New York Times: Erdoğan Biden’ın başını ağrıtmaya devam ediyor

New York Times Gazetesinde Erdoğan ve stratejisi konu alan bir haber yayımlandı. Haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan için, Joe Biden.. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan  “baş ağrısı olmaya devam ediyor” ifadelerini kullandığını yazdı.

Dış Haberler 25.07.2022, 13:20 25.07.2022, 14:04
New York Times: Erdoğan Biden’ın başını ağrıtmaya devam ediyor

Söz konusu diyalogda Türkiyenin Suriye’de yer açmasının sonucunda Rusya’nın zafer probagandası yapacağı endişesini taşıyan üst düzey ABD’li yetkililer, Ukrayna tahılının önündeki engelin kaldırılmasına yönelik bir anlaşmaya aracılık edilmesine yardımcı oldu, ancak diğer cephelerdeki ABD yetkililerini alarma geçirdiğini kaydettiler..

ABD üst düzey yetkililerin Suriye, İsveç ve Finlandiya NATO üyeliği, Türkiye’nin ikili stratejisi ve bölgesel konulardaki kaygılara dair ilginç ifadeler var.

Amerikan Başkanı Joe Biden’ın toplantıda kullandığı ifadede: “Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan baş ağrısı olmaya devam ediyor. Bu durum, Ankara'nın Batı'nın gündemiyle çelişen ve ‘Beyaz Saray'ı çıldırtan’ politikalarından kaynaklanıyor”…

Times Gazetesinde yayımlanan haberde aynen şu ifadeler geçiyor. Türkiye'nin Lideri, Ukrayna Anlaşmasına Yardım Etmesine Rağmen Biden'ın Başını Ağrıtmaya Devam Ediyor

New York gazetesinde Sadece Joe Biden’ın sözleri değil Türkiye adına pozitif uyarılar ve de negatif küreselci politikada kınamaya dair sözlerde var.

New York Times gazetesinde geçen ibarelerde, ‘Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna tahılının önündeki engelin kaldırılmasına yönelik bir anlaşmaya aracılık edilmesine yardımcı oldu, ancak diğer cephelerdeki ABD yetkililerini alarma geçirdi.

Rusya ve Ukrayna Cuma günü Ukrayna'nın tahıl ihracatının önündeki engeli kaldırmak için anlaşmaya vardıklarında, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hayırsever bir devlet adamı rolünü oynadı.

İstanbul'da bir Osmanlı sarayında Birleşmiş Milletler genel sekreterinin yanında oturan Erdoğan, Türkiye'nin aracılık etmesine yardımcı olduğu anlaşmanın "tüm insanlığın yararına" olacağını söyledi.

Rusya’nın iyi yönde hareket etmediği şüphesi

Başkan Biden yönetimi, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ve limanlarını abluka altına almasıyla yoğunlaşan küresel gıda krizini hafifletebilecek anlaşmayı memnuniyetle karşıladığını ifade eden haberde  Yetkililer, Rusya'nın iyi niyetle hareket edip etmediği konusunda şüphelerini dile getirdiler ve Rus füzeleri anlaşmanın imzalanmasından bir gün sonra Ukrayna'nın liman kenti Odesa'yı vurdu. Yine de bir Beyaz Saray sözcüsü, çabalarından dolayı Erdoğan'ı övdüğü kaydedildi.

Ancak özel olarak, Bay Erdoğan, Biden yönetimi yetkilileri için önemli bir tahriş kaynağı olmaya devam ettiğimide bildiren Times gazetesi, ‘Türk otokrat, tahıl anlaşmasına başkanlık etmeden birkaç gün önce, NATO'nun önümüzdeki aylarda İsveç ve Finlandiya'yı üye olarak kabul etme planlarını veto edebileceği yönündeki uyarısını yineledi. . Ve bu ay Kongre , Bay Biden'ın geçen ay İspanya'da düzenlenen bir NATO zirvesinde Türkiye'ye düzinelerce F-16 savaş uçağı satma vaadiyle ilgili endişelerini dile getirdi.’

