NATO ve ABD destekli 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra; önce vatan, önce Türkiye diyerek hükümete çok önemli destek veren, Cumhuriyet tarihinin en önemli idari reformunun önünü açarak Başkanlık sisteminin hayata geçmesinin de mimarı olan MHP’nin genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli son ittifak söylem ve teklifi ile yanlış bir uygulamanın önünü açmaya çalışması sistemi bozmaktan başka işe yaramayacaktır.

Bu olmadı Sayın Bahçeli, Partiler arası seçim ittifakı; Başkanlık sisteminin ruhuna aykırıdır.

Eğer bu teklif hayata geçecek olursa sistem ne başkanlık ne de parlamenter değil arabesk bir sistem olacak, getireceği aksaklık ve hastalıklar ile boğuşarak vakit geçireceğiz.

Başkanlık sisteminde ittifak doğrudan seçmen yani halk tarafından yapılacaktır. Birinci turda adaylardan hiç biri yarıdan bir fazla oy alamazsa; ikinci tura en çok oy alan iki aday katılacak, seçmen de bunlardan birine oy verecek ve Halk yani seçmen doğrudan doğal yoldan ittifakı sağlayacaktır. Artık iktidar gücünü paylaşma, koalisyon gibi pazarlıklar yok. Her şeye doğrudan Halkın kendisi karar verecektir.

Başkanlık Sisteminde yüzde 15 – 20 – 25 gibi oranlarda oy alan partilerin Mecliste Bakanlık ve Kamu Kuruluşlarının Yönetimi pazarlıkları ve paylaşımları ile Ülkeyi yönetme anlayışı artık yoktur. İktidar olmayı hedefleyenler seçmenlerin en az yarıdan bir fazlasının oylarına talip olacaklardır.

Bu sayıya ulaşamayan partiler sadece TBMM’ne Milletvekili gönderme, yasama ve denetleme faaliyetlerine katılacak, bu Erk’i kullanabileceklerdir.

Yine bu sisteme uygun olarak, TBMM üyelerinin seçiminde uygulanan yüzde 10 seçim barajı tamamen ortadan kaldırılmalıdır.

Milletvekilleri; Dar Bölge ve iki turlu seçim sistemi ile seçilmelidir.

Türkiye; nüfusuna göre Milletvekili sayısı olan 600 seçim bölgesine ayrılmalı, her bölgeden bir milletvekili yarıdan bir fazla oy ile seçilmelidir. Birinci turda hiçbir partinin adayı seçim bölgesinde bu oranda oy alamazsa, aynı başkanın seçildiği gibi 15 gün sonra yapılacak ikinci tur seçimlere en fazla oy alan iki partinin adayı katılmalı bu seçimde en fazla oy alan partinin adayı Milletvekili olarak meclise gönderilmelidir.

Türkiye’de yaşayan her kesim ve herkes bu şekilde temsilcilerini TBMM’ne gönderebilecek, kendini orada görebilecek, bu demokratik hak ve davranış mensubiyet şuur ve bağlarını güçlendirecektir. TBMM’nin de temsil gücü ve kabiliyeti daha yüksek olacaktır.

Seçim bölgesinde en az yarıdan bir fazla oy alma kaygısı taşıyan partiler, adaylarını; Genel Başkan’ın ataması ile değil önseçim gibi daha demokratik yöntemlerle belirleyecektir.

Gücünü sadece Genel Merkez’den değil doğrudan halktan alan Milletvekilleri de temsil gücü yüksek, daha bağımsız, etkili, tavır ve duruşları halktan yana olacaktır.

Uyum yasaları hazırlanırken; beklentimiz başta Seçim ve siyasi partiler kanunu başta olmak üzere mevzuatın bu anlayış ile hazırlanması ve meclisin onayına sunulmasıdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner39

banner41

banner38

banner48