Merhaba sevgili dostlar; bugünkü konumuz işe ilk defa yurt dışında başlayanların sigorta başlangıç tarihlerinin ne olacağı hususunda olacak.

Yurtdışı borçlanmada hangi ülkeler ilk işe giriş başlangıcı sayılır

Son düzenlemelerle birlikte 3201 Sayılı Kanun ile ikili sözleşme yapılan ülkelerde ilk işe giriş tarihinin başlangıç sayılması ile ilgili davalarda önemli bir adım atılarak düzenlemeye yer verilmiş, ayrıca 2014/27 sayılı Genelge ile Konuya Açıklık getirilmiştir.

6552 sayılı Kanun ile Kanunun 5. maddesinin beşinci fıkrasına “Uluslararası sosyal güvenlik sözleşmelerinde Türk sigortasına girişinden önce akit ülke sigortasına girdiği tarihin Türk sigortasına girdiği tarih olarak kabul edileceğine ilişkin özel hüküm bulunan ülkelerdeki sigortalılık sürelerini borçlananların akit ülkede ilk defa çalışmaya başladıkları tarih ilk işe giriş tarihi olarak kabul edilir” cümlesi eklenmiştir.

Ülkemizin imzalamış olduğu sosyal güvenlik sözleşmelerinden;
Almanya,  Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan,
Belçika, Bosna Hersek,
Çek Cumhuriyeti,
Fransa,
Gürcistan,
Hırvatistan, Hollanda,
İsviçre,
Kanada, Kebek, KKTC,
Lüksemburg,
Makedonya,
Slovakya ile yapılan sosyal güvenlik sözleşmelerinde  ‘akit Taraflardan birinin mevzuatına göre yardım hakkının kazanılması şartlarının tespitinde, diğer Taraf ülkedeki ilk işe başlama tarihi de dikkate alınır’ hükmü veya bu anlamda benzer hükümler bulunmaktadır. Kanunun ilgili maddesine eklenen hüküm gereğince sosyal güvenlik sözleşmesinde özel hüküm bulunan söz konusu 18 ülkedeki sigortalılık sürelerini borçlananların bu ülkelerdeki ilk işe başlama tarihi, Türkiye’de hiç çalışma yoksa ya da Türkiye’deki sigortalılığın başlangıç tarihinden önce ise aylığa hak kazanıp kazanmadıklarının tespitinde Türkiye’de ilk işe giriş tarihi olarak kabul edilecektir.  Sosyal güvenlik sözleşmesinde özel hüküm bulunan 18 ülkedeki sigortalılık sürelerini borçlananların, bu ülkelerin hizmet cetvellerinde sigortalılık süresi olarak bildirdiği İşsizlik ödeneği, Hastalık ödeneği, İntibak parası, Sigortadan muaf cüzi çalışma, Çocuk yetiştirme süreleri, Bakım süreleri, Borçlanma yoluyla ödenen primlere ait süreler, İsteğe bağlı prim ödeme süreleri ve benzeri sürelerin başlangıç tarihleri de ilk işe girişin tespitinde dikkate alınacaktır.

Almanya’dan prim iadesi alınan süreler ile İsviçre’den prim transferi yapıldıktan sonra borçlanılan sürelerdeki çalışmaya başlanılan tarih ülkemizde ilk işe giriş tarihi olarak kabul edilecektir. Söz konusu 18 ülkedeki sigortalılık sürelerini borçlanarak aylık talebinde bulunanların ilk işe giriş tarihinin tespitinde, borçlanma için SGK’ya ibraz edilen belgelerdeki başlangıç tarihi esas alınacaktır.

Tekrar görüşmek üzere Hoşçakalın dostça kalın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner39

banner41

banner38

banner48