a

Merhaba sevgili dostlar,

Bugün yazımda bakıma muhtaç derecede engelli çocuğu bulunan annelerin erken emekli olabilmelerinin şartlarından bahsedeceğim.

Erken emeklilik hakkından faydalanmak isteyen ve çocuğunun başka birinin sürekli bakımına muhtaç durumda engelli olduğunun tespitini isteyen kadın sigortalılar en son çalışmalarının geçtiği Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne veya Sosyal Güvenlik Merkezine başvurmalıdırlar.

Başvurulan kurum çocuğu sağlık kurulu bulunan hastanelere sevk eder ve bu kuruldan alınan raporlar ile SGK’ya başvuru yapılır. Kadın sigortalının başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede engelli çocuğunun birden fazla olması halinde her çocuk için ayrı sevk yapılmalıdır.

Kadın sigortalının kuruma başvurduğu tarihte aktif olarak çalışıp çalışmadığına SGK’ca bakılmayacaktır. Dolayısı ile daha önce çalışması olanlar veya isteğe bağlı sigortalı olanlar da bu haktan yararlanabilirler. Engelli çocuğu olan annelere 5510 Sayılı Kanun ile getirilen erken emeklilik hakkı ile Annelerin hem prim ödeme gün sayıları artacak hem de eklenen süre kadar emeklilik yaşından düşülecektir. Bu düzenlemeyle evde başka birisinin bakımına muhtaç çocuğu olup bunu raporla teyit eden annelere prim ödeme sürelerinin dörtte biri kadar erken emeklilik hakkı getirildi.
Kanunun 28'inci maddesi, “Emeklilik veya yaşlılık aylığı bağlanması talebinde bulunan kadın sigortalılardan başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul çocuğu bulunanların, bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra geçen prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, prim ödeme gün sayıları toplamına eklenir ve eklenen bu süreler emeklilik yaş hadlerinden de indirilir” hükmünü getirdi.
Bu düzenlemeden sonra SGK, bu madde hükmünden yararlanmak isteyen anneler için
genelgeyle bazı açıklamalar getirmiştir.
Bu haktan yararlanacak olan kadınlar
a) Çalışan tüm anneler,
b) İsteğe bağlı sigortalı veya iştirakçi olan annelerdir.

Emeklilik veya yaşlılık aylığı bağlanması talebinde bulunan kadın sigortalılardan, başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul çocuğu bulunanların, 1 Ekim 2008 gününden sonra geçen prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, prim ödeme gün sayıları toplamına eklenecek ve eklenen bu süreler ayrıca emeklilik yaş hadlerinden indirilecektir.
İşte bu sürelerin tespiti için Kadın sigortalının sigortalılık başlangıcının 1 Ekim 2008 tarihinden önce veya sonra olmasına, Çocuğun doğum tarihine, Ölmesi halinde ölüm tarihine,
Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul durumda olma halinin başlangıç ve bitiş tarihine, Çocuğun evli olup olmadığına, Kadın sigortalı boşanmış ise velayetin kadın sigortalıda olup olmadığına, Çocuğun kadın sigortalı tarafından evlat edinilip edinilmediğine, Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul çocuğun birden fazla olmasına, 2828 Sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu hükümlerine göre korunma, bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinden ücretli veya ücretsiz sürekli ve yatılı olarak faydalanıp faydalanmadığına, göre belirlenecektir.


2008 yılı ekim ayı başından önce çalışmaya başlayan ve aynı zamanda da başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul çocuğu bulunan kadın sigortalının çocuğunun, kurum sağlık kurulu tarafından 2008 yılı ekim ayı başından itibaren başka birinin sürekli bakımına muhtaç durumda olduğunun tespit edilerek bildirilmesi halinde, sigortalının 2008 yılı ekim ayı başından itibaren geçen çalışma süresinin dörtte biri, toplam prim ödeme gün sayısına ilave edilecek, ilave edilen süre kadar da emeklilik yaş haddinden indirim yapılacaktır.
‘Yeni sigortalılar’ ise, 2008 yılı ekim ayı başından sonra çalışmaya başlayan ve başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul çocuğu bulunan kadın sigortalının çocuğunun doğum tarihi dikkate alınır. Çocuğun maluliyetinin işe giriş tarihinden önce olması halinde işe giriş tarihinden, sonra olması halinde ise maluliyet tarihinden itibaren bu haktan yararlandırılmaya başlanacaktır.
Bu haktan yararlanma süresi, çocuğun yaşam süresince devam eder. Evlat edinilen çocuklar için de aynı durum geçerlidir. Birden fazla malul çocuğu olanların ise tek hakkı bulunuyor. Çocuk Esirgeme'den sürekli yatılı faydalananlara ise bu hak yok.

Cefakar annelerimiz için bilgi vermeye çalıştım umarım faydalı olmuştur. Yeniden görüşmek üzere hoşça kalın dostça kalın.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner39

banner41

banner38

banner48