DHA YURT BÜLTENİ - 2

GÜNDEM 25.11.2021, 09:53
DHA YURT BÜLTENİ - 2

1) AKSARAY'DA YER ALTI SUYU ÇEKİLDİ, YÜZEY YARIKLARI OLUŞTU
 
AKSARAY'da, bilinçsiz tarımsal sulama ve kuraklık nedeniyle yer altı su seviyesinin gün geçtikçe azalmasıyla toprağın çökmesi sonucu yüzey yarıkları oluştu. Aksaray Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hatim Elhatip, yarıklardan birinin 300 metre uzunluğunda, 5 metre eninde ve 15 metre derinliğinde olduğunu belirtip, "Beslenme zayıfladığından dolayı bölgede yer altı suları 100 metreye kadar çekildi hatta bazı bölgelerde 100 metrenin de altına iniyor. Yer altı sularının aşırı kullanımının nedeni, bazı çiftçilerimizin geleceğini düşünmeden sularımızı aşırı kullanmaya yönelmesidir" dedi. 
İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan ve nüfusu 425 bine yakın Aksaray'da, 420 bin hektar tarım arazisi bulunuyor. Tarım arazisinin büyük bölümünde buğday, arpa, yonca, şeker pancarı ve çerezlik kabak ile ayçiçeği yetiştiriliyor. Ülke genelinde olduğu gibi Aksaray da iklim değişikliğinden etkilendi. Özellikle Tuz Gölü'nün güneyinde, Konya kapalı havzasında yer alan Sultanhanı ilçesinde, bilinçsiz tarımsal sulama ve kuraklık nedeniyle yer altı su seviyesi her geçen gün azalıyor. Azalma nedeniyle bölgede toprağın çökmesi sonucu yüzey yarıkları ve obruklar oluştu. 
300 METRE UZUNLUĞUNDA 
Aksaray Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi ve çevre mühendisi Prof. Dr. Hatim Elhatip, bölgedeki yüzey yarıklarından birinin 300 metre uzunluğunda, 5 metre eninde ve 15 metre derinliğinde olduğunu belirterek, şunları söyledi:
"İç Anadolu Bölgesi'nin ve Türkiye’nin en düşük yağış alan bölgesi Aksaray’dır. Türkiye ortalaması yılda 650 milimetreyken, 230-240 aralığında ve maksimum 280 milimetreye ulaşıyor. Kuraklığın etkisinden en çok Orta Anadolu etkilendi. En yaygın kısmı ise İç Anadolu Bölgesi'ndeki en büyük Konya havzamız oldu. Beslenme zayıfladığından dolayı bölgede yer altı suları 90 ve 100 metreye kadar çekildi hatta bazı bölgelerde 100 metrenin de altına iniyor. Yer altı sularının aşırı kullanımının nedeni, bazı çiftçilerimizin geleceğini düşünmeden sularımızı aşırı kullanmaya yönelmesidir. Bu nedenden dolayı Konya Karapınar havzasında obruklar oluşuyor. İç Anadolu ve Tuz Gölü havzasıyla ilgili 2018 ve 2020 yılları arasında Tarım ve Orman Bakanlığı'yla Tuz Gölü'nün beslenmesiyle ilgili ortak bir projemiz vardı. 2 yıllık çalışma sonucunda bu bölgedeki ana beslenme doğrudan Toroslar'dan güneyden gelen yer altı suyu beslenme sistemi söz konusudur ancak bu beslenme miktarları kuraklıkla birlikte iyice azalmaya başladı. Çoğu akarsularımız ve göllerimiz kurumuş vaziyettedir."
TUZ GÖLÜ'NÜN GÜNEYİNDE OBRUK VE ÇÖKME
Prof. Dr. Elhatip, Tuz Gölü'nün güney kısmında, Sultanhanı ilçesinde yeni bazı obruklar ve yüzey yarıklarının oluşmaya başladığını da belirtti. Elhatip, "Bunları da bölgede aşikar bir şekilde görüyoruz. Tuz Gölü, aşırı yağışlarda bir bakıyorsunuz tüm yüzeyi suyla dolu gözüküyor ama kurak mevsimlerde küçük bir bölgede su gözüküyor. O da Tuz Gölü'nün güney kısmı sürekli sulu kalıyor" dedi.
Vahşi sulamanın önüne geçilmesi gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Elhatip, "Eskil ilçesi ve Konya havzasında büyük oranda vahşi sulamada çiftçilerimiz, aynı arazi çevresinde bölgelere sahip olmalarına rağmen bir sondajla alanı besleyeceğine her bölgede sondaj açıyor. Dip dibe sondaj açılıyorlar. Aşırı bir şekilde vahşi sulama sistemi var. Hangi ürün üretiyorsa fark etmiyor. Sanki yer altı denizmiş gibi tükenmeyecekmiş gibi su çekiyorlar. Böylelikle farkında olmadan doğal afetlere ve obruklara neden oluyorlar" diye konuştu.

