Soğuk savaştan sonra ilk defa Rusya ve ABD birbirlerine karşı dişlerini gıcırdata gıcırdata, yumruklarını sıka sıka mahalle kabadayıları gibi savaş çığlıkları atmaya başladılar. Benim silahlarım senin silahlarından daha üstündür hava atması tarihten bugünlere dek sürüp gelen bir blöf olarak hala güncelliğini koruyor.

Her iki süper güçte gömdükleri yerden çıkardıkları baltalarını bileylerken çok tehlikeli bir ateşle oynadıklarının farkındalar. Devlet adamlığı sorumluluğu ve ciddiyeti de zaten itidalli olmayı gerektirir. Trump’ın palavraları ABD de sıkışmış olan kendi alanını ve pozisyonunu kurtarmaya dönük panik ataklardan ibaret çılgınlıklar olarak okunmalıdır.

Soğuk savaşın akabinde Rusya oyundan çekilince meydan ABD ‘ye kalmıştı. Dünyada muhalefetsiz ve rakipsiz kalmak onu İslamofobi de dahil olmak üzere rastgele sağa sola gözdağı vermeye, saldırmaya, dünya jandarmalığını iyice pekiştirmeye itti.

ABD daha önce Varşova paktıyla beraber hareket eden başta Afganistan, Irak, Libya, Suriye ve güney Yemen gibi sosyalist ülkeleri çeşitli bahanelerle geçmişe dönük cezalarını kesti. Buralarda taşeronları vasıtasıyla savaş çıkardı, vesayet savaşlarıyla bu ülkeleri yaktı, yıktı, mahvetti, taş üstünde taş bırakmadı.

Son yıllarda Türkiye ve ABD arasındaki gerginliğin asıl sebebi Türkiye'nin bu emperyalist yıkım ve cani saldırılarda ABD ile birlikte hareket etmemesidir.

Öte yandan Rusya da Sovyetlerin dağılma kabusunun şokunu atlatır atlatmaz hemen soğul savaş formatına döndü. Bosna savaşında işgalci zalim Sırpların tarafını tuttu, Abhaza'yı Gürcistan'dan ayırdı, Kırımı işgal ederek topraklarına kattı, doğu Ukrayna'daki Rusları harekete geçirerek Ukrayna'yı ikiye böldü. Baltık ve İskandinav ülkelerinde sık sık hava ve deniz sınırlarını ihlal ederek patronun hala kendisi olduğunu göstermeye çalıştı. NATO üyesi olan eski Varşova Paktı ülkelerinin yakalarından bir türlü düşmedi.

Yeni NATO üyeleri Romanya, Bulgaristan, Polonya, Çekya, Hırvatistan, Slovenya,Macaristan, Polonya, Baltık Ülkeleri ve Slovakya gibi ülkeleri yakın takipten bir türlü vazgeçmedi. Vazgeçmeye de niyeti yok.İkinci Dünya savaşından sonra işgal ettiği Asya'nın doğusundaki Kamçaska ve Kuril takım adalarından hala çekilmedi.

Çin, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Tacikistan ile birlikte kurdukları Şangay Anlaşmasıyla Orta Asya'yı kendi kontrol ve denetimi altında tutmak için elinden gelen her fırsatı lehine çevirmenin gayretinde.

Aslında Suriye'de yedi yıldır süregelen bu savaş başlatan bizzat Amerika ve AB ülkelerinin kendisidir. Bu savaşı körükleyenler de Suudiler, BAE'leri, Mısır gibi taşeronlar ve onların vesayetçi uzantıları terörist guruplardır.

Doğu Guta'da Rusya, İran veya Eset rejimi tarafının kullanılan ilk kimyasal silah değil bu son kullanılan. Afganistan ve Irakta Milyonlarca insanı öldüren katil Amerika'yı sinsi İngiltere'yi ve leş kargası Fransa'yı harekete geçirip öfkelendiren, birkaç yüz Suriye vatandaşının gaz bombalarıyla katledilmesi değil. Ortadoğu ve Afrika'da katliamı zaten bu katillerin kendileri yapıyor.onların bu zulümden dolayı ne kalplerini sızlar, ne de kılları kıpırdar.Onların derdi oralarda kurdukları oyunların bozulmasıdır.

Trump’ın da dediği gibi, "ABD yıllardır Suriye'de milyarlarca dolar harcamış ama onun karşılığında bir şey kazanamamıştır." Ayrıca, itibarı ve onuru da beş para olmuştur. Müslüman halklar arasında en sevimsiz ülke sıralamasında İsrail'den sonra Amerika 2. sırayı almaktadır.

Akdeniz sularının ısınmasında en büyük rolü İsrail’in güvenliği ile Ortadoğu ve Doğu Akdeniz'in enerji kaynakları almaktadır.Suriye iç savaşı biterse İsrail'in can düşmanı İran ve İran'ın koruyucu meleği Rusya İsrail'e sınır komşusu olacaktır. Eset’in Rusya ve İran kuklasından başka birşey olmadığı herkesçe bilinmektedir.Savaş Eset Suriyesi'nin lehine biterse bu böyle. Eğer, savaş Esed’in aleyhine biterse orada ne İran, ne Rusya ve ne de Hizbullah, DAEŞ, Haşti Şabi gibi başka güçlerin barınması mümkün değildir.

Trump ve Putin arasındaki ağız dalaşı ve mahalle kavgasının altında Irak’ın, Suriye'nin, Körfezin Petrol ve gaz kaynaklarının ele geçirilmesi ve stratejik öneme sahip enerji yollarının hakimiyeti yatıyor. Yoksa, Doğu Guta'da kimyasal bombalarla öldürülmüş Müslümanların durumu her ikisinin olduğu gibi dünyanın da umurunda değil.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner39

banner41

banner38

banner48