“Rahmanın kulları yeryüzünde tevazu ile yürürler, cahiller onlara laf attıklarında selam der geçerler” buyruluyor ayetlerde.  “Allaha ve ahiret gününe inanan kimse ya hayır konuşsun ya da sussun”. “Dil hayrında şerrinde kapısıdır.” “Rabbinin yoluna hikmet ve güzel öğütle çağır”. “Müslüman kimse bir başkasına eliyle ve diliyle zarar vermesin.” “İyi ve doğru söz sadakadır.” Bakın etkili iletişimle alakalı ne kadar çok öğreti var ilahi kitapta. Aslında ilahi kitabın özü etkili iletişim.

Peygamberimizin de bir yere eğitimci göndereceği zaman diksiyonu en düzgün sahabeleri seçtiğini biliyoruz. Tatlı dilli ve güler yüzlü olmasına özen gösteriyor. Ve hatta “tebessüm ibadettir” diyor. İrşat vazifesi yapacak hocaları genellikle diksiyonu en düzel olanlardan ve en yakışıklı olanlarından seçiyor. Aslında girişte verdiğim ayetlerden bunu çıkarıyor peygamber. Bakın rabbimiz Hz. Musa’yı Allah düşmanı olan Firavuna gönderirken bile ne diyor;  “Ona kavl-i leyyinle Yumuşak bir sözle (tatlı, yumuşak bir tarzda) hitap edin. Olur ki aklını başına alır yahut hiç değilse biraz çekinir.”

Görüyorsunuz ki Hz. Musa’ya Firavuna karşı yumuşak bir sözle konuşması emredilmiş. Yumuşak bir dil, yumuşak söz yani şimdiki deyimle ikna edici ses tonu… Ancak, yumuşaklık kavramı tek başına hakikatleri kibar anlatmak ya da hiç anlatmamak manasına gelmiyor. Doğruları, doğru bir şekilde anlatmalısınız. Diğer taraftan her doğruyu her yerde söylememelisiniz. Ayette yer alan “Kavl-i leyyin (yumuşak söz)” ifadesi anlatılacak meseleyi güzel bir şekilde sunmak, hak ile batılı açıkça ortaya koymak ve bununla beraber muhatabın damarına basmadan söz söylemek anlamına geliyor.

Sert söz söylenmesini istemiyor Rabbimiz. Demek ki karşı tarafın damarına  dokunduracak bir tavır sergilemek doğru değil. Sade sert sözlü değil, sert davranış biçimi de etkili iletişimin önündeki engel. Bediüzzaman hazretlerine göre, Kur’an’daki “ehl-i kitap” kavramı, “ehl-i mektep” demek. Okuyan insan demek, tahsilli demek… Tahsilli insan ise hakikati güzel, saygılı, sevecen, tatlı, yumuşak bir üslupla anlatan insan demek… “Zulmedenleri hariç, Ehl-i kitab ile en güzel olan şeklin dışında bir tarzda mücadele etmeyin ve onlara şöyle deyin; Biz, hem bize indirilen kitaba, hem size indirilen kitaba iman ettik. Bizim İlahımız da sizin İlahınız da bir ve aynı İlahtır ve biz O’na gönülden teslim olduk.'” (Ankebut, 29/46)

Bediuzzaman Said Nursi “Medenilere galebe çalmak ikna i​ledir, söz anlamayan vahşiler gibi icbar ile değildir” derken etkili iletişimin öneminden bahsediyor. Bu yüzden ikna tekniklerini de bilmek hepimizin asli vazifesi. İşiniz ne olursa olsun. Herkese lazım bir haslet etkili iletişim. Hele eğitimci iseniz en çokta sizlere lazım olacak. Çünkü biz eğitimin en başta “örnek olmak demek” olduğuna inananlardanız. Önce kendiniz yapacaksınız, sonra karşıdan bekleyeceksiniz. Sert ve kaba olursanız etrafınızda kimse kalmayacak bunu bilin. Etkili iletişim peygamberler için bile Rabbimizin emrettiği bir erdem olduğuna göre bizlerin bu konuyu öğrenip hayata aktarmada daha hassas olmamız gerekmez mi? Selametle kalın…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner39

banner41

banner38

banner48