'BORSA'NIN ALTIN ÇOCUĞU

Bursa'nın usta kalemlerinden Muhammed Tayyar Türkeş, borsa üzerinden dijital alemin milyarderlerine ışık tutan yazısıyla büyük ses getirdi.

GÜNDEM 31.12.2020, 21:16 11.01.2021, 00:28
'BORSA'NIN ALTIN ÇOCUĞU

"Yabancı yatırımcı oranının en dibe vurduğu Borsa İstanbul ve hayatın olağan akışına aykırı işlemlere dikkatinizi çekmek istiyorum."  diyerek borsada ki dijital vurguna dikkat çeken Türkeş, Oğuzhan Şahinkaya'nın Gübretaş üzerinden dijital milyarderliğe uzanan yolculuğunu tüm detayları ile gözler önüne serdi. 

"NE DEDİYSEK O!"

Özellikle pandemi döneminde kaleme aldığı yazılarla gündemi belirleyen Türkeş, 23 Eylül 2020 tarihinde “Cavit Çağlar Anan Ağlar” başlıklı yazısı ile nokta atışı yapmış Çağlar'ın çark edeceğini ve basın emekçilerinin yine yarı yolda kalacağını belirtmişti. "Ne dediysek o" diyen usta kalem, şimdi de dijital borsa vurgununu işaret ederek yetkilileri göreve davet etti.

'YÜREKTEN DESTEKLİYORUZ'

"SPK’nın son dönemde piyasa dolandırıcılığı kapsamında açtığı savaşa da yürekten destek veriyoruz." diyen Türkeş,  "Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır" diyerek  İstanbul’un Finans Ticaret Merkezi olması için büyük mücadele veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da konuya sessiz kalmayacağına vurgu yaptı.

İŞTE TÜRKEŞ'İN GÜNDEM OLUŞTURAN YAZISI

BORSA'NIN UFAK TEFEK TAŞLARI!

Köşe başlarını tutmuş, ceplerini doldurma telaşındaki davaya zarar veren adamların hergeçen gün söz sahibi olduğu bir zamanda yazmak içimden gelmese de yine de gönlüme söz geçiremedim.

Okurlarım bilir “Gameover Davutoğlu” yazımdan sonra Fahrettin Altun tarafından sarı basın kartım iptal edilmiş olsa da biz fikir ve yürek işçisiyiz, üç beş yerden maaş almak yerine davamız için ileri karakol nöbetindeyiz. FETÖ’cü Akın İpek’in BUGÜN TV’sini TMSF’den aldıktan sonra başıma gelmeyen kalmamış olsa da direnmeye devam ediyorum..

Pandemi döneminde yazdığım önceki yazılara baktığımda herkesten önde olduğumuzu, geleceğe yön verdiğimizi görmek bize fazlasıyla yeter de artar. 23 Eylül 2020 tarihli “Cavit Çağlar Anan Ağlar” başlıklı yazımızda ne dediysek oldu lakin evdeki hesap çarşıya uymadı ve Çağlar çark ediverdi. Olan yine yarı yolda kalan basın emekçileirne oldu.

İşte bugün yine tüm Türkiye’de ses getirecek bir başlık açıyoruz. Yabancı yatırımcı oranının en dibe vurduğu Borsa İstanbul ve hayatın olağan akışına aykırı işlemlere dikkatinizi çekmek istiyorum.

Temmuz ayında Borsa İstanbul’da endekslerden iki sıfır atıldıktan sonra gerileyen endeks geçtiğimiz hafta en yüksek kapanışını yapmış durumda. Pandeminin başlangıcında tüm dünyada olduğu gibi oldukça gerileyen şirket değerlemeleri bugün kayıplarını telafi etmiş durumda. Telafi derken öyle saçma sapan işlemler, şirket değerlemeleri de olmuyor değil.

