Geçen hafta yazımda yangın tüplerinin prosedür gereği alınan gereçler değil, ciddi bir ihtiyacı karşılayan cihazlar olduğunu yazmıştım.
          Ayrıca bu tüplerin hangi standartları karşılaması gerektiği hakkında da bilgiler vermiştim. En önemlisi de tüplerin içine konan söndürme malzemesinin de kaliteli bir malzeme olmasının söndürmede birinci etken olduğuna değindim.
         Yangın söndürme tüplerinin tedarikçi firma tarafından ücretsiz olarak periyodik kontrollerinin yapılarak kontrol tutanaklarının işyeri yetkilisine teslim edilmesi gereklidir.
Tedarikçi firma görevlisinin periyodik kontrolü dışında, en az, ayda bir kere de işyerinde görevlendirilen biri tarafından kontrollerinin yapılarak sonuçların kaydını tutulmasında yarar vardır. Bu tür uygulamanın gerekliliğine bir örnek vermek gerekirse;

Tedarikçi firma tarafından yapılan kontrollün hemen arkasından söndürme tüpünün itici gazının basıncı düşmüş olabilir. Bu durumun tespiti ikinci kontrolde  (genellikle bir yıl sonra) ortay çıkacaktır. Bu durumda ihtiyaç olursa söndürme tüpü kullanılamayacaktır. Bu da telafisi zor kayıpların yaşanmasını kaçınılmaz kılacaktır. İşletmelerde bu tür olumsuzlukların yaşamaması için iç bünyede de kısa aralıklı kontroller yapılmalıdır.
         Kuru Kimyevi Tozlarının yangın söndürmede gösterdiği özelliği, alevi boğarak oksijen ile temasını kesmeğe dayanır. Kimyasal yapıları amonyum fosfat esaslıdır. Erime noktası düşük olan (150–180ºC ) bu tozların alev ile temasında meydana gelen metafosforik asit (HPO3) katı yüzeyler üzerinde camsı bir tabaka meydana getirmekte ve korlu yanan, (A) sınıfı yangınlarda, oksijen ile teması kesmektedir.
       Yangın söndürme tüpüne konulan kuru kimyevi tozun kaliteli olması gereklidir.
Kullanım esnasında yangını boğabilmelidir. Piyasada rastlanan ve duyulan bir konu da kuru kimyevi tozların içine bazı malzemelerin karıştırılarak maliyetinin düşürüldüğüdür.
Tozların içine mermer tozu, tebeşir tozu ve kireç tozları karıştırıldığı konuşulmaktadır.
Ciddi ve dürüst firmaları tenzih ederim. Sanayii Bakanlığının yaptığı piyasa denetimlerinde birçok firmanın tüplerinde olumsuzluklar tespit edilmiştir. Hem söndürme tozlarının kalitesi ve etkinliği hem de standartlara uygun olmayan tüplerin varlığı söz konusudur. Denetim sonuçları basında da yayınlanmıştır.

Bu bilgiler ışığında ucuz tüp alımı ve de ucuz tüp dolumu yaptırılması konusunda daha hassas davranılması gerekmektedir.

Bir zamanlar konunun uzmanına söndürücü tozun kalitesinin pratik olarak nasıl anlaşılabileceği konusunda bir soru sordum. Bu konuda testin çok basit olduğunu öğrendim. Bu testi herkes çok kolay yapabilir. Bir bardağa tüpten bir miktar toz alalım. Daha sonra bardağın içine su koyalım. Kuru kimyevi toz suda çözünmüyorsa, dipte çamurlaşmıyorsa ve de su bulanmıyorsa kullanılan söndürücü tozun kalitesi iyidir. İşyerinizdeki tüpleri kendiniz de bu şekilde kontrolden geçirin. Böylece ihtiyacınız ortaya çıkmadan tüpünüzün sağlıklı olup olmadığını tespit etmiş olursunuz.
        Yangın söndürme tüplerinizin güvenli olduğunu umarak, sağlıklı çalışmalar dilerim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner41

banner38

banner48