Suriye’de DEAŞ ile PYD (PKK) ABD’nin onayı ile anlaştı. DEAŞ’ın teröristleri silahlarıyla birlikte ABD’nin temin ettiği otobüs ve kamyonlarla işgal ettikleri Suriye bölgesinde bilinmeyen bölgeye götürüldüler. İslami terör örgütü olarak takdim edilen DEAŞ, aslında Suriye diktatörü Beşşar Esad’ı devirmek için ‘Arap Baharı’ kapsamında halk hareketi başlatan muhalifleri bölmek ve durdurmak amacıyla ABD tarafından kurulmuştur. Bu gerçeği Trump da Obama’ya karşı yürüttüğü seçim çalışmalarında ifade etmişti. DEAŞ’la mücadele edecek iddiasıyla PYD’ye ABD tarafından 4.000 TIR silah verilmiştir. DEAŞ ile PYD anlaşması yapıldıktan sonra da PYD’ye silah yardımının devam etmesi “Bu silahlar o zaman kime karşı kullanılacak?” sorusunu beraberinde getirmektedir. Türkiye defalarca PYD’nin PKK ile aynı olduğunu ve terör örgütü olduğunu dile getirmiştir. Ancak ABD gizli hesaplarını diğer ‘Arap Baharı’ ülkelerinde olduğu gibi Suriye’de de sürdürerek savaş yöntemi olarak benimsediği ‘asimetrik savaşı’nı devam ettirmiştir. ‘Asimetrik savaş’ bir ülke içinde muhalif gruplar oluşturarak çıkarına uyan bir grubu diğer gruplara karşı destekleyerek savaş çıkarmaktır. Bu savaşta o ülkedeki bütün gruplar kayıplar verecektir. Sömürü ülkelerinin de desteklediği grubun galip gelme olasılığı yüksektir. Çünkü sömürü ülkeleri çıkar sağladıkça başta silah olmak üzere her türlü yardımı bu gruba yağdırmaktadır.

Suriye’de asimetrik savaş farklı gruplar arasında sürdürülmektedir. Bu gruplardan PYD, yani PKK ABD’nin kontrolünde yeni Suriye oluşumunda ‘sözde bağımsız bir Kürt devleti’ hayali kurmaktadır. ABD çıkarlarına uyan parçalanmış bir Suriye peşindedir. ABD Suriye’de, kendine bağlı PYD terör örgütünün oluşturduğu yeni bir İsrail devleti istemektedir. Kürt halkına ihaneti, ABD’ye uşaklığı benimseyen PYD bu planı kayıtsız şartsız kabul etmektedir. Görünen o ki; kurulması planlanan ikinci bir İsrail olabilecek bu devlet, Müslümanlara zulmeden işgalci İsrail devletini aratmayacaktır. Daha şimdiden bölge halkına acılar çektiren PYD’nin engellenmesi gerekmektedir. ABD’nin kontrolünde kurulması planlanan ikinci İsrail terör devleti, bölge ülkesi olan Türkiye için de tehdit ve tehlike kaynağıdır. Türkiye bu planın gerçekleşmesine seyirci kalamaz, kalmamalıdır. Türkiye ABD ve PYD’nin bu planını bozmak için, Rusya ve İran ile üçlü görüşmeleri; dışişleri bakanları, genelkurmay başkanları ve cumhurbaşkanları düzeyinde sürdürmektedir. Suriye’nin bütünlüğünün korunması terör örgütlerinin bölgeden temizlenmesi gibi kararlar bu görüşmelerde alınmıştır. Türkiye’nin PYD ile Suriye’de daha çok çatışacağı ABD’nin PYD’ye verdiği ancak Türkiye’ye para karşılığında dahi vermediği silahların da bulunduğu 4.000 TIR silahın imha edilme vakti yaklaştı. Bunu bilen ABD, bir Pentagon sözcüsü albayla açıklama yapıyor, “Müttefikimiz olan PYD’yi korumak için her şeyi yaparız.” Bir gazetecinin “PYD’yi Türkiye’ye karşı da koruyacak mısınız?” sorusu üzerine sözcü albay, “Kim olursa olsun biz PYD’yi koruruz” ifadesini kullanıyor. NATO tatbikatında Atatürk posteri ile Cumhurbaşkanımızın isminin yer aldığı hedeflere atışlar yaptırıldı. Türkiye’nin çıkışı ve 40 askerini NATO tatbikatından çekmesi ile NATO Genel Sekreteri ve yetkililer, yanlışlık olduğunu belirterek özür dilemek zorunda kaldılar. Ancak konu basite indirilecek, basitçe geçiştirilebilecek bir konu değildir. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi konu çok derin anlamlar içeriyor. Görünen o ki Suriye’de PYD ile Türkiye arasındaki çatışmada NATO’nun patronu ABD, Türkiye’ye karşı çatışmaya girdiğinde NATO ülkeleri ABD ile beraber hareket edecek mi sorusuna bu olayla cevap arandı. NATO tatbikatında Suriye’de yapılması planlanan hamlelerin provası gerçekleştirildi. Bu olayda Avrupa’dan cılız da olsa, Türkiye ile ilgili sağduyulu sesler gelmiştir, bu olumlu bir gelişmedir.