Merkezi Kayıt Kuruluşu verilerine göre 2020 yılı başından Eylül sonuna kadar Borsa İstanbul’da yatırımcı sayısı 659.000 artışla 1.865.000 kişiye erişse de borsada 22.000 kişi hisselerin %87’sini elinde tutuyor. Bu 22.000 kişinin hesapları da 5-10 manipülatörün elinde. Derinlik olmayınca da keriz silkeleme, manipülasyonun dik alası hala son sürat devam ediyor.

Hem de SPK ve yatırımcının gözü önünde.

Bu bağlamda bilanço yapısı bozuk, yatırımcısına temettü dağıtmayan, %90 halka açıklığa rağmen defalarca bedelli sermaye artışı yapıp yatırımcısının sırtından geçinen şirketler defter değerinin kat ve kat üstünde işlem görüyorlar. Önceden rağbet görmeyen bedelli sermaye artışları artık manipülatörler ve patronlar eliyle komisyon karşılığında işlem bitene kadar tavan tavan gidiyor. Bu yeni moda öncesi patronlar hızlıca yukarı çekilen hisselerde MKK’ya yüklüce hisse kaydedip satıyor ve hisse düşünce de alıyorlar.

Ne güzel İstanbul ...

İçsel bilgileri spekülatör ve onların çırakları gömlekçiler ile paylaşan patronlar mı ararsın, sahte haber akışı, iş anlaşmaları yayan patronlar mı ararsın, maniplasyonculara aracı olan aracı şirketler, aracı şirket çalışanları mı ararsın, varlık fonu, kamu ağırlıklı şirketlerde öğrenilmesi yasak işsel haberleri öğrenip aylar önce pozisyon alanlar mı ararsın hepsi bizim borsamız da var. Yeni mağdurlar yaratmamak ve derinliği olan gerçek bir yatırım aracı bir borsa için temiz eller operasyonuna ihtiyaç var.

Değer yatırımcılığı, temettü yatırımcılığı artık bir ütopya.

Ülkemizin ticari anlamdaki en büyük göstergesi Borsa İstanbul 5-10 manipülatörün elinde dedik ya açın bakın SPK duyuruların, işlem yasaklarına isimlerini göreceksiniz. İş Finansal Kiralama, Parsan, TSKB, Doğan Holding, Petkim tahtalarında Okullu kardeşler, İhlas grubu, Konya Çimento, Bosch Fren, Marmaris Altunyunus, Yeşil, Politeknik, Alcar, Kartonsan,İzmir Demir Çelik, Ege Profil, Fenerbahçe, Trabzon, Y Yapı, Yeşil GYO, Katmerciler,Finansbank, Denizbank, Kent Şekerleme, Etiler Gıda, Alyağ, Akenerji,Klimasan, Safkar, Egeen hisselerinde Enver, Nurettin Çevik kardeşler, ve Rtalb, Penguen, Niğbaş, HUBVC vs bunlar gibi onlarcası... Çevik kardeşlerin bugün milyar dolarlık bir portföy yönettiği ve birilerine yakın oldukları, İhlas şirketlerinde yapılan başarılı bedelli sermaye artışlarında yüklü komisyon aldıkları dedikodusu İstinye koridorlarında yankılanıyor. Okullu kardeşde TSKB gibi köklü ve derinlikli bir hissenin %5’ini alıp bir hafta içinde tavandan tabana vurabiliyor ve buna da yatırımcılık deniyor. Şimdilerde aynı numarayı Petkim’de çekiyorlar.

Validen kaymakama bürokrasinin tamamı da kayyımlar marifetiyle Koza hisselerinde hepsi pür dikkat istinaf mahkemesi kararını bekliyor. İçsel bilgiler her zamanki gibi havada uçuşuyor.

Tüm bunlar yanında bir de değer yatırımcılığı varmış.

