DHA YURT BÜLTENİ - 12

GÜNDEM 12.10.2021, 15:37
DHA YURT BÜLTENİ - 12

BİNALİ YILDIRIM: EN BÜYÜK KAYNAĞIMIZ, GENÇ BEYİNLERDİR
 
AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Kafkas Üniversitesi'nin 2021/2022 Akademik Yılı Açılış Töreni'nde öğrencilere seslenerek, "En büyük kaynağımız, genç beyinlerdir. Sizin gibi genç insanlar, bizim en büyük güvencemiz" dedi.
AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, AK Parti MKYK Üyesi Milletvekili Ahmet Arslan, Tarım Komisyonu Başkanı Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, Kars Valisi Türker Öksüz ile birlikte Kafkas Üniversitesi Ahmet Arslan Kültür Merkezi'nde 2021/2022 Akademik Yılı Açılış Töreni'ne katıldı. Yapılan protokol konuşmalarının ardından öğrencilere hitaben konuşan Binali Yıldırım, Türkiye'nin genç beyinlere sahip bir ülke olduğunu hatırlatarak şunları söyledi:
"En büyük kaynağımız, genç beyinlerdir. Sizin gibi genç insanlar, bizim en büyük güvencemiz. Bu, Avrupa'da da yok Amerika'da da yok. Bunu iyi bilelim. Mukayeseli üstünlükte onlardan öndeyiz. Onların silahları olabilir ama alın teri sahibi genç kuşaklar bizde. Onun için gelecek bizim. Şimdi sizler diyebilirsiniz ki 'Sizden başka kimseyi görmeyecek miyiz?' 90'ları kıyaslayacağınız yöneticileri hatırlamıyorsunuz. 80'leri hiç hatırlamıyorsunuz. Siz internet ile doğdunuz. 20 yaş ve altındakilerden bahsediyorum. Tam da sizin kuşağınızdan bahsediyorum. Siz internet kuşağısınız. Göreve başladığımda bu ülkede geniş bant internet yoktu. Ne vardı? Sabit telefondan hattı çeviriyorsunuz daha çevirme bitmeden hat düşüyordu. Bir de düşerken karın uğultusu gibi ses geliyordu. ADSL dediğimiz olay, hiç yoktu. Şu anda ADSL geniş bant, 80 milyonu buldu. Hepinizin vazgeçilmezi cep telefonunuz gibi cihazlarınız bizim olmazsa olmazlarımız haline geldi. Şimdi laptoplarınız, telefonlarınız olmadığında şaşırırsınız; bir tarafınızı eksik hissedersiniz. Çünkü artık gittikçe bilgi toplumu olayı yerleşti. Buradan söylüyorum; belirli bir yaşın üzerindekiler önümüzdeki birkaç sene sonra günlük yaşamlarını sürdürmede zorlanacaklar. Çünkü her şey 'e'leşiyor. Elektronik ortama dönüyor. Finans hizmetleri, alışverişler, eğitim, devletin verdiği hizmetler; bütün bunlar elektronik ortama dönüyor, onun için yol lazım. Sadece orada gördüğünüz yollarla olmuyor. Onlar trafik için, köprüler, havaalanları, demiryolları onlar fiziki nakliye için ama bilginin, iletişimin ulaşımı için ise akıl yolları lazım. Onlar da hızlı internet fiberdir. Fiber ağlarınız 445 bin kilometreye çıkardık" diye konuştu.
MEMLEKETİNDE YAŞADIĞI ANIYI ANLATTI
2007 yılında memleketi Erzincan ziyaretinden bir anıyı paylaşan Yıldırım, şöyle devam etti:
"Bir köye gittim, girişte çeşmenin başında yaşlı bir teyze oturuyor, arkadaşlar dedi ki; teyze bakan geldi, ne istiyorsan iste, ne ihtiyacın varsa ayağına geldi. Teyze baktı yüzüme 'hoş gelmişsin evladım' dedi. 'Hoş bulduk, teyze' dedim. 'Ne isteyeyim, yavrum. Yolumuz yoktu, yaptınız. Elektriğimiz, suyumuz, televizyonumuz var. Her şeyimiz var. Emme bizim köyde ADSL çekmiyor' dedi. 'O ne teyze?' dedim. 'Evladım, sen bakan olmuşsun ama cahil kalmışsın, Allah bilir sen şimdi Messenger'ı da bilmezsin' dedi. Bakın, bana ders verdi. Anladım ki; teyzenin İsviçre'de yaşayan torunu varmış; torunu ile özlem gidermek, görüntülü konuşmak için Erzincan'a gitmek zorunda kalıyormuş. O yüzden, o hizmetin orada verilmesini istiyor. Haklı mı? Haklı. Vatandaşın her türlü ihtiyacını görmek eğer onun adına yetki ve sorumluluk aldıysanız; sizin göreviniz. O görevi de istikrarlı olursanız, yaparsınız. Güven olunca, kaynakları doğru kullanınca yaparsınız."
Yıldırım, Kars İl Başkanlığı Genişletilmiş İl Danışma Toplantısı'na katılmak üzere salondan ayrıldı.

