BTSO, Daha Güçlü Bir Bursa Hedefiyle Çalışıyor

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay; “Ekonomideki Başarılı Tablonun Devam Etmesini Hedefliyoruz”

BURSA HABER 30.07.2021, 15:08
BTSO, Daha Güçlü Bir Bursa Hedefiyle Çalışıyor

Bursa iş dünyasının çatı kuruluşu Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, tüm dünya ekonomilerini derinden sarsan Kovid-19 salgının olumsuz etkilerini en aza indirmek amacıyla önemli çalışmalar yürütüyor. 48 bine yakın üyesi için 7 gün 24 saat etkin iletişim platformları oluşturan BTSO, firmalardan gelen talep ve önerilerin çözümü için hızlı bir şekilde aksiyon aldı. BTSO salgın döneminde kent ekonomisine yön veren projelerinde de vites düşürmedi. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, virüse karşı toplumsal bağışıklığın yaygınlaşmasıyla ekonomideki çarkların daha hızlı döneceğini belirterek, yılın ilk yarısında hem ihracat hem de açılan firma sayısındaki rekor artışın yeni başarıların habercisi olduğunu söyledi.

Dünya genelinde 2020 yılının ilk yarısında hızla yayılan yeni koronavirüs salgınına karşı ilk günden itibaren mesaiye başlayan BTSO, ilk olarak ‘Kriz Masası’nı oluşturdu. Acil eylem planı doğrultusunda komite yönetimleri, konsey başkanları ve meclis üyeleri ile virüsün sektörlere etkisinin analizini gerçekleştiren BTSO, iş dünyasının görüş, öneri ve taleplerine ilişkin hazırladığı raporları periyodik olarak Bakanlıklar ve TOBB ile paylaştı.

NEFES KREDİSİ DESTEĞİ

BTSO, salgın sürecinde iş dünyasına yönelik açıklanan destekler ve yürürlükteki uygulamalara ilişkin detayları alanında uzman isimlerin özel sunumlarıyla tüm iletişim platformlarından paylaştı. Alınması gereken ilave tedbirleri ekonomi yönetimine aktaran BTSO, işletmelere can suyu olacak nitelikteki ‘Nefes Kredisi’ni de üyelerinin hizmetine sundu. BTSO, TOBB öncülüğünde hayata geçirilen nefes kredilerine en fazla kaynak sağlayan odalardan biri oldu.

48 BİN ÜYE İLE GÜÇLÜ İLETİŞİM

İhracatçılar için Stok Desteği Masası kuran, Dijital Oda Projesi kapsamında da iş hayatında ihtiyaç duyulan birçok belgeyi online ortamda sunmaya başlayan BTSO, 48 bin üyesinin sorun ve talepleri için de 7 gün 24 saat boyunca ulaşabilecekleri ‘WhatsApp İletişim Hattı’nı oluşturdu. BTSO üyeleri, WhatsApp iletişim hattıyla birlikte Odanın resmi web sitesine girerek ‘BTSO Yanınızda’ paneliyle de taleplerini iletebiliyor.

REEL SEKTÖR İLE HÜKÜMET ARASINDA KÖPRÜ GÖREVİ

Salgın sürecinde reel sektör ile hükümet arasında köprü görevi üstlenen BTSO pandeminin başladığı günden bugüne yüzlerce online ve fiziksel toplantı düzenledi. BTSO, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı başta olmak üzere çok sayıda Bakan ve Bakan Yardımcısını üyeleri ile buluşturdu. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay da gerek TOBB gerekse de DEİK bünyesinde düzenlenen toplantılarda Bursa iş dünyasının talep ve beklentilerini gündeme getirdi. BTSO, Haziran ayında ayrıca Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ı Oda Hizmet Binası’nda Bursa iş dünyası temsilcileriyle bir araya getirdi.

BTSO’NUN GİRİŞİMLERİ SONUÇ VERDİ

BTSO talepleri arasında yer alan kısa çalışma ödeneği, can suyu kredileri, vergi ertelemeleri gibi birçok destek bu süreçte devreye alındı. Öte yandan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türk iş dünyasında salgın tedbirleri kapsamında faaliyetleri askıya alınan ve geliri tamamen ortadan kalkan esnaf ve KOBİ’ler için hibe desteği verilmesini öneren ilk isim oldu.

KİRA UYUŞMAZLIKLARI İÇİN YASA TASLAĞI ÖNERİSİ HAZIRLANDI

BTSO Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi kira konusunda oluşacak uyuşmazlıkları pandeminin ortaya çıktığı ilk günlerde öngörerek, salgın tedbirleri kapsamında kapanan ve faaliyetleri kısıtlanan işletmelerin külfetini taraflar arasına eşit şekilde bölen; kiralayan, kiracı ve devletin aynı oranda külfeti paylaşacağı bir yasa taslağı önerisi hazırladı. Taslak Adalet Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, TOBB ve Türkiye’deki diğer oda ve borsalarla paylaşıldı.

