banner87

banner88

"BU İŞLETMELER TİCARETTEN MEN EDİLMELİ"

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Lale Yıldız Bursa Tv internet sitesine açıklama yaptı

GÜNDEM 14.01.2020, 16:55 14.01.2020, 17:29
"BU İŞLETMELER TİCARETTEN MEN EDİLMELİ"

TC. Tarım ve Orman Bakanlığı , taklit ve tağşiş yaptığı belirlenen işletmeler ve ürünleri bugün kamuoyuna duyurdu konu ile ilgili TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Lale Yıldız Bursa tv internet sitesine açıklamalarda bulundu. Yıldız'ın açıklamaları şöyle;

Alkolsüz içecekten , bala çaydan zeytinyağına süt ve et ürünlerine kadar taklit tağşiş veya ilaç etken maddesi tespit edilen toplam 229 firmaya ait 386 parti ürün ifşa edildi.Bursadan da büyük çoğunluğu zeytinyağı olmak üzere tağşiş yapan 20 firmanın ürünlerinde uygunsuzluk bulundu. Gıdada tağşiş, ekonomik olarak değerli bir ürüne daha az değerli bir ürünün katılması ile yapılıyor Örneğin, zeytinyağına aspir yağı, fındık yağı , kanola yağı , soya yağı vb katılarak %100 naturel sızma zeytinyağı adıyla satılabiliyor. Böyle bir ürün hem gerçek ederinin çok üzerinde satılarak tüketicinin cebine zarar veriyor hemde %100 zeytinyağı diye satın aldığı ürünün içindeki soya , fındık yağı vb ürünleri bilmeden tüketen kişide alerjik reaksiyonlar ve benzeri sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor. Tarım ve Orman Bakanlığımızın hile taklit ve tağşiş yaparak tüketiciyi kandıran, halkın sağlığını ve gıda güvenliğini riske atan firmaları ifşa etmesi doğru ve başarılı bir uygulamadır. Geçtiğimiz Ekim ayında yayınlanan ifşa listesinden 3 ay sonra bugün yeni liste yayınlandı. Bu listelerin sık periyodlarla açıklanması önemlidir. Öte yandan bu listelerde sadece taklit tağşiş ve ilaç etken maddesi tespit edilen ürünler değil, pestisit kalıntı limitlerini aşan ürünler, aflatoksin sınır değerini aşan ürünler ve bunları piyasaya süren firmalarda yer almalıdır. 

TİCARETTEN MEN CEZASI GELMELİ 

Hile yapan firmalara uygulanan cezaların çok caydırıcı nitelikte olması gerekiyor. Çünkü tağşişe yönelenler, öyle ciddi kazançlar ciddi elde ediyor ki , ceza alsa dahi uygulamasını sürdürmeye devam ediyor. İnsan sağlığı ile oynayan bu tür işletmeler ticaretten men edilmeli. Gerekirse hapis cezası uygulanmalı. 

KAYIT DIŞILIK EN BÜYÜK SORUN

Türkiye'de tüm sektörler gibi gıda sektöründe de kayıt dışılık en önemli sorundur. Türkiye'nin yansıması olarak Bursa'da da yüzde 40- 45 düzeyinde kayıt dışı üretim söz konusu. Bu durum gıda güvenliği açısından çok büyük risk teşkil etmekte. Ülkemizde gıda güvenliliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi vatandaşın sağlığının ve tüketici olarak menfaatlerinin korunması ve sektörde haksız rekabetin engellenmesi ancak ve ancak kayıt dışılığın önlenmesi ile mümkündür. Yasal olarak kayıtlı olmayan bir işletmenin rutin olarak kontrol edilmesi ve denetlenmesi de mümkün değildir. Bu tip işletmeler tamamen kontrolsüz bir şekilde üretim yapmakta ve vatandaşın sağlığını tehdit etmektedir. 

GIDA MÜHENDİSİ HALKIN SAĞLIK GARANTİSİDİR

Ülkemizde gıda işletmelerinin denetimi, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın yetkisindedir. Bununla birlikte yapılan denetimlerin daha sık ve etkin olabilmesi için kamuda daha çok mühendisin istihdam edilmesi önemlidir. Gerek özel sektörde gerekse kamuda gıda mühendisinin varlığı, güvenilir gıda üretiminin  en büyük teminatıdır. 

TÜKETİCİYE ÇAĞRI!

Taklit ve tağşiş yapan firmaların listesi Bakanlığımızın internet sayfasında yayınlanmaktadır. Vatandaşlarımız listedeki firmaların ürünlerini tüketmekten kaçınmalıdır. Tüketici olarak tepkisini göstermelidir. Ayrıca bilinçli bir tüketici olarak bir ürünle yada işletme ile ilgili karşılaştığı uygunsuzlukları , Bakanlığın ALO 174 hattına şikayet etmelidir. Bu hatta gelen ihbarlar en geç 15 gün içerisinde değerlendirilip , şikayete konu işletme denetlenmekte , cezayi müeyyide uygulanmakta ve sonuçla ilgili şikayet sahibine geri bildirim gerçekleştirilmektedir. Bu hattaı etkin kullanmalıyız.

Yorumlar (0)