Merhaba Sevgili Dostlar,

Bugün sizlerle kayıt dışı çalıştırılan vatandaşlarımızın nasıl bir yol izlemeleri gerektiği hususunu paylaşacağım.

Çalıştıkları işyerinde sigortası yaptırılmayan yani kayıt dışı çalıştırılan vatandaşlarımız hakkını aramak adına kanuni süreçte ilk olarak kuruma başvurarak buradan alacağı olumsuz sonuca göre hukuksal süreci başlatıyor. Bu durumda olanlar için İş Mahkemeleri Kanunu’nda 2014’te gerçekleştirilen bir değişiklikle kişilerin SGK aleyhine dava açmadan önce kuruma başvurmaları zorunlu hale getirildi. Düzenlemeden sonra kişiler emekli aylıklarına, ödenen primlere ya da kesintilere ilişkin problemlerinde doğrudan dava açamıyor. Dava açmaları halinde Mahkeme davanın konusunu incelemeden gerekli usule uyulmadığı için davayı reddediyor.

SGK aleyhine dava açılmadan önce SGK’ya başvuru yapma zorunluluğu nedeniyle konuyla ilgili olarak SGK’ya dilekçe verilmesi gerekiyor. Dilekçede sorunun tüm yönleri açıklanması ve kişinin iddiasına yönelik olarak elinde var olan bütün belgeleri dilekçeye eklemesi, sorunun kaynakta çözülebilmesi için önemli. SGK’nın dilekçeye olumsuz cevap verirse dava yolu açılıyor. SGK’nın olumlu yanıt vermesi halinde davaya başvurmadan sorun çözümlenmiş oluyor.

SGK’dan olumsuz yanıt alınırsa dava açma süresi 60 gün

Kanun hizmet tespiti için SGK ya başvuranlara cevap verme süresini sınırlandırmış yapılan başvurulara karşılık cevap verme süresini 60 gün olarak sınırlamıştır.  Bu sürede SGK dilekçeye cevap vermezse, istenen durum reddedilmiş sayılıyor ve kişiler artık dava açılabiliyor. Dilekçe ile başvuru yapılmış fakat 60 gün süre beklenmeden dava açılmış ise dava Mahkeme tarafından usulden reddediliyor. İlk derece mahkemesi tarafından verilen red kararı Yargıtay tarafından da onanıyor. Dolayısıyla, sigortalıların SGK’ya başvuru yapıp red almadan ya da cevapsız bir şekilde 60 gün beklemeden mahkemeye gitme imkanları bulunmuyor.

Taleplerin çoğu zaman ya bir hak düşürücü süresi oluyor, ya da zamanaşımına uğrama olasılığı bulunuyor. SGK’ya yapılan talebin zamanaşımı veya hak düşürücü süre gibi bir kısıtı bulunuyorsa, başvuru için geçen süre davada göz önünde bulundurulmuyor. Zamanaşımının 5 yıl olduğu bir talepte, SGK’ya dilekçe verildiği tarih ile SGK’nın dilekçeye vereceği cevap arasında geçen süre 60 günü aşmamak şartıyla zamanaşımı süresinin hesaplanmasında dikkate alınmıyor. Dolayısıyla, dava açacak kişiler başvuru nedeniyle hak kaybına uğramıyor.

Kanuni hakkınız olan sosyal güvenliğinizin sağlanıp sağlanmadığı hususunu çalıştığınız işyerinden ayrılmadan kontrol edersek hak kaybının daha az olacağını düşünüyorum.

Şimdilik hoşçakalın dostça kalın. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner39

banner41

banner38

banner48