Görüntü Dökümü
-----------------------
- Sultanhanı ilçesindeki tarladaki yüzey yarıkların drone görüntüsü
- Tuz Gölünün kurak görüntüsü
- Kuraklık nedeni ile gölde çatlaklıklar oluşması
-Tuz Gölünün genel görüntüsü
- Yaz dönemi flamingolarla çekilen drone görüntüsü
- Prof.Dr. Hatim Elhatip röp.

Haber- Kamera: Erkan ALTUNTAŞ AKSARAY

=========================================

2) HACIHIDIR BARAJI GÖLÜ'NDE BALIK ÖLÜMLERİNE İNCELEME

ŞANLIURFA'nın Siverek ilçesindeki Hacıhıdır Barajı Gölü'nde binlerce balık, kıyıya vurdu. Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, gölden su ve ölü balık numuneleri alıp, inceleme başlattı.
Siverek'e bağlı Kargalı Mahallesi yakınlarında bulunan ve sulama amaçlı yapılan Hacıhıdır Baraj Gölü'nde binlerce balık, kıyıya vurdu. Ölü balıkları fark eden mahallelinin ihbarı üzerine Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, gölden su ve ölü balık numuneleri alarak, inceleme başlattı. Bölgede tedirginliğe yol açan balık ölümlerinin, göldeki suyun azalmasıyla oluşan oksijen yetersizliğinden kaynaklandığı tahmin edilirken, kesin sonucun, inceleme sonrası belli olacağı belirtildi. 

Görüntü Dökümü
-----------------------
- Baraj gölü
- Kıyıya vuran ölü balıklar
- Gölden numune alan yetkililer
- Gölden Drone görüntüleri
- Numune alan mühendisin konuşması
- Genel ve detay görüntüler