New York Times gazetesinde yayınlanan haberin tümünde geçen ifadeler şöyle;

Türkiye’nin Suriye’ye yeni işgal endişesi-F-16

“Salı günü, Sayın Erdoğan İran Cumhurbaşkanı Ebrahim Raisi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir V. Putin ile görüşmek üzere Tahran'a gitti. Analistler, bir NATO ülkesinin lideri olan Erdoğan ile iki başlıca Amerikan rakibinin görüntülerinin, Batı'nın derinden izole edilmiş bir İran ve Rusya anlatısıyla çatıştığını söyledi.

Türk otokrat, tahıl anlaşmasına başkanlık etmeden birkaç gün önce, NATO'nun önümüzdeki aylarda İsveç ve Finlandiya'yı üye olarak kabul etme planlarını veto edebileceği yönündeki uyarısını yineledi. . Ve bu ay Kongre, Bay Biden'ın geçen ay İspanya'da düzenlenen bir NATO zirvesinde Türkiye'ye düzinelerce F-16 savaş uçağı satma vaadiyle ilgili endişelerini dile getirdi .

Salı günü, Sayın Erdoğan İran Cumhurbaşkanı Ebrahim Raisi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir V. Putin ile görüşmek üzere Tahran'a gitti. Analistler, bir NATO ülkesinin lideri olan Erdoğan ile iki başlıca Amerikan rakibinin görüntülerinin, Batı'nın derinden izole edilmiş bir İran ve Rusya anlatısıyla çatıştığını söyledi.

Daha sonra Cuma günü, bir Beyaz Saray sözcüsü, ABD'nin, Erdoğan'ın terörist olarak gördüğü ABD destekli Kürt savaşçıları hedef alarak kuzey Suriye'ye yönelik yeni bir işgal başlatma tehditleriyle ilgili endişelerini yineledi.

Ancak Biden yönetimi yetkilileri, Sayın Erdoğan'ı tamamen silmenin kendi kendini yenilgiye uğratacağını söylüyor. Doğu ve Batı'nın kavşağında milletinin konumu stratejik olarak önemlidir ve Ukrayna'nın tarımsal ihracatı için Karadeniz'de askerden arındırılmış bir koridor oluşturan tahıl anlaşmasının kanıtladığı gibi, daha da sorunlu komşularıyla muhatap olmasına izin verir.

Biden'ın Başını Ağrıtmaya Devam Ediyor

Üst düzey bir ABD'li yetkili, Erdoğan'ın sorunlu davranışlarının çoğunun, geçen ay enflasyon oranının neredeyse yüzde 80'e çıktığı Türkiye'deki siyasi zayıflığından kaynaklandığını söyledi . Dikkatleri yanlış yönetilen ekonomisinden çekmeyi uman Erdoğan, PKK, Türkiye'deki ayrılıkçı bir Kürt hareketi ve Suriye'deki Kürt gruplardan gelen tehdit karşısında göğüs gümbürdeyen milliyetçilik ve demagoji gösterilerine yöneldi.

Rusya-Ukrayna Savaşı

Türkiye'nin Lideri, Ukrayna Anlaşmasına Yardım Etmesine Rağmen Biden'ın Başını Ağrıtmaya Devam Ediyor

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna tahılının önündeki engelin kaldırılmasına yönelik bir anlaşmaya aracılık edilmesine yardımcı oldu, ancak diğer cephelerdeki ABD yetkililerini alarma geçirdi.

Türkiye'nin cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, merkez, Rusya ile Ukrayna'nın tahıl ablukasını hafifletmek için bir anlaşmanın güvence altına alınmasına yardımcı oldu.

Türkiye'nin cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, merkez, Rusya ile Ukrayna'nın tahıl ablukasını hafifletmek için bir anlaşmanın güvence altına alınmasına yardımcı oldu.Kredi...Sedat Suna/EPA, Shutterstock aracılığıyla

Türkiye hayırsever bir devlet adamı rolü oynadı

Rusya ve Ukrayna Cuma günü Ukrayna'nın tahıl ihracatının önündeki engeli kaldırmak için anlaşmaya vardıklarında , Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hayırsever bir devlet adamı rolünü oynadı.

