8 Mart Dünya Kadınlar Günü ülkemizde ve dünyada çeşitli etkinliklerle kutlandı, kutlanıyor. 1911 yılında kadın haklarını savunmak için Almanya ve İsviçre’de başlayan kadın hakları günü 1977 yılında Birleşmiş Miletler tarafından kabul edilerek bütün dünyada kutlanır hale geldi. Tarihsel süreç içinde kadın haklarının savunulmasında kadınlar hangi kazanımları sağlayabildiler? Hakları konusunda ne kadar yol kat edebildiler? Toplumda var olan kadın statüleri ne kadar anlam ve değer kazandı? Kadın ve erkeğin birlikte çalıştığı statüler de kadın, erkekle ne kadar eş değere sahip oldu? Bu gibi soruların cevaplanmasına ihtiyaç var.

Feminist anlayışla kadın erkek eşitliğini savunan yaklaşımlarının kadınlara toplum gerçeklerinden uzak rol biçmeleri sonucu bazı kadınlar erkekleşme çabasına girdiler. Bu çabalar kadın statü ve rollerinde tahribatlara yol aştı.  Bu tahribatın yaşandığı en önemli kurum aile oldu. “ Yuvayı dişi kuş yapar”  ifadesi ile aile kurma görevinde kadını ön plana çıkaran atalarımızın bu sözü ailede tahribatların yaşandığı günümüzde daha da anlamlı hale geldi. Türkiye’deki istatistikleri incelediğinde boşanmaların arttığı evlenme oranlarının azaldığı görülüyor. Bu rakamlar toplumumuzda aile bağlarının ne kadar zayıfladığını göstermektedir. Hukuki ve sosyal sözleşme olan nikâhta ‘iyi günde kötü günde bir beraber olacaklarına’ dair verdikleri söze eşler yeterince sadık kalmıyorlar. Yeni kurulan bir ailede tartışmalara şahit olan bir büyüğümüz eşlere “Erkek benciliğini, kadın iradesini bırakmazsa kavgalar bitmez” diye nasihat etmiş, yol göstermişti.  Etkili de oldu. Aileyi otomobile benzetirsek; nasıl otomobilin hareket gücü motorsa kadın da ailenin sevgi ve şefkat kaynağı olarak birlikte yaşama yani motor gücüdür. Nasıl direksiyon otomobilin tehlikeden korunma ve istikamet doğrulama gücü ise erkek de aileyi iradesi ile koruyan ve güvenli yaşamasını sağlayan direksiyon güçtür.  Kadın ve erkek bu anlamda ailede eşit değil eşdeğerdir. Ailedeki statü ve rollere ayakkabı örneği de verebiliriz. Ayakkabının sol teki sağ ayağa, sağ teki sol ayağa nasıl olmazsa kadın ve erkeğin aile içinde statü ve rolleri de birbiri ile aynı olmaz. Kadın kuşatıcı sevgi ve şefkati ile aileyi ayakta tutar ve güzellik katar. Erkek koruyuculuğu ve iradesi ile aileye anlam katar.

Toplumun her kesimindeki kadının anlaşılmasına ihtiyaç var. Bazı şarkılarımızda olduğu gibi kutsallaştırılan kadın imajı kadınları gerçek kimlik ve kişiliklerinden uzaklaştırıyor.  Bu imaj en çok da kapitalist sermayenin işine yarıyor. Kendisini güzellik objesi haline getirmek isteyen kadın tüketime yöneliyor. Kendini güzelleştirebileceğine inandığı, kapitalist ekonominin sunduğu her türlü ürünün gönüllüsü ve ısrarcı alıcısı durumuna düşüyor. Bu gerçekleri çevremizdeki mağazalar ve ürün çeşitleri bize gösteriyor. Erişkinlerde mağaza ve ürünlerin % 75’i kadınlara hitap ediyor. Ne yazık ki bu tüketim çılgınlığına her geçen gün daha fazla kadın katılıyor. Bu çılgın gidiş masum bir hak arayışı olarak ortaya çıkan kadınlarının pozitif ayrımcılığının ne kadar istismar edildiğini de ortaya çıkarıyor. Bilinçli kadınların bu istismara karşı mücadelesi de takdire değer.

Toplumumuzda annelik sevgi ve merhametin kaynağı, fedakârlığın zirvesi.  Annelik;  şiir, şarkı, atasözü, milli ve manevi değerlerimizle yüceltilen bir makam. Anne- evlat bağlılığında kelimeler ve cümleler yetersiz kalıyor. “Anne başa taç imiş/Her derde ilaç imiş/ Evlat Mısır’a sultan olsa/ Anaya muhtaç imiş” dörtlüğü bu bağlılığı bir nebze olsun anlatıyor. Anne ilk öğretmen, onun için ilk öğrendiğimiz dil ‘Ana dili.‘ Bir de savaş içinde yavruları ile birlikte yaşama mücadelesi veren anneler var ki bunların feryatları insanlık vicdanını kanatıyor. İnsanlığı olmayanların duymadığı bu feryatlar içimizi yakıyor.  Yakınlarını, eşini kaybetmiş, çocukları ile Türkiye’ye sığınan annelerin yararlarının sarılması için gayret edenlere ne mutlu. Sığınacak yer bulamamış, savunmasız çocuklarını doyurmak ve korumak için, yaşama mücadelesi veren kadınlar her türlü yardımı hak etmiyor mu? Bizler insan olarak insanlık adına bu insanlar için neler yapıyoruz? Neler yapabiliriz? Vicdan konvoyunun neresindeyiz? 

Kadınlar toplumda müstesna bir yere sahip çünkü insan dünyaya gelmeden bir kadının karnına, dünyaya geldiği gün bir kadınını kucağına, adam olduğu gün bir kadının sıcaklığına muhtaç…  8 Mart Kadınlar Günü’nü; kadınları erkeklerle eş değer olarak kabul edeceğimiz, kadının toplumdaki statü ve rolleri ile saygınlığını anlayacağımız, annelerin gözyaşlarının dindiği ve acılarının son bulduğu günlerin müjdecisi olması dileklerimle kutluyorum. Selam ve dua ile… 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner39

banner48