17 Şubat 2018 Cumartesi 10:30
58221 Okunma
FETÖ’nün Bursa’da ki himmetçileri

Bursa 8. Ağır Ceza Mehkemesince devam eden FETÖ/PDY soruşturması sürüyor.
Aralarında FETÖ'cü Şehabettin Harput’un da bulunduğu davada Mahmut Kesici’nin etkin pişmanlık yasasından faydalanarak yaptığı itiraf ile Bursa’da ki Vip FETÖ'cüler de deşifre edildi.

İşte Kesici’nin sohbet toplantılarının Vip Ekibi ifadesi.

Ferruh Gün isimli savcıyı tanırım. Kendisi ile Ergenekon ve Balyoz soruşturmaları zamanında Bursa’ya gelip giden Zekeriya Öz ile tavla ve nargile içtiğimiz sohbetlerde tanıştım. Zekeriya Öz’ün arkadaşıdır. Adliyeye gelip gittiğimde çayını içmek için bir iki defa kendisine cemaate yakınlığı sınamak için birkaç zarf atmama rağmen açık vermedi. Fakat üniversitede okuyan kızını dosab veya Dosabsıad Derneği'nin kontejyanından Feridun Kahraman tarafından burs verildiğini biliyorum. Ömer Kurt’un yaptığı sohbetlere katıldığını kendisinden duymuştum.

Hasan Coşkun isimli şahsı tanırım, kendisi FETÖ soruşturmasında kayyum atanan Süvari Giyim'in ortaklarındandır. Kardeşi Ahmet Coşkun’un cemaatte çok etkin olduğunu biliyorum, ama Hasan’ın cemaatin Adana’da sadece sohbetlerine katıldığını ve aktif bir rolü olmadığını düşünüyorum.

Osman Çelik isimli iş adamını tanırım. Kendisini Nosab’da berber koltukları üzerine Filiz Çelik isimli bir fabrikası bulunmaktadır. Örgütün yapmış olduğu sohbetlerde kendisini ara sıra görüyordum. 2014 yılında Almanya Türkçe Olimpiyat yarışmasında beraberdik, bu şahısla Zeki Tunaoğlu ilgilenirdi. Kendisinden yılda 10 burs kadar aldığını biliyorum. Ancak mütevelli heyetlerinde hiç yer almamıştır.17-25 sürecinden sonra korktuğundan üniversite yaptığı bağışı bile vergi dairesinden düzeltme yaptırarak bağış kategorisinden çıkarttırarak yeniden vergisini verdi. Sonrasında sohbetlere katılmadı.

Aydın Yılmaz isimli iş adamını tanırım. Kendisinin Dosab’da tekstil ve yatak fabrikaları vardır. Sanık olarak yargılanan Ferudun Kahraman’ın dünürüdür. Örgütün yapmış olduğu sohbetlerde ara sıra kendisini görüyordum. Bu sohbetler genelde Buttim’in arkasındaki avukat Osman Orhan’ın hobi bahçesinde, Aydın Yılmaz’ın fabrikasında ve şu an yerine hatırlamadığım yerlerde yapılırdı.  Zaten kendisiyle alakalı bazı konuları ifademde belirtmiştim. Kendisi mütevelli değildir, Zeki Tunaoğlu’nun yakın arkadaşıdır. Zeki’nin Aydın Yılmaz’dan her yıl 15-20 burs alığını biliyorum.2015 yılında almaya’da düzenlenen Türkçe Olimpiyat yarışmalarına bizimle birlikte gelmiştir.

Mahmut Şengül isimli iş adamını tanırım. Örgütün yapmış olduğu sohbetlerde kendisini ara sıra görüyordum.

Hüseyin Tarhan isimli iş adamını tanırım. Örgütün yapmış olduğu sohbetlerde kendisini ara sıra görüyordum. Nuri Körüstan’ın sohbet grubundaydı.

