiyet eşitliği, kadının boşanma hakkı. Bu tarihten bin yıl önce bu topraklarda, Toros Yörüklerinde kız çocukları doğduğu zaman ilk başta çeyizlerine mor cepken konurmuş. Yıllar sonra kadınımız evlendiğinde eşi tarafından zorda kalırsa, şiddet görürse, aldatılırsa mor cepkenini giyer köyün meydanında otururmuş. Onu gören köyün yaşlı bilge kadınları kendi mor cepkenlerini giyerek o kadının etrafında halka oluşturup, mahkeme oluştururlar erkeği yargılarlarmış. Erkek suçlu çıkarsa boşarlar, kimse selam vermez, o da köyü terk etmek zorunda kalırmış. Yani bizim bin yıl önceden kadın hakları sorunumuz yoktu, Mor Çatılar yoktu, 25 Kasımlar yoktu. Mor cepkenimiz vardı. Biz ne zaman özümüzü kaybettik ve unuttuk işte o zaman kadın hakları sorunlarımız oluştu. Şu an biz sadece kadınların giydiği eteğe, sürdüğü ruju tartışır duruma geldik" dedi.
'DAHA ÖZGÜR BİR TOPLUMDA YAŞAMAK İSTİYORUZ'
Kadın Haklarını Koruma Derneği Aydın Şube Başkanı Habibe Gürer, "Daha özgür ve eşit bir toplumda yaşamak istiyoruz. Gözlerimizi güneşli, özgür günlere açmak istiyoruz. 'Susma sen de şiddete dur de' diyoruz. Amacımız farkındalık yaratmak. Bizi izleyen bir kişi bile 'mor cepkenin' ne anlama geldiğini araştırıp, 'kadınların böyle bir hakkı varmış' derse amacımıza ulaşmış olacağız" diye konuştu.
Konuşmaların ardından bir süre, "Kadın varsa hayat var" atan kadınlar dana sonra sessizce dağıldı.

Görüntü Dökümü
-----------------------
-Kadınların koreografik dans gösterisinden görüntü
-Kadın Haklarını Koruma Derneği Aydın Şube Başkanı Habibe Gürer ile röp.
-Genel ve detay görüntüler

Haber - Kamera: Cemal YILDIRIM / AYDIN, ()

======================================


 

Yorumlar (0)
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 15 39
2. Konyaspor 14 26
3. Hatayspor 14 26
4. Fenerbahçe 14 24
5. Alanyaspor 15 24
6. Başakşehir 14 22
7. Karagümrük 14 22
8. Galatasaray 14 22
9. Beşiktaş 15 21
10. Adana Demirspor 15 20
11. Sivasspor 15 19
12. Antalyaspor 14 18
13. Gaziantep FK 14 18
14. Altay 14 17
15. Giresunspor 14 16
16. Kayserispor 14 16
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 15 11
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Erzurumspor 13 28
2. Ümraniye 13 27
3. Ankaragücü 14 27
4. Eyüpspor 14 27
5. Bandırmaspor 14 25
6. Tuzlaspor 13 21
7. İstanbulspor 14 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Gençlerbirliği 14 20
10. Samsunspor 13 19
11. Adanaspor 15 19
12. Menemenspor 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 14 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Liverpool 15 34
2. Chelsea 15 33
3. Man City 14 32
4. West Ham 15 27
5. Arsenal 14 23
6. Tottenham 13 22
7. M. United 14 21
8. Wolverhampton 15 21
9. Brighton 15 20
10. Leicester City 14 19
11. Crystal Palace 14 16
12. Brentford 14 16
13. Aston Villa 14 16
14. Southampton 15 16
15. Everton 14 15
16. Leeds United 14 15
17. Watford 14 13
18. Burnley 14 10
19. Newcastle 15 10
20. Norwich City 14 10
Takımlar O P
1. Real Madrid 15 36
2. Sevilla 15 31
3. Real Betis 16 30
4. Atletico Madrid 14 29
5. Real Sociedad 15 29
6. Rayo Vallecano 15 24
7. Barcelona 15 23
8. Athletic Bilbao 15 20
9. Espanyol 15 20
10. Osasuna 15 20
11. Valencia 15 19
12. Villarreal 15 16
13. Celta de Vigo 15 16
14. Mallorca 15 16
15. Granada 15 15
16. Deportivo Alaves 15 14
17. Elche 15 12
18. Cádiz 15 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 15 7
Namaz Vakti 04 Aralık 2021
İmsak 06:33
Güneş 08:03
Öğle 12:59
İkindi 15:24
Akşam 17:45
Yatsı 19:10