Değer yatırımcılığı sayesinde yaşadığım şehir olan Bursa’da da bir borsa milyarderi çıktı. Boğaziçi Üniversitesi mezunu, ailesi Şahinkaya okullarınının sahibi Oğuzhan Şahinkaya.  Herkesten önce Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerinin ortağı olduğu İran’da da gübre fabrikası olan Gübretaş şirketinin halka açık hisselerini 2019 yılı yaz aylarında yaklaşık %9’unu 3-5000 TL aralığında tek başına toplayıp şirketin azınlık hissedarı oluvermiş. Bu kadarla kalsa iyi aile yakınlarından tutun Bursa’da bürokratından, siyesetçisine, işadamına, okulda öğretmenine, Koruparka’ta çalışan tezgahtara, şimitçisine varana dek her meslekten herkeste saadet zinciri gibi Gübre fabrikaları hissesi var. Bu işlemlerden bugüne kadar zarar eden de olmamış.

Oğuzhan Şahinkaya Koza altın hisselerinden kazandığı para ve sözüm ona bilanço dip notlarından edindiği bilgiler, ikili ilişkiler sayesinde öncesinde Koza altın’a işletme için verilen Söğüt altın madeninin mahkeme kararıyla Gübretaş’a geçmesi neticesinde bugün bir borsa milyarderi. 29.260.000 lot hisse sahibi ve bugün Gübretaş’ın 1 lot  hissesinin kapanış fiyatı 64.000 TL. Önce öngörüyü tebrik etmek sonra  da sabrı için maşallah demek lazım.

İşte o Gübre fabrikları geçen gün Söğüt’te 7 ve 9 Aralık tarihli KAP bildirimlerinde sahada yaklaşık 3,5 milyon ons kaynak olduğunun bildirilmiş ve hisse neredeyse 3 gün tavan işlem görmüştür.

Dün yayınlanan KAP bildiirminde ise  bunun 1 milyon 920 bin onsunun çıkarılmaya hazır altın rezervi, 1,6 milyon onsun da kaynak olarak yüzde 83 oranında rezerve dönüşeceği, bu miktarlar göz önüne alındığında Söğüt altın madeni sahasında yaklaşık 3,2 milyon ons civarında altın varlığından bahsedilebileceğini, bugünkü fiyatlar üzerinden bunun da yaklaşık 6 milyar dolar civarında bir değer ifade etmiş ve bahse konu 6 milyar dolarlık değerin, ilgili kaynağın güncel fiyatlar üzerinden brüt bedeli olup, cevher çıkarma maliyeti, finansman bedeli, yatırım maliyetleri, işçilik bedeli ve benzeri maliyet kalemlerini içermediğini bildirmiştir.

 3.000 liradan 64.000 TL’ye yükselen Gübre fabrikalarının sermayesi 334 milyon iken piyasa değeri 21 milyar olmuş durumda. Buna ve son KAP açıklamalarına rağmen hala ne bekliyorsa milyarder Oğuzhan Şahinkaya tek lot hisse dahi sat(a)mıyor. Gübre fabrikaları hissesine gelen KAP haberi nedeniyle 3 gün yaklaşık 7 milyon lot tavandan alıcısı olmasına rağmen. O kadar hisse nasıl satılacak o da bir muamma. Yabancı fon ya da ikili ilişkiler devreye girer mi göreceğiz. Malum şahıs şimdilerde portföy yönetim şirketi kurma hazırlığındaymış.

“DİGİTAL TAHTADA” bunlar olurken araştırmacı gazetecilik ilkesi gereği Gübretaş yönetimine şöyle büyüteçle bir  bakalım istedik.  Bakınca Bursa’dan  tanıdık bir isim daha gördük. Kendisi FETÖ’nün kıtmiri diye anılan Bursa Valisi Şehabettin Harput’un Bursa’da görevde olduğu dönemde yeraltı içilebilir su kaynaklarını dünya devi Nestle’ye mevzuatta olmadığı halde dönemin Bursa Büyükşehir Belediyesi, Belediye Başkanı Recep Altepe ve Erikli şirketinin, 15 Temmuz öncesi ve sonrası FETÖ’CÜLERİN  avukatı Osman Orhan’ın akıl vermesiyle 5x5 formülü üretip geriye dönük ruhsat vermek suretiyle normalde tamamı 5-10 milyon dolar etmeyecek  şirketin %75’ini 250 milyon dolara satılabilmesi için gerekli altyapı kararlarını alan Bursa İl Genel Meclis Üyesi, Başkanvekilli,  eski il başkanı ve bir dönem milletvekili olan on parmağında on marifet Mehmet Tunçak’tan başkası değidi.