Görüntü Dökümü
-----------------------
-Binali yıldırım'ın öğrencilerle konuşması
-Salona gelmesi
-Konuşma yapması

Haber-Kamera: Bedir ALTUNOK / KARS, ()

==================================

EDİRNE'DE SAĞANAK, EV VE İŞ YERLERİNDE SU BASKINLARINA NEDEN OLDU (3)
İPSALA'DA DOLU ÇELTİK TARLALARINA ZARAR VERDİ

Edirne'nin İpsala ilçesine bağlı Sarıcaali ve Balabancık, Sultanköy, Paşaköy ile Meriç ilçesine bağlı Adasarhanlı köylerinde sabah saatlerindeki dolu yağışı yaklaşık 10 bin dönüm ekili çeltik arazisine zarar verdi.  Sarıcaali köyünde yaklaşık 9 bin dekar, Balabancık köyünde ise bin dekar ekili çeltik tarlasında büyük zarara neden olduğu belirtildi. Zarar gören diğer tarlalarda hasar tespit çalışmalarına başlandı.
ÇERKEZKÖY VE KAPAKLI'DA DOLU VE YAĞMUR ETKİLİ OLDU
Trakya'ya etkisi altına alan sağanak, Tekirdağ'ın Çerkezköy ve Kapaklı ilçelerinde de etkili oldu. 10 dakika süren sağanak ve kısa süreli dolu, cadde ve sokakların suyla kaplanmasına neden oldu. Yağışa hazırlıksız yakalananlar ise saçak altlarına sığındı. Yağış bir süre sonra etkisini kaybederken, yollarda oluşan su birikintileri nedeniyle araç sürücüleri trafikte ilerlemekte zorlandı.

Görüntü Dökümü
-----------------------
(EDİRNE)
- İpsala ilçesinde dolu yağışından detay
- Çiftçinin 'hiçbir şey kalmadı, yandık' diyerek üzülüşü
- Zarar gören çeltiklerden detay
- Çiftçinin elindeki dolu tanelerini göstermesi
- Zarar gören tarladan detay
- Yol kenarındaki dolu birikintileri,
(ÇERKEZKÖY)
- Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde araçların trafikte ilerlemesi
- İlçede sokaklarda su birikintileri
- İlçede dolu yağışı
- İlçede cadde ve sokaklardan detay

Haber - Kamera: Olgay GÜLER - Resul ORUÇOĞLU  - Onur KAYA / EDİRNE - ÇERKEZKÖY (Tekirdağ), ()

==================================

İNFAZ TİMİ KURAN SİLAHLI SUÇ ÖRGÜTÜNE 28 TUTUKLAMA
 
KONYA'da kendi içinde infaz timleri de kurdukları belirlenen silahlı suç örgütüne yönelik operasyonda gözaltına alınan 33 kişiden 28'i tutuklandı, 3'ü adli kontrol, 1'i de savcılık kararıyla serbest bırakıldı, 1 kişinin sorgusu sürerken, firari 6 şüpheli de aranıyor.
Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, bir silahlı suç örgütünün kendi yapılanması içinde infaz timleri oluşturduğunu saptadı. Suç örgütünün infaz timleri ile 'kasten yaralama', kişiyi hürriyetten kılma', 'araç kundaklama', 'hırsızlık', 'gasp', 'sözde mahkeme kurarak yargılama', 'tehdit, haraç alma ve örgüt içi infaz' suçları olmak üzere 11 eyleme karıştığını, ayrıca örgütün finansmanı için kurdukları şirketler aracılığıyla 50 milyon lira ve mal varlığı elde edindikleri belirlendi.
Çalışmaların ardından özel harekat polisleri eşliğinde daha önce tespit edilen adreslere 30 Eylül'de operasyon düzenlendi. Eş zamanlı baskında 39 şüpheliden 33'ü yakalandı. Adreslerde yapılan aramada da 5 tabanca, 3 tüfek, kripto para madenciliğinde kullanılan 18 adet makine, çok sayıda mühimmat ve bunların yanı sıra dijital materyaller ile örgütsel dokümanlara el konuldu. Gözaltına alınan şüpheliler sorgulanmak üzere Terörle Mücadele Şubesi'ne götürüldü.
Gözaltına alınan şüphelilerden 28'i sevk edildiği mahkemece tutuklandı, 3'ü adli kontrol, 1'i savcılık kararıyla serbest bırakıldı, 1 kişinin sorgusu sürerken, fifari 6 şüpheli aranıyor. 