Rusya-Ukrayna Savaşı Brifingi'ne kaydolun.   Her akşam size günün en önemli haberlerinin bir özetini göndereceğiz. Gelen kutunuza gönderilmesini sağlayın.

İstanbul'da bir Osmanlı sarayında Birleşmiş Milletler genel sekreterinin yanında oturan Erdoğan, Türkiye'nin aracılık etmesine yardımcı olduğu anlaşmanın "tüm insanlığın yararına" olacağını söyledi.

“Türkiye’nin Suriye politikası için İŞGAL ibareleri kaydedilmiş”

Başkan Biden yönetimi, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ve limanlarını abluka altına almasıyla yoğunlaşan küresel gıda krizini hafifletebilecek anlaşmayı memnuniyetle karşıladı. Yetkililer, Rusya'nın iyi niyetle hareket edip etmediği konusunda şüphelerini dile getirdiler ve Rus füzeleri anlaşmanın imzalanmasından bir gün sonra Ukrayna'nın liman kenti Odesa'yı vurdu . Yine de bir Beyaz Saray sözcüsü, çabalarından dolayı Erdoğan'ı övmüştü.

Ancak özel olarak, Bay Erdoğan, Biden yönetimi yetkilileri için önemli bir tahriş kaynağı olmaya devam etti.

 İsveç ve Finlandiya'yı üye olarak kabul etme planlarını veto edebileceği yönündeki uyarısını yineledi. . Ve bu ay Kongre, Bay Biden'ın geçen ay İspanya'da düzenlenen bir NATO zirvesinde Türkiye'ye düzinelerce F-16 savaş uçağı satma vaadiyle ilgili endişelerini dile getirdi .

Salı günü, Sayın Erdoğan İran Cumhurbaşkanı Ebrahim Raisi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir V. Putin ile görüşmek üzere Tahran'a gitti. Analistler, bir NATO ülkesinin lideri olan Erdoğan ile iki başlıca Amerikan rakibinin görüntülerinin, Batı'nın derinden izole edilmiş bir İran ve Rusya anlatısıyla çatıştığını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir V. Putin, ayrıldı;  İran Cumhurbaşkanı Ebrahim Raisi, merkez;  ve Sayın Erdoğan Tahran'da.  Erdoğan'ın İran ve Rusya ile olan bağları Biden yönetimini sık sık rahatsız etti.

Daha sonra Cuma günü, bir Beyaz Saray sözcüsü, ABD'nin, Erdoğan'ın terörist olarak gördüğü ABD destekli Kürt savaşçıları hedef alarak kuzey Suriye'ye yönelik yeni bir işgal başlatma tehditleriyle ilgili endişelerini yineledi.

“ABD yetkililerine göre, bu genellikle çıldırtıcı bir rol”

Times-“Birlikte ele alındığında, Bay Erdoğan'ın eylemleri - ve Bay Biden'ın bunları dizginleme konusundaki sınırlı yeteneği - Türk liderinin Batılı müttefiklerinin gündemiyle sık sık çelişen bir askeri müttefik olarak benzersiz konumunun altını çiziyor. ABD yetkililerine göre, bu genellikle çıldırtıcı bir rol.

Eski bir Dış Servis subayı olan Elizabeth Shackelford, Bay Biden'ın iç gündemini bozan Batı Virginia'dan muhafazakar Demokrat senatöre atıfta bulunarak, “Erdoğan temelde NATO'nun Joe Manchin'idir” dedi. "Bizim takımımızda ama sonra açıkça takımımız için iyi olmayan şeyler yapıyor. Ve ben bunun değiştiğini görmüyorum.”

Bay Biden, bu buluş için özellikle minnettar görünüyordu. Erdoğan, gazetecilerin huzurunda yaptığı konuşmada, “Finlandiya ve İsveç'teki durumu bir araya getirerek yaptıklarınız için özellikle teşekkür etmek istiyorum” dedi.”

“Erdoğan'ın nasıl tepki vereceği belli değil”

İki sayfalık anlaşmada genelleştirilmiş bir dille İsveç ve Finlandiya'nın Türkiye'nin “terör zanlılarının bekleyen sınır dışı veya iade taleplerinin süratle ve kapsamlı bir şekilde ele alınacağı” belirtildi. Ancak Türk yetkililer 70'den fazla kişinin iadesini beklediklerini söylediler. İsveç ve Finlandiya'nın anlaşıp anlaşamayacakları ya da anlaşamazlarsa Erdoğan'ın nasıl tepki vereceği belli değildi.