Yusuf şaylı isimli iş adamını tanırım. Kendisi el değiştiren şaypa marketlerinin sahibinin oğludur. FETÖ/PDY bursa yapılanması içinde ev sohbetlerine katıldığını duymuştum. Bursa’da yapılan türkçe olimpiyatlarına da sponsor olduğunu biliyorum. Ayriyeten yılda 3-5 burs bağış yaptığını duymuştum. Örgütün hiçbir programında görmedim. FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanıp ceza evine konmuştur, bildiğim kadarıyla sağlık sorunları sebebiyle şartlı tahliye olmuştur.

Tanju Öztürk isimli şahsı tanırım. Kendisini örgütün yapmış olduğu sohbetlerde ara sıra görüyordum.

Rıdvan Çavuşoğlu isimli şahıs kız kardeşimin kocasıdır. Kendisi 10-15 yıl önce batmış, benim yanımda pazarlamacı olarak çalışır. İşleri iyi iken mütevelliymiş. Ekonomik sıkıntı yaşaması sürecinde mütevelli heyetinden ayrılmış. FETÖ soruşturması kapsamında tutuksuz yargılanmaktadır.

Celal Sönmez isimli iş adamını tanırım. Örgüte yurt aldığını biliyorum. Ayrıca örgütün düzenlemiş olduğu sohbetlere gelirdi. Celal Sönmez, Cavit Çağlar ve Faik Çelik Bursa’da büyük medya ve para sahibi kişileridir. Örgüt bunlarla yakınlaşmak için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Çünkü sahip oldukları medya organlarında cemaatle ilgili iyi ve olumlu haber yaptırmak için. Hayati canlılar isimli cemaat mensubu işadamı Celal Sönmez’in verdiği bursları almakla görevlendirilmişti. Hatta Ufuk Civelek’in il sorumlusu olduğu dönemde Celal Sönmez’i kazanmak için cemaat Celal Sömez'e 2008-2009 yıllarında Umre ziyareti düzenledi. Bu ziyarete Sami Şentürk, Sami Bilge’nin damadı, Ulvi Hoca’nın yardımcısı Salih Cayık Şahabettin Harput, Berat Tunakan  ( otantik otelin sahibi) gibi kişiler katıldı.

2008 veya 2009 yılında yapılan Umre gezisinden sonra Celal Sönmez ile birlikte Şahabettin Harput’unda olduğu Güney Kore gezisinde birlikte katılmışlar. Bu ülkenin cemaat imamı tabir yerindeyse bunların ayaklarını yere bastırmayarak müthiş bir ilgi göstermiş. Hatta burada cemaat Celal Sönmez’den yurt sözünü almışlar. Bu olay sonrasında Nilüfer ilçesi altın şehir mahallesinde bir işadamına ait yurdu cemaat adına alıp parasını vererek cemaate kazanmıştır. Bunları yapmaktaki amaç hali vakti yerinde olan Celal Sönmez’i markaja alarak cemmati kazanmadırmaktır. Cansun sarıyıldız Celal Sönmez ile özel olarak ilgilenirdi.

İbrahim Burkay isimli iş admını tanırım . Bursa BTSO Başkanı olur. Örgütün il istişare heyeti üyesi Eyüp Karakuşa elden (çek veya nakit olarak) 2011- 2012- 2013 yıllarında 30’ar 40’ar adet ( 1 burs bedeli 5- 6 Bin TL)burs veriğini biliyorum. BTSO seçimlerine son 1 yıl kala 3 -4 defa Cansun Sarıyıldız’ın tertip ettiği sohbet tolantılarına katıldığını biliyorum. Bu toplantıların çoğunda bende varım hatta seçimden sonra 17/25’e kadar bu sohbetlere zaman zaman katılmıştı. Bu sohbetler genelde Buttim’in arkasında avukat Osman Orhan’ın hobi bahçesinde Aydın Yılmaz’ın fabrikasında ve şu an yerini hatırlayamadığım yerlerde yapılırdı.