Haber-Kamera: Mehmet SEZGİN  -ŞANLIURFA-

=========================================

3) CEREN ÖZDEMİR'İN ANNESİ: CEZA ÇEKMESİ BİZİ BİR NEBZE RAHATLATTI
 
ORDU'da, evinin önünde bıçaklanarak öldürülen üniversite öğrencisi, balerin Ceren Özdemir'in (20) annesi Güfer Özdemir, kızının katili Özgür Arduç'un 'canavarca hisle kasten öldürme' suçundan çaptırıldığı 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının Yargıtay tarafından onanmasını değerlendirdi. Acılı anne Özdemir, "Bu kararı tüm insanların beklediğini düşünüyorum. Onun ceza çekmesi tabi ki bizi bir nebze rahatlattı ama arkasında olanların da esas ceza çekmesi gerekiyor" dedi.
Kentte Altınordu ilçesi Zaferi Milli Mahallesi'nde, 3 Aralık 2019 günü akşam saatlerinde Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Bölümü 3'üncü sınıf öğrencisi balerin Ceren Özdemir, bale kursundan çıkıp evinin önüne geldiğinde kendisini takip eden cezaevi firarisi Özgür Arduç tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Özgür Arduç, bir gün sonra kent merkezinde esnaf tarafından yakalanıp polise teslim edildi. Arduç, bindirildiği polis otosunda 2 polis memurunu da bıçakla yaraladı.
Tutuklanan Özgür Arduç, Ceren Özdemir'i öldürmesine yönelik eyleminden dolayı Ordu 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan yargılamada, 'Canavarca hisle kasten öldürme' suçundan iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çaptırıldı. Özgür Arduç'a, polis memurlarına yönelik eyleminden dolayı 'yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kişiyi öldürmeye teşebbüs' suçundan hakkında açılan davada ise polislerden Zeki Çelik'i öldürmeye teşebbüsten 15 yıl, Haydar Değerli'yi yaralamaktan ise 9 ay olmak üzere toplam 15 yıl 9 ay hapis cezası verildi.
YARGITAY CEZAYI ONADI
Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi, Ceren Özdemir'in öldürülmesine ilişkin Ordu 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Özgür Arduç'a verilen iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını onadı. Koşullu salıvermeden yararlandırılmayacak olan Arduç, cezasını sıkı güvenlik kurallarına göre çekecek. 
'BU KARARI TÜM İNSANLARIN BEKLEDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM'
Ceren Özdemir'in acılı annesi Güfer Özdemir, Yargıtay'ın onama kararı hakkında 'ya konuştu. Arduç'un ceza çekmesinin acılarını bir nebze olsun rahatlattığını ifade eden Özdemir, "Acımızın dinmesi mümkün değil ama olması gereken de bu. Başka bir sonuç beklemek mümkün değil. Eğer başka bir sonuç gelseydi, çok farklı düşünürdük. Kamuoyu da, toplum da bunu kabul etmezdi. Bu kararı tüm insanların beklediğini düşünüyorum. Yani onun ceza çekmesi tabi ki bizi bir nebze rahatlattı ama arkasındaki olanların da esas ceza çekmesi gerekiyor. Arkasındakilerin bulunması gerekiyor. Açık cezaevine neden çıktı, nasıl çıkarıldı, kimler destek oldu, bunların araştırılması gerekir. Dava çok hızlı kapandı. Bunlar da gündem dışı kaldı. Bunu sadece ben değil tüm kamuoyu istediğini düşünüyorum" diye konuştu.
'ONAMA KARARININ GELECEĞİNİ BEKLİYORDUK'
Yargıtay'dan böyle bir kararın çıkacağını beklediklerini ifade eden anne Özdemir, "İstinaftan geri döndükten sonra tekrar Yargıtay'a başvurduktan sonra bu şekilde onama kararı geleceğini bekliyorduk. Sadece Özgür Arduç'un suçlu olduğunu düşünmüyorum. İhmali olanların da suçlu olduğunu düşünüyorum. Anayasa Mahkemesi'nden bununla ilgili yaptığımız başvuru da herhangi bir cevap gelmedi. İhmali olanların da cezalandırılmasını istiyorum. Son dönemlerde yaşanan olaylar da bunu gösteriyor. Anayasa Mahkemesi'nin bunu da incelemesi gerektiğini düşünüyorum. Katil çok fazla sorgulanmadan ceza aldı. Karara saygım var, bir nebze olsun katilin ceza alması acımızı hafifletiyor ama katili, katilliğe sürükleyen kişilerin ve ihmali olan kişilerin de ceza almasını istiyorum. Bence kamuoyunun böyle bir kararı beklediğini düşünüyorum" dedi.
'PALALI OLAYINDA ÇOK ÜZÜLDÜM'
İstanbul Ataşehir'de uğradığı kılıçlı saldırıda hayatını kaybeden mimar Başak Cengiz'in ölümünü de kızının ölümüne benzediğini kaydeden anne Özdemir, "Ceren'den sonra da bu tür olayların olması bana bunların birileri tarafından yaptırıldığını düşündürüyor. Palalı olayında da çok üzüldüm. Benim kızım gibi aynı durumla karşı karşıya kaldı. Takip edilmesi, konuşmalar sanki bire bir tutuyor. O zaman bizi de bunun arkasında bir gücün olduğunu, bunun da devlet içerisinde araştırılıp bulunması gerekir" ifadelerinde bulundu.