Pazartesi günü, Bay Erdoğan, talepleri karşılanmadığı takdirde NATO'nun genişlemesini hala “dondurabileceği” konusunda uyardı.

Bay Biden ayrıca İspanya'da Bay Erdoğan'a, Türkiye'nin geçen sonbaharda talep ettiği 40 Amerikan F-16 savaş uçağının satışını ve hali hazırda sahip olduğu düzinelerce avcı uçağı için teknoloji olduğunu yükseltmelerini desteklediğini söyledi. Türkiye bu uçakları istiyor, çünkü Trump yönetimi 2019'da ülkeye gelişmiş F-35 savaş uçaklarını satma planlarını iptal etti. uyarılar.

Bay Biden, Erdoğan'ın NATO'nun genişlemesine verdiği desteği satın almak için uçakları teklif ettiğini reddetti. “Ve bununla ilgili hiçbir karşılık yoktu; sadece satmamız gerekiyordu” dedi. Ancak bunu yapabilmek için kongre onayına ihtiyacım var ve sanırım bunu alabiliriz” dedi.

Kongre onayı verilmeyebilir. Erdoğan'ın F-16 jetleri üzerinde bir anlaşmaya varana kadar NATO'nun önerilen genişlemesini engelleyip engelleyemeyeceği de belirsizdi.

Bu ay Meclis, Bay Biden'ın herhangi bir savaş uçağı satışının Amerika'nın hayati ulusal çıkarları içinde olduğunu ve Türkiye'nin jetleri Yunanistan'ın, Ege'sinin hava sahasını ihlal etmek için kullanmayacağını onaylamasını gerektiren yıllık bir askeri politika tasarısında yapılan bir değişikliği onayladı. Deniz komşusu ve Ankara'nın şiddetli bir toprak anlaşmazlığı içinde olduğu NATO müttefiki.

New Hampshire Demokratı ve değişikliğin sponsoru Temsilci Chris Pappas da, Erdoğan'ın Rus füze sistemini satın almasını ve Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline yönelik belirsiz tavrını belirtti. Erdoğan işgali “kabul edilemez” olarak nitelendirdi, ancak ABD ve müttefikleri tarafından Rusya'ya uygulanan yaptırımlara katılmadı.

"Yeter artık," dedi Bay Pappas. “Türkiye, Ukrayna'da çitin her iki tarafını da oynadı. Güvenebileceğimiz güvenilir bir müttefik değiller.”

Beyaz Saray, Kongre'nin uçak satışını onaylamasını resmen talep ettiğinde, Bay Biden, Bay Erdoğan'ı son derece eleştiren diğer etkili üyelerin desteğine ihtiyaç duyacak. New Jersey.

Bay Menendez daha önce Türkiye'nin NATO'ya ait olup olmadığını sorgulamıştı. Ve geçen ay önerilen NATO genişlemesiyle ilgili bir duruşmada, “esas itibarıyla, Türkiye'nin bu sürecin önünde duran 11. saat endişeleri sadece Putin'in çıkarlarına hizmet ediyor” dedi.

Bay Menendez ayrıca geçen ay Cumhuriyetçi mevkidaşı Dış İlişkiler Komitesi'nden, Idaho'dan Senatör Jim Risch ile bir bildiri yayınlayarak , Bay Erdoğan'ı kuzey Suriye'yi işgal tehdidine karşı sert bir şekilde uyardı. Temsilcilere Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nin Demokrat başkanı New York Temsilcisi Gregory W. Meeks ve Cumhuriyetçi mevkidaşı Teksas Temsilcisi Michael McCaul katıldı.

Açıklamada, milletvekilleri potansiyel işgalin “feci sonuçlara” yol açacağını ve IŞİD'in kalıntılarına karşı yerel operasyonları tehdit edeceğini ve Suriye'deki insani krizi şiddetlendireceğini söyledi.