Yeni Suriye oluşumunda Türkiye’nin atması gereken önemli adımlar vardır. Öncelikle ülkemizde Suriye ve Irak’ta PYD-PKK terör örgütünü etkisiz hale getirmek hedefimizdir. Suriye’nin toprak bütünlüğü korunmalı, Suriye’nin geleceğine orada yaşayan halkın karar verebileceği demokratik yönetim kurulmalıdır. Suriye’de küresel güçlerin Türkiye’nin aleyhine oynadığı oyunların bozulmasında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın sürdürdüğü denge politikası devam ettirilmelidir. Suriye; bunca mücadeleden sonra Arap Baharı’nda Tunus, Libya, Mısır ülkelerinde demokrasi, özgürlük ve insan hakları olarak başlayan toplumsal hareketin küresel güçlerin müdahalesiyle kışa dönen sonucunu yaşamamalıdır. Yeni Suriye’de kışın yaşanmasının Türkiye’ye en azından kış rüzgârlarını getirebileceği bilinmelidir. ABD’nin Orta Doğu’da özellikle de Suriye’de uygulamaya koyduğu plana engel olarak Türkiye’yi özellikle de Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı görmektedir. Bu nedenle Sayın Erdoğan’ı iktidardan uzaklaştırarak Türkiye’nin gelişmesini durdurup istikrarsızlaştırmak için; 17-25 Aralık hukuk darbe girişimi, 15 Temmuz darbe girişimi, ekonomik baskılarla Türk Lirası’nın değerini düşürme girişimleri, Rıza Zarraf’ı itirafçı konuma düşürerek, iftiraya zorlama girişimleri v.s gibi bir dizi hainlikler sergilenmiştir, sergilenmeye devam etmektedir.

Bu hainliklere karşı milletimizin 15 Temmuz darbe girişiminde olduğu gibi birlik ve beraberlik içinde hareket etmesi elzemdir. Özellikle küresel güçlerin hedefinde olan Türkiye için 2019 seçimleri çok önemlidir. Seçim yaklaştıkça Arap Baharı kışa dönen ülkelerde olduğu gibi halkı yanıltmak için çeşitli planlarla algı operasyonları yoğunluk kazanacaktır. Halkı aydınlatmak, planları bozmak, algı operasyonları etkisini en aza indirmek için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan il il dolaşmakta, ‘tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ parolası ile ‘bir olalım, iri olalım, diri olalım’ mesajlarını vermektedir. Hepimize düşen görev bu mesajları iyi anlayıp Türkiye üzerinde oynanan oyunları bozmaktır. Unutmayalım ki Türkiye hepimizindir, bir başka Türkiye de yoktur…

Selam ve dua ile…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner39

banner48