Görüntü Dökümü
-----------------------
-Güfer Özdemir'in açıklamaları

Haber/Kamera: Mustafa KIRLAK-ORDU-

===================================

(ÖZEL) 
4) KLASİK ARAÇ TUTKUSUYLA 12 YILDA 17 ARAÇLIK KOLEKSİYON OLUŞTURDU
 
GAZİANTEP'te klasik araç tutkunu iş insanı Erdinç Başsimitçi (40), 12 yılda 17 araçlık koleksiyon oluşturdu. Başsimitçi, her gün iş yerinin garajında özenle sakladığı otomobillerin bakımlarını yapıyor.
Kentte otomotiv işiyle uğraşan Erdinç Başsimitçi, 12 yıl boyunca Türkiye'nin değişik kentlerinden farklı markalarda 17 klasik araç alarak koleksiyon oluşturdu. En eskisi 1969 model olan araçlarını maddi olarak fiyatlandırmayan Başsimitçi, koleksiyonundaki otomobillerin günlük bakımlarını da kendisi yapıyor.
Klasik otomobil tutkusunun çocukluğunda başladığını ve her gün işe gitmeden önce garajdaki otomobilleriyle zaman geçirdiğini belirten Erdinç Başsimitçi, "Burada bulunan araçları toplamak yaklaşık 12 yılımı aldı. Tamamen sevgi bağından dolayı bu koleksiyonu yapıyorum. İlk aracım 1969 model bir araçtı. Bu aracı bulmak çok zamanımı aldı. Şu anda burada 17 tane aracım var. Her gün muhakkak bir defa araçlarıma bakıyorum. Araçların bütün bakımlarını da kimseye dokundurmadan kendim yapıyorum" dedi.
Koleksiyonunu görenlerin şaşırdığını anlatan Başsimitçi, “Burada bulunan araçlar bulunduğu zamanın en lüksü, en gözdesi, en popüleri, üst düzey insanların kullandığı arabalardı. Burayı ziyaret edenler bu araçları görünce sevinip mutlu oluyorlar. Bu kadar aracı bir arada görmek için ancak müzeye gitmeleri gerek. Buraya gelenler sevinip gidiyorlar" diye konuştu.

Görüntü Dökümü
-----------------------
- Koleksiyonda bulunan araçlar
- Araçların bakımının yapılması
- Erdinç Başsimitçi ile röp
- Arabaların çalıştırılması
- Genel ve detay görüntüler

Haber: Mustafa KANLI-Kamera: Ahmet KILIÇ-GAZİANTEP-()

===================================

5) İNGİLTERE VE RUSYA'NIN GÖZÜ BU KİVİ ORMANINDA
 
SAMSUN'un Çarşamba ilçesinde Yeşilırmak kıyısında 400 dönüme kurulan kivi ormanında yılda yaklaşık üretilen 1200 ton kivi başta İngiltere ve Rusya olmak üzere dünyaya ihraç ediliyor. Kivi ormanı sorumlusu Tuncay Elekçioğlu, "Adeta çocuğumuz gibi baktığımız ormanda üretilen kivilerimizin en büyük taliplisi Rusya ve İngiltere oluyor" dedi.
Çarşamba ilçesinde, Yeşilırmak kıyısında 2000 yılında 400 dönüm üzerinde 2 girişimci kardeş tarafından kivi ormanı kuruldu. 10 kişinin çalıştığı kivi ormanından yılda yaklaşık 1200 ton kivi üretiliyor. C vitamini deposu kiviler ise başta İngiltere ve Rusya olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerine ihraç ediliyor.
Kivi ormanı sorumlusu Tuncay Elekçioğlu, yıllık 1200 ton dolayında kivi üretimi yaptıklarını belirterek, "Sürekli çalışan 10 işçi var. Suyuna bakıyor, gübre işlerini hallediyor. Gerekli bakımları onlar yapıyor. Fakat tüm sene boyunca 2 binin üzerinde işçi çalışıyor. Çünkü farklı işleri var buranın. Toplama zamanında, tekleme zamanında gelen işçiler var. Yine çalısını dökmek için gelenler, dalları bağlamaya gelenler var. Şu anda budanacak dallar var. Bunun yanı sıra bahçede 'dolu topu'muz var. Meteorolojiden dolu yağacağına yönelik bilgi gelince bu dolu topunu patlatıyoruz. Bu da belli bir yükseklikten itibaren doluyu parçalayarak su haline getiriyor. Kırağı için de sistemimiz var. Mart-Nisan aylarında kullanıyoruz. Resmen yağmur yağdırıyoruz buraya" diye konuştu.
'EN ÇOK İNGİLTERE VE RUSYA'YA GÖNDERİYORUZ'
Ormana adeta çocuk gibi baktıklarını dile getiren Elekçioğlu, "Ürettiğimiz kivileri Mersin'e gönderiyoruz. Oradan da Rusya ve İngiltere başta olmak üzere birçok ülkeye ihraç ediliyor. Adeta ormanımıza bir çocuk gibi bakıyoruz. Bakmazsan eğer verim alamazsın. Önümüzdeki yıla hazırlık için önce bu ağaçlarda budama yapıyoruz. Daha sonra çalılar yere indiriliyor. Bundan sonra da dallar bağlanıyor" şeklinde konuştu.