Görüntü Dökümü
-----------------------
-Şüphelilerin adliyeye sevk edilmesi
-Operasyondan detaylar 

Haber-Kamera:Salih BÜYÜKSAMANCI/KONYA,

==================================

MUĞLA'DA 'ÇEKİRGE' OPERASYONU KAPSAMINDA  5 ŞÜPHELİ GÖZALTINA ALINDI

Muğla'da, devletten uygun faizle alınan KOBİ kredilerini, evrak üzerinde oynama yaparak, şartları uygun olmayan kişilere, menfaat karşılığı verilmesini sağladıkları belirlenen ve aralarında Bodrum Vergi Dairesi'nde görevli 1 memurun da olduğu, 5 şüpheli gözaltına alındı.
Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı koordinesinde ülke genelindeki başlatılan 'Çekirge' operasyonun Muğla ayağında, Bodrum ilçesinde devletten alınan uygun faizli KOBİ kredilerini, evrak üzerinde oynama yaparak, şartları uygun olmayan kişilere, menfaat karşılığı verilmesini sağlayan çete üyeleri tespit edildi. Dosya çalışması kapsamında, 5 ana şüphelinin, 63 şahısa haksız kredi imkanı sağlayarak nitelikli dolandırıcılık ve devleti zarara uğratma suçlarını işledikleri belirlendi. Tanık ifadeleriyle de desteklenen dosya kapsamında 5 şüpheli hakkında dosya savcısı tarafından gözaltı kararı verildi.
Bodrum KOM Grup Amirliği'nce gerçekleştirilen operasyon sonucu, gözaltına alınan 5 şüphelinin ikametlerinde çok sayıda doküman ele geçirildi. Aralarında Bodrum Vergi Dairesi'nde memur olarak çalışan 1 kişinin de bulunduğu, şüphelilerin polisteki işlemlerinin sürdüğü bildirildi.

Görüntü Dökümü
-----------------------
-Polis ekiplerin şüphelilerin evlerinde ve iş yerlerinde arama yapması

Haber-Kamera: Cavit AKGÜN / MUĞLA, ()-

==================================

ÇADIRDA DOĞAN ANTALYA'NIN KİTAP ŞÖLENİ 11'İNCİ KEZ KAPILARINI AÇIYOR

ANTALYA'da ilki bir çadırda düzenlenen ve sürekli büyüyerek Cam Piramit'e taşınan, bu yıl 15- 24 Ekim'de 11'inci kez düzenlenecek Antalya Kitap Fuarı'na 234 yayınevi, 206 yazar katılacak. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Manavgat yangını nedeniyle 'Gelecek Bilgiyle Yeşerecek' sloganının ana tema olarak belirlendiğini, onur konuğunun ise tarihçi- yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı olacağını açıkladı.
Antalya'da ilki Muhittin Böcek'in Konyaaltı Belediye Başkanı olduğu dönemde başlatılan Antalya Kitap Fuarı, Antalya Büyükşehir Belediyesi organizasyonu olarak bu yıl 11'inci kez kapılarını açıyor. Geçen yıl pandemi nedeniyle düzenlemeyen fuarla ilgili Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, bilgilendirme toplantısı düzenledi.
ÇADIRDAN DOĞAN BİR FUAR
Antalya için kültür ve sanatın önemine dikkati çeken Muhittin Böcek, "Konyaaltı Belediye Başkanlığı döneminde korsan kitap satışında Antalya'nın ilk sırada olması, okurların çok olduğu anlamına geldiği düşüncesiyle, 'Okumak Lazım' sloganıyla yola çıktık. Antalya Konyaaltı Kitap Fuarı bir çadır, iki çadır, üç çadır derken fuarımızı belediye eliyle yapılan, okurlar ve ziyaretçi sayısının çok olduğu bir fuara dönüştürdük" dedi.
ANA TEMA 'GELECEK BİLGİYLE YEŞERECEK'
Fuarın yaşam mücadelesi verilen pandemi sürecinde ertelendiğini ve bu yıl 11'inci kez düzenleneceğini belirten Başkan Böcek, "Bu yılki sloganımız 'Gelecek Bilgiyle Yeşerecek'. Yine Altın Portakal'da olduğu gibi ana temamız Türkiye'nin en büyük yangınlarından biri olan Manavgat bölgesindeki yangını ana tema olarak seçtik" diye konuştu.
KİTAP ŞÖLENİ
Bu yılki fuara 234 yayınevi ve 206 yazarın katılım sağlayacağını belirten Başkan Böcek, fuar boyunca yazarların imza ve söyleşilerinin olacağını kaydetti. Antalya'nın yerel yazarlarının katılımına da çok önem verdiklerini anlatan Böcek, hiçbir zaman bir siyasi görüşe ait yazarların olduğu fuarlar değil, hangi görüşte olursa olsun bütün o yazarların bulunabileceği fuarlar düzenlediklerini de anlattı. Böcek, Antalya Kitap Fuarı olarak 19 ilçeyi de kapsayan bir kitap şöleni olduğunu söyledi.
ONUR KONUĞU İLBER ORTAYLI
15- 24 Ekim tarihleri arasındaki fuarın 10.00- 20.00 saatleri arasında ziyarete açık olacağını belirten Böcek, girişlerde ise aşı kartı ve HES kodu sorgulaması yapılacağını söyledi. Fuarın onur konuğunun ise tarihçi- yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı olacağını belirten Muhittin Böcek, tüm Antalyalıları Antalya Kitap Fuarı'na davet etti.

