banner202

Bursa Gümrük Müdürü Muammer Ünal, Pınar Aydın'a konuştu

Bursa Gümrük Müdürü Muammer Ünal, Bursa TV- Gazeteci Pınar Aydın'a samimi açıklamalarda bulundu. İthalat ve ihracat işlemleri, tır karnesi ve transit rejimi kapsamında giriş ve çıkış işlemleri yapmaya yetkili olan müdürlük ayrıca sosyal medya üzerinden vatandaşa destek veriyor.

BURSA HABER 19.04.2022, 16:30
Bursa Gümrük Müdürü Muammer Ünal, Pınar Aydın'a konuştu

Bursa Gümrük Müdürlüğü'nün yükümlüye ve vatandaşa kapılarının her zaman açık olduğunu belirten Ünal, kusursuz hizmet anlayışı ile etkileyici bir performans sergiliyor. Gazeteci Pınar Aydın'a konuşan Muammer Ünal’ın verdikleri hizmetle, sosyal ve kültürel projeleri ile kamuoyundan takdir toplayacağı kesin.

İşte o Röportajdan başlıklar...

Sizi tanıyabilir miyiz? Bursa Gümrüğünün tarihçesi nedir?

-Ben Muammer Ünal. Bursa gümrük müdürü olarak görev yapıyorum ve Bursalılara hizmet vermeye çalışıyoruz. Şimdi Bursa Gümrük Müdürlüğü tarihçesi olarak kısa bir bilgi vereyim. Bursa Gümrük Müdürlüğü 1983 yılında kurulmuş ve o dönemler fomara caddesi üzerinde bir iş hanında hizmet vermeye başlamış. Buradan daha sonra işlemlerin artması ve özellikle de sanayi kenti olması nedeni ile sanayinin büyümesine bağlı olarak, Bursa Gümrük Müdürlüğü, Bursa Gümrük Başmüdürlüğü olarak kurulmuş ve buradaki binaya 1989 yılında taşınmıştır. O günden bu yana, bu binada,hizmet vermektedir. Ben de geçen yıl Mart ayı itibariyle Bursa gümrük Müdürlüğüne atandım ve o tarihtan itibaren hizmet vermekteyim. Bursa Gümrük Müdürlüğü olarak, 66 personelimizle Bursalılara hizmet için buradayız.

Bursa Gümrük Müdürlüğü ne tür hizmetler yapar? Gümrük konusunda vatandaşın merak ettiği hususlar var.

Yaptığınız çalışmaları detaylı bir şekilde anlatır mısınız?

-Şimdi halk arasında gümrük dediğiniz zaman gümrük işlemleri ya  limanlarda yapılır, ya havalimanlarında yapılır,  ya da kara kapılarından giriş-çıkış işlemleri olarak akla gelir. Yurt dışından yolcular ya da eşya geldiği zaman ya havalimanlarına gelir yada sınır kapılarından, limanlardan giriş olarak değerlendirilir. İç gümrükler halk arasında bilinmez. Bursa Gümrük Müdürlüğü de bir iç gümrük olarak hizmet vermektedir. Bunlarla ilgili olarak bütün ithalat, ihracat, transit ve yolcu işlemleri olmak üzere bütün işlemlerle ilgili yetkili kurum olarak hizmet veriyor.

Nasıl hizmet veriyoruz?

-İç gümrük olarak nasıl hizmet veriyoruz? Sınır kapılarından, limanlardan hava yoluyla gelen eşya; transit, tır, konteyner, tren veya başka yollarla bize iç gümrüğe sevk ediyor.  Bizim geçici depolama alanlarımız var,ya oraya alınarak orada işlemler yapılıyor ya da bizim gümrüğümüze bağlı dokuz tane antrepo, (özel antreporlarımız) var. Buralara alınarak belli bir süre içinde işlemler yapılmak üzere beyanname verilerek bekletiliyor. Yükümlüler istediği zaman bu antreporlardan işlemlerini ihtiyacı olduğu anda vergilerini ödeyerek, beyannamelerini vererek eşyalarını çekebiliyorlar. Transit kaydı ile gelen eşyayı da burada aynı şekilde transit beyannamesi vererek başka yerlere de sevk edebiliyorlar.  Yolcu işlemleri ile ilgili olarak da burada daha çok yurt dışından gelen hemşerilerimiz var. Onlara araç getirme, yurtdışından gelen postahizmetleri gibi hizmetler veriyoruz. Onlarla ilgili araçların süresini uzatılması, teslim alınması/verilmesi ve buna göre diğer işlemleri yapmak üzere hizmet veriyoruz. Özel posta yoluyla gelen koliler var. Hediyelik eşyalar var. Bunlarla ilgili bakanlar kurulu kararında belirlenen limitler dahilinde, gelen eşyayı limit aşımı varsa vergilerini  tahsil ediyoruz. Vatandaşımıza işlemleri yaparak teslim ediyoruz. Onun dışında bizim gümrüğe bağlı tır parkımız var. Tır parkı da ihracat işlemlerine kolaylık ve hız sağlamak için hizmetesunduk. Özelliklede temiz bir ortamda hizmet sunulması kaydıyla hızlı bir şekilde ihracatlarını yapılmasını sağlıyoruz.

