"Bu asrın acip bir hassasıdır. Bu asırdaki ehl-i İslâmın fevkalâde safderunluğu ve dehşetli cânileri de âlicenâbâne affetmesi;..musibet-i âmmenin devamına ve idamesine, belki teşdidine kader-i İlâhiyeye fetva verirler; Biz buna müstehakız derler."

Bu cümle Kastamonu Risalesinde geçiyor. Kanaatimce önümüzdeki seçim için de bir ölçü mesabesindedir. Müslümanlar ihtar ve ikaz edilmektedir. Yanlış bir uygulama, bir tercih hakikaten telafisi imkânsız zararlara yol açabilir. Bütün kazanımları bir çırpıda götürebilir. Temiz, gayretli, hamiyetkâr Müslümanların, adeta tırnaklarıyla bir noktaya kadar getirdiği bir davayı/akideyi/inancı/kazanımı bir anda tersine çevirebilir. Böyle bir tuzağa düşmeyeceğimizden de eminim.

Bu zaman Müslümanları, çeşitli sebeplerden dolayı doğru ve yanlışı ayıramayacak kadar aldatılmaya müsait ve safderun bir hale gelmişler. Bir insanı yargılarken iyilik ve kötülükleri tartılır, şayet iyi yönü ağırsa ona iyi insan denilir, kötü yönü ağırsa ona da kötü insan denilir. Günümüzdeki bazı saf Müslümanlar her yönü ile zalim ve cani insanlarda, birkaç iyi yön gördüğü zaman hemen yelkenleri suya indiriyor ve ona taraftar oluyor, bu zalim ve cani adamı iyiler sınıfından sayıp lehinde dua ediyor.

Avam olan bu safdil Müslümanlar, taraftarlık ve duaları ile azınlıkta ve zayıf olan ehli dalalet ve bozguncuları hem kuvvetlendiriyor hem de onların yapmış oldukları hata ve zulümlerin devamına ve şiddetlenmesine sebep oluyorlar. Allah da bu saçma ve yanlış aldanmaya ceza olarak o zulüm ve hataların devamını irade ediyor. Demek dünyadaki zulüm ve yanlışların devamında ve şiddetlenerek artmasında safderun Müslümanların böyle bir katkısı oluyor. Bir zulmü işlemek ile ona taraftar olmak arasında pek bir fark olmadığı için, zulüm işlemediği halde zulme taraftar olanlar taraftarlıkları ile zulmün devamına fetva çıkartmış oluyorlar.

Bu yüzden Müslümanlar uyanık olup, her yönü ile zalim ve sapkın kişilerde güzel birkaç haslet görmek ile ona iyi deyip taraftar olmamak gerekir. Onun hidayeti için dua etmek ile ona manen taraftar olup onun başarısı için dua etmek çok farklı şeylerdir.

Mesela, Firavun'un imana ve hidayete gelmesi için dua edilebilir, ama birkaç iyi özelliğinden dolayı ona başarı için dua edilmez. Toplumun böyle zalimlere başarı için dua etmesine ceza olarak, Allah’ın o zulmün devamına müsaade etmesi “Biz buna müstehakız derler” ibaresini tefsir ediyor.

ATMACA KUŞUNUN SERÇE’YE TASALLUTU!

Nasıl ki, Atmaca kuşu, Serçe kuşuna musallat olmakla, aynı zamanda Serçe’nin kendini savunma ve koruma kabiliyetini geliştiriyorsa; bu ülkede Cumhuriyet’in kuruluş yıllarından itibaren Halkına KARABASAN gibi çökmüş, büyük acılar yaşatmış Halk Partisi’nin Jakoben tavır ve davranışları, halkın olayları ve kişileri anlama kabiliyetini geliştirmiş, büyük bir tecrübe kazandırmıştır.

Bu nedenle, hangi vaatleri ve sözleri verseler de bu halk artık bunlara kanmayacak kadar tecrübe sahibidir.

Binaenaleyh, halkımızın bu feraseti ile inşallah, herhangi bir kazaya mahal vermeden bu son virajı da aşar, sahili selamete ulaşacağız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner39

banner41

banner38

banner48