Görüntü Dökümü
-----------------------
- Kitap fuarı afişinden detay görüntü
- Muhittin Böcek'in basın açıklaması için salona gelmesi
- ABB Başkanı Böcek'in gazetecileri selamlaması
- Katılımcılar detay
- Muhittin Böcek'in açıklaması
- Detaylar

HABER: Mehmet ÇINAR-KAMERA: Burak YALMAN/ANTALYA,()

==================================

TAHLİYE EDİLEN CHP DENİZLİ İL GENÇLİK KOLLARI BAŞKANI PARTİLİLERLE BULUŞTU
 
DENİZLİ'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklanan ve ardından serbest bırakılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Denizli İl Gençlik Kolları Başkanı Tugay Odabaşıoğlu, partililerle bir araya geldi.
CHP Denizli İl Başkanlığı'nın geçen 18 Eylül'de düzenlediği bir toplantıda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle polis tarafından gözaltına alınan CHP Denizli Gençlik Kolları Başkanı Tugay Odabaşıoğlu, 28 Eylül'de sevk edildiği adliyede tutuklandı. Odabaşıoğlu'nun avukatı, Denizli 2. Sulh Ceza Hakimliği'ne dilekçeyle başvurarak müvekkilinin tutukluğuna itiraz edip tahliye talebinde bulundu. Talebi değerlendiren mahkeme, dün Odabaşıoğlu'nun tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına karar verdi. 14 gün cezaevinde kalan Odabaşıoğlu, adli kontrol şartıyla salıverildi.
Odabaşıoğlu, bugün CHP İl Başkanlığı'nda partililerle buluştu. İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu tarafından Odabaşıoğlu'na çiçek verildi. Burada konuşma yapan Odabaşıoğlu, "14 gün boyunca aranızdan ayrı kaldım. Bu süre boyunca partime aidiyetim değişmedi. Aile bağının sadece kan bağışla olmadığını öğrendim. Bu süreçte beni yalnız bırakmadığınız için teşekkür ederim. Bu bana hep bir direnç kaynağı oldu. Biz büyük ve güçlü bir aileyiz. Bana desteklerini esirgemeyen herkese teşekkürü bir borç biliriz" diye konuştu.
CHP Denizli İl Başkanı Çavuşoğlu ise yaşanan süreçte Odabaşıoğlu'nun her zaman yanında olmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Görüntü Dökümü
-----------------------
-Toplantıdan genel detaylar
-Tugay Odabaşıoğlu'ndan detay görüntüler
-Tugay Odabaşıoğlu'nun açıklaması
-CHP Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu'nun açıklaması