110 ONLİNE EĞİTİM, 40 BİN KATILIMCI

BTSO, Türkiye’nin koronavirüse karşı başlattığı topyekün mücadele kapsamında üyelik ve munzam aidatların ertelenmesi ve kapasite raporlarının geçerlilik sürelerinin uzatılması konusunda da etkin bir rol oynadı. Türkiye’deki oda ve borsalar arasında online platformda ilk meclis toplantısı da BTSO tarafından gerçekleştirildi. İş dünyasının eğitim ve gelişim platformu olan BTSO Akademi de dijital ortama taşındı. BTSO Akademi kapsamında 110 eğitim programı gerçekleştirilirken, söz konusu eğitimleri 40 binin üzerinde katılımcı takip etti.

55’E YAKIN WEBİNAR DÜZENLEDİ

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, pandemi döneminde firmaların dış ticarette yol haritasını belirlemek üzere webinar programlarına başladı. Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda düzenlenen webinarlarda Büyükelçi, Ticaret Müşavirleri ve Ataşeler ile toplantılara konuşmacı olarak katılan işbirliği kuruluşlarının temsilcileri bilgi ve tecrübelerini Bursa iş dünyasına aktardı. Programlarda hedef ülkelerdeki mevcut durum, salgın sonrasındaki işbirliği imkanları ve firmaların pazara girişte dikkat etmesi gereken konular işlendi. Baltık Ülkeleri, Türkmenistan, Bulgaristan, Birleşik Krallık, Ukrayna, Rusya, Özbekistan ve Romanya gibi önemli ticari ortaklar ve potansiyel pazarların gündeme alındığı 55’e yakın program gerçekleştirildi. Ticaret Bakanlığı'ndan “Yurt Dışı Fuar Düzenleme Yetki Belgesi” alan Küresel Fuar Acentesi artık Türkiye adına dünyanın farklı ülkelerindeki fuarlara ‘milli katılım organizasyonu’ düzenleyebilecek. BTSO üyeleri ayrıca yerli ve milli yazılımla hazırlanan yeni ticaret platformu ‘SmartExpo’ ile ürünlerini dijital dünya üzerinden tanıtma imkanına kavuştu.

BUTEKOM’DAN FİRMALARA AR-GE DESTEĞİ

BTSO, maske, koruyucu kıyafetler, ateş ölçer ve dezenfektan ile solunum cihazı gibi medikal ürünlerin yerli imkanlarla üretimi için çalışma başlatan Bursalı firmalara BUTEKOM ile Ar-Ge ve danışmanlık desteği sağladı. Bez maske üretiminin standarda kavuşturulması ve seri üretime geçişi noktasında da önemli çalışmalar gerçekleştiren BTSO, ayrıca BEBKA destekleriyle BUTGEM’de biyosidal özellikli maskelerin seri üretimine başladı.

PROJELER PANDEMİDE HIZ KESMEDİ

BTSO, salgın sürecinde kente değer katan projelerine hız kesmeden devam etti. Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK işbirliğinde hayata geçen Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi Haziran ayında kapılarını ziyaretçilerine açtı. İleri Kompozit Malzemeler Araştırma ve Mükemmeliyet Merkezi İKMAMM’ın açılışı da Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımı ile düzenlendi.

EKONOMİDEKİ TOPARLANMA HIZLANIYOR

BTSO’nun pandemi döneminde gerçekleştirdiği örnek çalışmalarla güçlenen kent ekonomisi yılın ilk yarısında başarılı bir performans ortaya koydu. Geçen yılın ilk yarısına göre ihracatta yüzde 35 artış gösteren Bursa’da açılan firma sayısı da rekor seviyede gerçekleşti.   

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, dünyayı köklü bir biçimde değiştiren pandemi sürecinde yaklaşık 1,5 yıllık bir dönemi geride bıraktıklarını söyledi. Salgının olumsuz etkilerinin devam ettiğini bildiren Başkan Burkay, salgında oluşan varyantların yeniden kısıtlamalara yol açmaması için aşılamanın önemine de vurgu yaptı. Aşı tedavisinin yaygınlaşmasıyla toplumsal bağışıklığının daha hızlı kazanılacağını belirten Burkay, yılın ilk yarısında yaşanan ekonomik hareketliliğin gelecek için umut verdiğini söyledi. BTSO olarak yeni dönemde ekonomideki tüm parametrelerin daha da güçlenmesi için çalışmalar yürüttüklerini belirten Başkan Burkay, “Bursa’da yılın ilk yarısında gerek sanayi üretimi gerekse de ihracat tarafında gözle görülür bir toparlanma yaşanıyor. Türkiye ihracatı son 12 aylık dönemde 200 milyar dolara yaklaşan ihracatıyla Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine ulaşırken, Bursa’mız da ihracatta pandemi öncesi döneme yaklaşan bir performans gösteriyor” ifadelerini kullandı.