Kader bu ya; iki Bursalı’nın yolları böylece Gübretaş’ta birleşmiş. Bu noktada hiç kimse yanlış anlamasın, amacımız kimseyi töhmet altında bırakmak , itibar zedeleme, sermaye düşmanlığı yapmak,çiftçimizin, tarım kredi kooperatiflerinin alın teriyle sahibi olduğu Gübretaş gibi güzide şirketlerin eleştirilmesi değil bizzatihi tüyü bitmemiş yetimin hakkını korumak ve sermaye piyasalarının güvenirliği sağlamak, şeffaf bir yapıya kavuşmasını sağlamaktır.

Yazımızın ihbar kabul edilerek yazıda ismi geçen şirket, yatırımcı, bürokrat, yönetici, şirket yönetim kurulu üyeleri ve 3.dereceye kadar yakınları konusunda gerekli mali, MKK, banka, tapu, HTS kayıtları araştırmanın SPK ve MASAK aracılığıyla yapılması ve kamuoyuuyla paylaşılması zaruridir.

Bu manada SPK’nın son dönemde piyasa dolandırıcılığı kapsamında açtığı savaşa da yürekten destek veriyoruz.

Bu bağlamda İstanbul’un Finans Ticaret Merkezi olması için mücadele veren Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da konuya hassasiyetle yaklaşacağını düşünüyorum.

2020 yılı son yazımızı sağlık dolu bir yıl dileğiyle, haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır deyip bitirelim.

Kalın sağlıcakla.

GÜBRETAŞ’TA MAKLUBE KOKUSU!

https://www.bursatv.com.tr/gubretasta-maklube-kokusu-makale,2318.html

Yorumlar (0)
-4°
sisli
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 18 38
2. Fenerbahçe 18 38
3. Gaziantep FK 18 34
4. Galatasaray 18 33
5. Hatayspor 18 31
6. Alanyaspor 18 30
7. Trabzonspor 19 30
8. Karagümrük 18 27
9. Göztepe 19 25
10. Antalyaspor 19 25
11. Malatyaspor 18 24
12. Sivasspor 18 23
13. Başakşehir 19 23
14. Konyaspor 19 22
15. Kasımpaşa 18 22
16. Rizespor 18 21
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 19 19
19. Erzurumspor 19 16
20. Ankaragücü 18 15
21. Denizlispor 18 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. Leicester City 19 38
2. M. United 18 37
3. Man City 17 35
4. Liverpool 18 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Chelsea 19 29
9. Southampton 18 29
10. Arsenal 19 27
11. Aston Villa 15 26
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 18 19
16. Brighton 19 17
17. Burnley 17 16
18. Fulham 17 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 16 41
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Sevilla 18 33
5. Villarreal 18 32
6. Real Sociedad 19 30
7. Granada 18 27
8. Cádiz 19 24
9. Celta de Vigo 18 23
10. Real Betis 18 23
11. Levante 18 22
12. Athletic Bilbao 18 21
13. Getafe 17 20
14. Valencia 18 19
15. Eibar 18 19
16. Real Valladolid 19 19
17. Deportivo Alaves 19 18
18. Elche 17 17
19. Osasuna 18 15
20. Huesca 18 12
Namaz Vakti 20 Ocak 2021
İmsak 06:47
Güneş 08:15
Öğle 13:20
İkindi 15:52
Akşam 18:15
Yatsı 19:37
Günün Anketi Tümü
31 Mart Yerel Seçimlerinde Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı olarak kimi görmek istersiniz ?