Haber-Kamera: Deniz TOKAT / DENİZLİ, ()-

=================================

'YOLDAN ÇIKAN OYUN' PRÖMİYER YAPTI
 
ALANYA Belediye Tiyatrosu'nun (ABT) ilk kez izleyiciyle buluşan 'Yoldan Çıkan Oyun' yoğun alkış aldı.
Pandemi nedeniyle salon gösterilerine bir süre ara vermek zorunda kalan ABT oyuncuları, 2021- 2022 sezonunun ilk oyununda sanatseverlerle tekrar buluşmanın heyecanını yaşadı. İlk kez izleyiciyle buluşan 'Yoldan Çıkan Oyun' yoğun ilgi gördü. ABT Sanat Yönetmeni Fırat Onur Deniz oyunla ilgili yaptıkları değerlendirmede, "Alışılmışın dışında bir sürü aksiliğin birbirini takip ettiği ve bir birini tetiklediği bir baş yapıt. Başından sonuna kadar her anına yeni bir kahkaha, yeni bir tebessüm ve şaşkınlığın sığdırılacağı oyun, gülmeye ve güldürmeye ihtiyacı olanlar sanatseverlerin kaçırmak istemeyeceği bir eser" dedi.
Oyunu izleyen Alanya Belediyesi Başkan Yardımcısı Abdullah Akbaş, gösterinin sonunda oyuncuları tebrik eti. Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Ferdi Dalkılıç'ın yönetmenliğini yaptığı oyunun müziği Selçuk Yılmaz, kostüm tasarımı Berfin İlhan, ışık tasarımı Halit Akgül'e ait. Oyunda, Nejat Koper, Mustafa Erman Doğan, Vedat Akbulut, Fırat Onur Deniz, Nilay Kara, Birke Muratal Doğan, Burak kaya, Esra Tığlı Kutertan rol aldı. Ekim ayı boyunca her cuma, cumartesi seyirci ile buluşacak olan oyun, 8 yaş ve üzeri seyirci kitlesine hitap ediyor. Oyun, yaklaşık 2 saat ve 2 perdeden oluşuyor.

Görüntü Dökümü
-----------------------
- Oyundan genel ve detay görüntüler
- Seyircilerden görüntü

HABER-KAMERA: ALANYA,()

==================================
 

Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 10 24
2. Hatayspor 10 20
3. Alanyaspor 10 20
4. Fenerbahçe 10 19
5. Karagümrük 10 18
6. Beşiktaş 9 17
7. Konyaspor 10 17
8. Galatasaray 9 17
9. Altay 10 15
10. Adana Demirspor 10 13
11. Başakşehir 10 12
12. Gaziantep FK 10 12
13. Öznur Kablo Yeni Malatya 10 12
14. Sivasspor 10 11
15. Kayserispor 10 11
16. Giresunspor 10 9
17. Antalyaspor 10 9
18. Göztepe 10 8
19. Kasımpaşa 10 6
20. Rizespor 10 4
Takımlar O P
1. Ümraniye 10 24
2. Ankaragücü 10 24
3. Eyüpspor 10 20
4. Erzurumspor 10 19
5. Bandırmaspor 10 18
6. Kocaelispor 9 16
7. Tuzlaspor 9 14
8. Gençlerbirliği 9 14
9. Samsunspor 9 12
10. Boluspor 9 11
11. Bursaspor 9 11
12. Menemenspor 10 11
13. İstanbulspor 9 10
14. Denizlispor 9 10
15. Altınordu 10 10
16. Adanaspor 10 9
17. Manisa FK 10 9
18. Ankara Keçiörengücü 9 7
19. Balıkesirspor 9 6
Takımlar O P
1. Chelsea 9 22
2. Liverpool 9 21
3. Man City 9 20
4. West Ham 9 17
5. Brighton 9 15
6. Tottenham 9 15
7. M. United 9 14
8. Everton 9 14
9. Leicester City 9 14
10. Arsenal 9 14
11. Wolverhampton 9 13
12. Brentford 9 12
13. Aston Villa 9 10
14. Watford 9 10
15. Crystal Palace 9 9
16. Southampton 9 8
17. Leeds United 9 7
18. Burnley 9 4
19. Newcastle 9 4
20. Norwich City 9 2
Takımlar O P
1. Real Sociedad 10 21
2. Real Madrid 9 20
3. Sevilla 9 20
4. Atletico Madrid 9 18
5. Real Betis 10 18
6. Osasuna 10 18
7. Rayo Vallecano 10 16
8. Athletic Bilbao 9 16
9. Barcelona 9 15
10. Valencia 10 13
11. Espanyol 10 13
12. Mallorca 10 12
13. Villarreal 9 11
14. Elche 10 10
15. Celta de Vigo 9 7
16. Granada 9 7
17. Cádiz 10 7
18. Deportivo Alaves 9 6
19. Levante 10 5
20. Getafe 9 2
Namaz Vakti 25 Ekim 2021
İmsak 05:54
Güneş 07:18
Öğle 12:53
İkindi 15:49
Akşam 18:18
Yatsı 19:36