a

Merhaba sevgili dostlar.

                                     

Çocuğun doğması yaşamımızdaki en mutlu anlardan biridir. Ne var ki çocuğun dünyaya gelmesi ailelere mutluluğun yanında birtakım harcamaları da beraberinde getirmektedir. Günümüz yaşam koşulları ailelerde kadınların da çalışmasını zorunlu kılıyor. Çalışan kadınların emekli olabilmesi erkeklere nazaran daha kolaydır. Yasalar çalışan kadınlara bazı haklar vermiştir.

Şu an uygulamada olan ücretsiz doğum ya da analık izni süreleri ile 4-A (eski adıyla SSK'lı çalışan) kapsamındaki sigortalı kadının, iki defaya mahsus olmak üzere doğum tarihinden sonra iki yıllık süreyi geçmemek kaydıyla hizmet akdine istinaden işyerinde çalışmaması ve çocuğunun yaşaması şartıyla talepte bulunulan süreleri borçlanabilmektedir. Borçlanma yapabilmek için kendilerinin veya kadının vefat etmesi halinde geride kalan hak sahiplerinin yazılı talepte bulunmaları gerekmektedir.

SSK'lı kadının, doğum nedeniyle çalışamadığı iki yıllık süreyi borçlanabilmesi için;

● Sigortalı kadının doğumdan önce çalışmaya başlayarak sigortalılık şartını yerine getirmesi,

● Doğumun, çalıştığı işinden ayrıldıktan sonra 300 gün içinde gerçekleşmesi,

● Doğumdan sonra, adına prim ödenmemesi ve borçlanacağı sürede çocuğunun yaşaması,

Birinci doğumun gerçekleştiği tarihten itibaren iki yıllık süre geçtikten sonra ve sigortalı olarak tekrar çalışmaya başlamadan ikinci doğumunu yapan kadın sigortalı birinci doğum nedeniyle çalışmadan geçirdiği iki yıllık süreyi borçlanabilecek, ancak ikinci doğum için iki yıllık süreyi borçlanamayacaktır.

Doğum borçlanması yapmak isteyen kadın veya hak sahipleri talep tarihinde prime esas günlük kazanç alt ve üst sınırları arasında olmak üzere, kendilerince belirlenecek günlük kazancın yüzde 32'si üzerinden hesaplanacak primlerini öderler. Kadın veya hak sahibi, borcun tebliği tarihinden itibaren bir ay içinde ödemeleri gerekmektedir. Hemen belirtelim kadın veya hak sahibi iki yıllık süre borçlanmak üzere yazılı dilekçe vermiş olsun ancak bir yıllık tutarı ödemesi halinde sadece bir yıllık süre borçlanılmış sayılacaktır. Geriye kalan süre bir ay içerisinde ödenmezse yeniden yazılı başvuru yapılması gerekmektedir.

Doğum borçlanması ile ilgili 5510 sayılı Kanun'da belirtilen şartların yanında yayımlanan genelgede belirtilen koşulları sağlayan kadın veya hak sahipleri, borçlanmalarını istedikleri zaman yapabilirler. Sosyal Güvenlik Kurumu'na yapılan borçlanma talebiniz neticesinde genelgede belirtilen şartlardan biri yerine getirilmediği için reddedilmesi durumunda, İş Mahkemesi'nde, doğum borçlanması talebinizin kabulü için dava açmanız gerekecektir. Mahkeme tarafından ret kararı verilmesi muhtemeldir. İş Mahkemesi ret kararını temyiz etmeniz halinde, Yargıtay İş Mahkemesi'nin kararını bozacak ve doğum borçlanması hakkını elde edebileceksiniz. 01 Ocak 2018 tarihi ile 31 Aralık 2018 arası en düşük günlük doğum borçlanması tutarı 21,64 TL en yüksek ise 162,30 TL.

Buna göre;

1 çocuk için doğum borçlanması tutarı en düşük: 15580,80 TL

2 çocuk için doğum borçlanması tutarı en düşük: 31161,60 TL

3 çocuk için doğum borçlanması tutarı en düşük: 46742,40 TL.

Hoşçakalın dostça kalın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner39

banner41

banner38

banner48