-Şimdi burada özellikle belirtmek istediğim bir şey var. Bursa'nın sanayicileri ihracatlarını İstanbul'dan yapıyorlar. Ve bu durum gerçek Bursa ihracat rakamlarını maalesef istatistiklere yansıtmıyor. İstirhamımız, Bursalı sanayicilerimizin istatistik raporu kaydını dikkate alarak ihracatlarını bizden yapmalarını istiyoruz. Yani Bursa Gümrüğünün gerçek ihracat rakamlarının yansımasını ve ihracat potansiyelini açığa çıkarmak için buradan ihracatı yapmalarını temenni ediyoruz.

Personel hacminiz ve çalışma anlayışınız nedir?

-“Halka hizmet Hakka hizmet” düsturuyla, “insanı yaşat ki devlet yaşasın” anlayışıyla hareket ederek hizmet etmeye çalışıyoruz. Bizim özellikle sanayicilerimizden istediğimiz şudur; 24 saat kapımız açık. Hiçbir zaman vatandaşa da sanayicilerimize de kapımız kapanmaz. Yol arkadaşlarımız; ihracatçılarımız, sanayicilerimiz istediği zaman bize gelebilirler. Sıkıntılarını anlatabilirler. Biz burada çözüm merkeziyiz. Çözüm odaklı bir anlayışımız var. Bizi aşan bir durum olursa burada bölge müdürlüğümüz var. Bölge müdürü kanalıyla ya da bakanlık kanalıyla çözüm üretilmesi için çalışıyoruz. O yüzden sanayicilerimiz veya vatandaşımız bir sıkıntı yaşarsa direkt bize gelmelerini rica ediyoruz. Günün 24 saati çekinmeden bize telefon edebilirler ya da sosyal medya hesaplarımız var.

Çok güzel, sosyal medyadan kurumsal destek de veriyorsunuz yani?

-Evet, vatandaşlarımız 7/24 bize sosyal medya hesaplarımız üzerinden istek, şikayet ve sorunlarla ilgili yazabilirler. Mesai saatleri dışında da ulaşabilirler. Mesai saatleri içinde gelip burada dertlerini anlatabilirler. Çözüm odaklı çalışıyoruz. Temiz iş yapan halis niyetli ihracatçılarımızın yanındayız. Özgür üretime katkı sağlayan herkesin yanındayız. Onun için bu mesajımı herkesin dikkate almasını isterim.

Sizi diğer Gümrük Müdürlüklerinden farklı kılan nedir?

-Az önce de ifade ettik. Biz hizmet odaklı, çözüm odaklı çalışıyoruz. Hem çevre diğer sosyal konularda farklılaşmayı amaç edindik. Biliyorsunuz hizmette tütünsüz kurum projesi vardır. Bu projeyi uygulamanın yanı sıratütünden uzak tutmak için personellerimizi motive ediyoruz. Buradakesinlikle sigara içilmesi yasak. Sigara içmek için belli alanlarımız var. En azında içmeyi azaltmak, motivasyonu arttırmak için çalışıyoruz. Buna bağlı olarak bizim bir projemiz var. Türkiye'de ilk defa gümrüklerde bir kütüphane seferberliği başlattık. Gittiğimiz yerlerde kütüphane açtık. Kurumlarımızda bize destek oldu. Şimdi burada bir kütüphanemiz var. Ve kütüphanenin dolması için çabalıyoruz. Personelimiz mesai dışında kitap okuyor. Spor yapıyor.Ayrıca oyun odamız da var. Masa tenisi, langırt gibi oyunları oynama imkânısunuyoruz. Mesai sonrası streslerini atıyorlar. Personelimiz, dışarıdan gelen paydaşlarımız, müşavirlerimiz, sanayicilerimiz… Burada işi olan herkes gelip kitap okuyabilir. Kitapları geri getirmek kaydıyla alıp eve götürebilirler. Kültürel imkanlarımızdan faydalanabilir. Tütünü bırakmak ve kitap okuma alışkanlığı edinebilmeleri için teşvik ediyoruz. Personelimize, kitap okuyun, spor yapın bunlar sizi sakinleştirecek ve en büyük motivasyonu sağlayacaktır diyoruz. Bir projemiz daha var. Saydığımız özelliklerin dışında sporodası yaptık. Bayan personelimizin mesai saati dışında günün yorgunluğunu, stresini atmaları, hem de masa başında duran personelimiz hareketsiz kaldığı için sağlığı bozulmaması adına spor yerimizi yaptık. Spor aletleri, masa tenisi, yürüyüş bandı, plates de olmak üzere farklı kültürel alanlar da düzenledik. Tüm bunları personelimizin motivasyonunu arttırmak için yaptık. Personelimiz de çok mutlu. Mutlu personel kaliteli hizmet demektir. Biz bir çözüm noktası isek her detayı düşünmek zorundayız. Personelimizin istek ve talebi doğrultusunda motivasyonu alarak kültürel ve spor alanları yaptık. Bayan personellerimiz, bahçe, havuz düzenlemesinde de katkıda bulundular. Ağacımız nazar boncuklu…(gülüşmeler) İçinde balık bulunan havuzumuzu personelimiz iyileştirdi. Siz neyi verirseniz personelden onu alırsınız. Bu insanı yaratıcı yapar. Çözümde yaratıcılık, personellerimizle yaratıcılık bize has ve özgü oldu. O zaman herkes mutlu oluyor.