Görüntü Dökümü
-----------------------
- Kivi ormanı drone detay
- Kivi toplayan işçilerden detaylar
- Kivilerin TIR'lara yüklenmesi
- Kivi ormanı sorumlusu Tuncay Elekçioğlu röportajı

Haber-Kamera: Mustafa İNAN, Barış BUDANOĞLU/ ÇARŞAMBA(Samsun), ()

===================================

6) DİYARBAKIR'DA 25 YILDIR TARİHİ MEKANLARI BAKIRA İŞLİYOR

DİYARBAKIR'da bakır ustaları tarafından tabak, fincan, sürahi, tepsi ve daha birçok ürünün üzerine bakır işlenmesiyle oluşturulan el emeği göz nuru ürünler yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun talep görüyor. Diyarbakırlı bakır işleme ustası Hasan Barakacı (41), 25 yıldır kentin cami, kilise, medrese ve köprü gibi tarihi yapılarını bakır levhalar üzerine işliyor.
Tarihi Sur ilçesindeki Bakırçılar Çarşısı'nda mesleğini büyük bir özenle yapan bakır işleme ustası Hasan Barakacı, tarihi yerleri işlediği bakır levhaların yerli ve yabancı turistler tarafından beğenildiğini söyledi. Görünümü ve tasarımı ile farklı farklı modellerden oluşan bakır işlemeli ürünler vatandaşların birbirine hediye ettiği hediyeler arasında yer aldığını belirten Barakacı, "Bazı levhalar 2 günümü alırken kimileri de bir günümü alıyor. Levhalar verdiğim zaman dilimiyle büyüklüklerine göre fiyatları 250 lira ile 2 bin lira arasında değişiyorö dedi. 
18 YAŞINDA BAKIR USTASI OLDU
Diyarbakır'da sayılı bakırcı ustasından biri olan Barakacı, Ongözlü Köprü, Ulu Cami, Keçiburcu, Meryem Ana Kilisesi ve Dört Ayaklı Minare gibi kentin önemli mimari simgelerini bakır levhalar üzerine işleyerek hayatını kazanıyor. Diyarbakır'da 'Bakıra hayat veren adam' olarak tanınan Barakacı, yaptığı birbirinden güzel bakır panolarla yerli ve yabancı turistlerden büyük ilgi görüyor.  Barakacı, bakır işleme işini 18 yaşındayken, Fahrettin Mercan'dan öğrendiğini belirterek, "Bu sanatı 2 yılda ustamdan öğrendim. O şimdi hayatta değil, ama ben onun yolunda ilerliyorum. Yaptığım bakır tabloların beğeni kazanması beni çok mutlu ediyor. Bu bakır levhaları en çok yerli ve yabancı turistlere satıyorumö dedi.
'TARİHİ MEKANLARI BAKIRA İŞLİYORUM'
Mimari yapılarının yanı sıra Türk bayrağı, Atatürk, kartal, aslan, Osmanlı Turası ve Şahmeran'ı da bakıra işlediğini anlatan Barakacı,  "25 yıldır bu işi yapıyorum. Mimari yapılarını bakır tepsiler üzerine işliyorum. Bu şekilde sanatımı icra ederek hayatımı kazanıyorum. Kimi eserler bir, kimi eserler de 2 günümü alıyor. Mesela bir Osmanlı turası en az iki günümü alıyor.  Fiyatları da harcadığım zaman dilimine ve bakır miktarına göre değişiyor. Kimi eserler 250 lira kimileri ise 2 bin liraö dedi.