İLK 6 AYLIK VERİLER SEVİNDİRİCİ

Başkan Burkay, yılın ilk yarısında Bursa ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35,8 artış kaydederek 7,5 milyar dolara ulaştığının altını çizerek, “Bu dönemde Bursa’da açılan şirket sayısındaki artışlar da ekonomide çarkların daha hızlı dönmeye başladığına işaret ediyor. Açılan firma sayısındaki artış da pandemi ile mücadele ettiğimiz bu dönemde bizlere gelecek için umut veriyor. 2021’nin ilk 6 ayında Bursa’da 2.272 yeni şirket açılışı gerçekleşirken, bu rakam tarihimizin en yüksek ikinci ilk yarı performansı olarak kayıtlara geçti. Ülkemizin aydınlık geleceği ve milletimizin refahı için yeni istihdam alanları oluşturma gayreti gösteren firmalarımız sayesinde kentimiz ve ülkemiz yeni başarılara imza atacaktır. Zorlu pandemi sürecine rağmen ekonomik göstergelerde Türkiye’nin moral kaynağı olan, hiçbir şekilde karamsarlığa kapılmadan ‘Bursa Büyürse Türkiye Büyür’ inancıyla çalışan tüm girişimcilerimizi tebrik ediyorum” dedi.

Yorumlar (0)
25
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 5 13
2. Trabzonspor 5 13
3. Konyaspor 5 11
4. Hatayspor 5 10
5. Karagümrük 5 10
6. Fenerbahçe 5 10
7. Altay 5 9
8. Alanyaspor 5 9
9. Galatasaray 5 8
10. Kayserispor 5 7
11. Malatyaspor 5 6
12. Göztepe 5 5
13. Gaziantep FK 5 5
14. Kasımpaşa 5 5
15. Adana Demirspor 5 5
16. Antalyaspor 5 4
17. Sivasspor 5 3
18. Başakşehir 5 3
19. Giresunspor 5 1
20. Rizespor 5 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 6 16
2. Eyüpspor 6 12
3. Erzurumspor 6 12
4. Ankaragücü 5 11
5. Tuzlaspor 5 11
6. Bandırmaspor 6 9
7. Manisa FK 6 9
8. Samsunspor 5 7
9. Kocaelispor 5 7
10. Altınordu 6 7
11. Boluspor 4 6
12. Adanaspor 6 6
13. Denizlispor 6 6
14. Menemenspor 5 6
15. Bursaspor 6 5
16. Gençlerbirliği 6 5
17. Ankara Keçiörengücü 5 4
18. İstanbulspor 4 3
19. Balıkesirspor 4 3
Takımlar O P
1. Chelsea 5 13
2. Liverpool 5 13
3. M. United 5 13
4. Brighton 5 12
5. Man City 5 10
6. Everton 5 10
7. Tottenham 5 9
8. West Ham 5 8
9. Brentford 5 8
10. Aston Villa 5 7
11. Watford 5 6
12. Leicester City 5 6
13. Arsenal 5 6
14. Crystal Palace 5 5
15. Southampton 5 4
16. Wolverhampton 5 3
17. Leeds United 5 3
18. Newcastle 5 2
19. Burnley 5 1
20. Norwich City 5 0
Takımlar O P
1. Real Madrid 5 13
2. Atletico Madrid 5 11
3. Valencia 5 10
4. Real Sociedad 5 10
5. Athletic Bilbao 5 9
6. Sevilla 4 8
7. Osasuna 5 8
8. Mallorca 5 8
9. Rayo Vallecano 5 7
10. Barcelona 3 7
11. Real Betis 5 6
12. Elche 5 6
13. Cádiz 5 5
14. Villarreal 4 4
15. Levante 5 4
16. Espanyol 5 3
17. Granada 4 2
18. Celta de Vigo 5 1
19. Getafe 5 0
20. Deportivo Alaves 4 0
Namaz Vakti 20 Eylül 2021
İmsak 05:18
Güneş 06:42
Öğle 13:02
İkindi 16:29
Akşam 19:12
Yatsı 20:31
Günün Anketi Tümü
31 Mart Yerel Seçimlerinde Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı olarak kimi görmek istersiniz ?