Mesela benim gümrükte bir eşyam takıldı. Sizden destek alabiliyor muyuz?

-Gümrükte eşyanız takıldı. Peki hangi konuda? Önce şu kıstaslara bakıyoruz. Gümrük mevzuatında ilgili kıstaslara göre araştırma yapıyoruz. Gümrükte her eşyanın kodu olan bir tarifesi vardır. Gümrük kanunu, yönetmeliği vardır. Bunlarla ilgili tebliğler vardır. Eğer bunlarla ilgili bir beyanda ve işlemde bulunulması gerekiyor ise vatandaşı bu yönde bilgilendirerek yönlendiriyoruz. Örnek vermek gerekirse gümrük alanı dışında olan; sağlık sertifikası, TSE, Tarım ile ilgili sertifika, çevre ile ilgili bir şey varsa bu alanlarda sorun yaşayanlarıbakanlıkların ilgili birimlerine yönlendiriyoruz. Bu belgelerden biri eksikse biz işlem yapamıyoruz. Özellikle şunu rica ediyorum; işi oldukları zaman bize müracaat etsinler. O zaman gerekli açıklayıcı izahatlarıyapar, yardımcı oluruz. Yol gösteririz. Sonuna kadar biz yükümlünün yanındayız. İyi niyetli, ihracatçının, ithalatçının kısacası vatandaşımızın yanındayız. Ama gayrimeşru yollarla ticaret yapmaya çalışanların her zaman karşısındayız. Biz Ticaret Bakanlığımızın düsturu olan  en güvenilir ve en kolay ticareti sağlamakla mükellefiz.

Ne zamandır Bursa'da ikamet ediyorsunuz?

-2016 yılının sonuna doğru Bursa'ya geldim. 5 yılı bitirdik. 6. yıldayız. Bursa gerçekten güzel bir şehir. Daha önce Türkiye'de 11 il'de görev yaptım.  İstanbul'da dahil olmak üzere. Ama Bursa gerçekten şehir olarak, yeşillik olarak, yaşam olarak çok güzel bir şehir. Onun için Bursalılar bu kadim şehrin kıymetini bilsinler. Her ilin kendine has güzelliği var. Coğrafi olarak, tarihi olarak birbirinden farklı renk ve kültürlerle kendine özgü bir kokusu var. İstanbul’da 8 sene kaldım. İstanbul güzel bir şehir ama yaşamı zor bir şehir. Gençler hareketli olduğu için seviyor. Ama belli bir yaştan sonra o hareketlilik, trafik çilesi insana zor geliyor. Lakin Bursa bu illerin içinde gerçekten yaşanılası bir şehir. Edirne mesela çok gelişmiş değil ama çok şirin bir şehir. Ama Bursa! Ben burada yaşadıktan sonra Bursa'yı birinci sıraya koyuyorum.

Fotoğraf galerisi için alta göz atınız..

Yorumlar (0)
13
açık
Namaz Vakti 22 Mayıs 2022
İmsak 03:48
Güneş 05:36
Öğle 13:05
İkindi 17:01
Akşam 20:25
Yatsı 22:05
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 37 57
9. Sivasspor 38 54
10. Kasımpaşa 38 53
11. Adana Demirspor 37 52
12. Galatasaray 38 52
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 37 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 37 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Espanyol 37 41
14. Elche 37 39
15. Getafe 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 37 31