Görüntü Dökümü
-----------------------
-Bakırcılar çarşısından genel görtüntü
-Hasan Usta çalışırken
-Hasan usta bakır levha üzerine Diyarbakır mimari yapıtların figürlerini işlerken
-Hasan ustanın ürettiği ürünlerden görüntüler
-Hasan Ustanın konuşması
-Genel ve detay

Haber-Kamera: Selim KAYA/ DİYARBAKIR,()

=========================================

Yorumlar (0)
15
hafif yağmur
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 15 39
2. Konyaspor 15 27
3. Fenerbahçe 15 27
4. Hatayspor 15 26
5. Başakşehir 15 25
6. Alanyaspor 15 24
7. Galatasaray 15 23
8. Karagümrük 15 22
9. Beşiktaş 15 21
10. Adana Demirspor 15 20
11. Sivasspor 15 19
12. Giresunspor 15 19
13. Kayserispor 15 19
14. Altay 15 18
15. Antalyaspor 15 18
16. Gaziantep FK 15 18
17. Göztepe 15 14
18. Öznur Kablo Yeni Malatya 15 14
19. Kasımpaşa 15 11
20. Rizespor 15 10
Takımlar O P
1. Ankaragücü 15 30
2. Erzurumspor 13 28
3. Ümraniye 14 27
4. Eyüpspor 14 27
5. Bandırmaspor 14 25
6. Samsunspor 14 22
7. Tuzlaspor 13 21
8. İstanbulspor 14 20
9. Kocaelispor 14 20
10. Gençlerbirliği 14 20
11. Boluspor 14 19
12. Adanaspor 15 19
13. Menemenspor 14 18
14. Bursaspor 14 17
15. Manisa FK 15 17
16. Denizlispor 14 15
17. Ankara Keçiörengücü 14 14
18. Altınordu 15 13
19. Balıkesirspor 14 7
Takımlar O P
1. Man City 15 35
2. Liverpool 15 34
3. Chelsea 15 33
4. West Ham 15 27
5. Tottenham 14 25
6. M. United 15 24
7. Arsenal 15 23
8. Wolverhampton 15 21
9. Brighton 15 20
10. Aston Villa 15 19
11. Leicester City 15 19
12. Everton 15 18
13. Brentford 15 17
14. Crystal Palace 15 16
15. Leeds United 15 16
16. Southampton 15 16
17. Watford 15 13
18. Burnley 14 10
19. Newcastle 15 10
20. Norwich City 15 10
Takımlar O P
1. Real Madrid 16 39
2. Sevilla 15 31
3. Real Betis 16 30
4. Atletico Madrid 15 29
5. Real Sociedad 16 29
6. Rayo Vallecano 16 27
7. Barcelona 15 23
8. Valencia 16 22
9. Athletic Bilbao 16 21
10. Osasuna 16 21
11. Espanyol 16 20
12. Mallorca 16 19
13. Villarreal 15 16
14. Celta de Vigo 16 16
15. Granada 15 15
16. Elche 16 15
17. Deportivo Alaves 15 14
18. Cádiz 16 12
19. Getafe 16 11
20. Levante 16 8
Namaz Vakti 07 Aralık 2021
İmsak 06:35
Güneş 08:05
Öğle 13:00
İkindi 15:24
Akşam 17:45
Yatsı 19:10