Bir Pentagon yetkilisi geçtiğimiz günlerde Amerikan uyarılarına ekledi

“Suriye'nin kuzeyine yönelik herhangi bir operasyonuna şiddetle karşı çıkıyoruz”

Savunma bakan yardımcısı Dana Stroul bu ay Ortadoğu Enstitüsü'nde yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yönelik herhangi bir operasyonuna şiddetle karşı çıkıyoruz ve Türkiye'ye itirazlarımızı açıkça belirttik" dedi. "IŞİD bu kampanyadan yararlanacak."

Erdoğan'ı en sert eleştirenlerden bazıları, Türk liderin ABD'den ve diğer NATO müttefiklerinden yeni savaş uçakları ve Kürt milis savaşçılarına karşı daha sert bir hat gibi tavizler kazandığı, ancak bunun sadece onun taleplerini tırmandırdığı sonsuz bir döngü konusunda uyarıda bulunuyor. Gelecek.

Erdoğan'ı ve Erdoğan'ı son derece eleştiren Türk Demokrasi Projesi'nin kurucusu Mark Wallace, “F-16'nın etrafındaki bu dans - jet uçağı diplomasisi ve burada gerçekten oynanan şeyin bir maskesi” dedi. otoriterlik. "İyi bir müttefik - hatta iyi bir NATO müttefiki.

Pınar Aydın

Yorumlar (0)
22
açık
Namaz Vakti 18 Ağustos 2022
İmsak 04:37
Güneş 06:11
Öğle 13:13
İkindi 17:00
Akşam 20:05
Yatsı 21:33
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 2 6
2. Trabzonspor 2 6
3. Fenerbahçe 2 4
4. Başakşehir 2 4
5. Alanyaspor 2 4
6. Beşiktaş 2 4
7. Gaziantep FK 2 4
8. Giresunspor 2 3
9. Antalyaspor 2 3
10. Galatasaray 2 3
11. Kayserispor 2 3
12. Konyaspor 2 2
13. Ümraniye 2 1
14. Ankaragücü 2 1
15. Sivasspor 2 1
16. Hatayspor 1 0
17. Karagümrük 1 0
18. İstanbulspor 2 0
19. Kasımpaşa 2 0
Takımlar O P
1. Bodrumspor 1 3
2. Samsunspor 1 3
3. Boluspor 1 3
4. Eyüpspor 1 3
5. Göztepe 1 3
6. Altınordu 1 1
7. Gençlerbirliği 1 1
8. Adanaspor 1 1
9. Keçiörengücü 1 1
10. Rizespor 1 1
11. Tuzlaspor 1 1
12. Erzurumspor 1 1
13. Pendikspor 1 1
14. Bandırmaspor 0 0
15. Denizlispor 1 0
16. Manisa Futbol Kulübü 1 0
17. Sakaryaspor 1 0
18. Ö.K Yeni Malatya 1 0
19. Altay 1 0
Takımlar O P
1. M.City 2 6
2. Arsenal 2 6
3. Brentford 2 4
4. Tottenham 2 4
5. Newcastle 2 4
6. Leeds United 2 4
7. Chelsea 2 4
8. Brighton 2 4
9. Aston Villa 2 3
10. Nottingham Forest 2 3
11. Bournemouth 2 3
12. Liverpool 2 2
13. Fulham 2 2
14. Wolverhampton Wanderers 2 1
15. Leicester City 2 1
16. Crystal Palace 2 1
17. Southampton 2 1
18. Everton 2 0
19. West Ham United 2 0
20. M. United 2 0
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 1 3
2. Real Betis 1 3
3. Villarreal 1 3
4. Osasuna 1 3
5. Real Madrid 1 3
6. Real Sociedad 1 3
7. Valencia 1 3
8. Celta Vigo 1 1
9. Espanyol 1 1
10. Athletic Bilbao 1 1
11. Barcelona 1 1
12. Mallorca 1 1
13. Rayo Vallecano 1 1
14. Almeria 1 0
15. Sevilla 1 0
16. Cadiz 1 0
17. Girona 1 0
18. Elche 1 0
19. Getafe 1 0
20. Real Valladolid 1 0