Vedat Kantar isimli şahsı tanırım. Tesksilci iş adamıdır. Dosab’da vem tektsil isimli fabrikası vardır. Örgütün sohbetlerine katılırdı. Bu sohbetler Nuri Körisatan’ın fabrikasında yapılırdı. O zamanlar burs ve kurban bağışı yaptığını biliyorum. Kendisi 17-25 öncesi örgütte çok aktifti. 17-25 sonrası örgütten ayrıldığını biliyorum.

Mustafa Kırcı isimli iş adamını tanırım. Kırcılar Deri ve Kırcılar Otel’in sahibidir. İfademdeki bazı yerlerde bu şahısla ilgili ayrıntılı olarak bahsetmiştim. 2008-2009 yıllarında üniversiteyi yapmak amaçlı Bursa Uludağ Kültür Eğitim Vakfı'nı getirilen 5 kişiden birisidir. Üniversite açıldıktan sonra da dershane sürecine kadar görevine devam etmiştir. Dershaneler süreci yaşandığı sırada Ferudun Kahraman’ın evinde yapılan bir toplantıda Cansun Sarıyıldız’ın akp aleyhine sarf ettiği söylem üzerine cansun’la kavga ederek ertesi gün üniversite mütevellesinden istifa etmiştir. Ve bundan sonra cemaat ile bütün bağını koparmıştır. Bu sürece kadar cemaate ve üniversiteye yardımı olmuştur ve sohbetlere de katılmıştır. Mustafa Kırcı FETÖ/PDY kapsamında gözaltına alınmış, emniyete verdiği ifadesinde cansun sarıyıldızla benim iş yerime giderek vakıfa katılması yönünde baskı yaptığımızı beyan etmiştir. Bu tamamen yalandır. Çünkü bizim vâkıfa katıldığımız 2008-2009 yıllarında İl İmamı Ulvi kod adlı Ufuk Civelekti. Ben kendisinin kurucu heyette olduğunu ilk yapılan toplantıda gördüm. Zaten bir sonraki ifadelerinde kendisiyle çelişerek kendi rızasıyla katıldığını beyan etmiştir.

İlhan Sarı isimli iş adamını tanırım. Örgüte ait Orhangazi Üniversitesi Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır. 17-25 öncesi yapılan esnaf sohbetlerine 5-10 defa katılmıştır. Kendisinden kurban bayramından 5 adet tosun ( büyükbaş)  bağışı almıştım. Örgüte maddi bağışımın olduğunu düşünmüyorum şahsın emniyette aleyhine verdiği ifadelere 1. Mahkemede yaptığım savunmada geniş bir şekilde yer verdim. 17-25 öncesi cemaatin gücünden faydalanmak için cemaate yaklaşmaya çalışan bir insandı.  İfademde şahısla ilgili detaylı bilgiyi vermiştim. İlhan sarı’nın manisa ilinde büyük bir çiftliği var. Orada zeytin üretimim yapılmaktadır ve bu çiftliğe elektirik enerjisiyle ilgili bir tesis kurdu. 2006-2008 yılları arasında Ferudun Kahraman İlhan Sarı’yı sohbet toplantılarına davet ettti. İlhan Sarı ara sıra katılmaya başladı. Yaklaşık 1 yıl kadar sürdü. Bu sohbetlerin imamlığını cansun sarıyıldız yapıyordu. Orhangazi üniversitesi yönetim kuruluğuna en son yıl üniversite mezunu olduğu için Ferudun Kahraman’ın ricası ile İlhan Sarı’da alındı. İlhan Sarı’nın cemaati vaadi çok oldu. Ama hiç söz veriği vattleri yerine getirmedi. Cansun Sarıyıldız, ilhan Sarı için en sonunda bu kaçamak oynuyor, sözünün tutmuyor dedi. Üniversiteye bağışını yapta sustur şunları, durumun iyi 500 bin verde konuşmasınlar dedik. Bunun üzerine o da 4 bin tl miktarlı olmak suretiyle 33 adet burs vereciğini söyledi. En son görüşmemizde Ferudun Kahraman bir yandan sen bir yandan beni sıktınız diyerek zarfa koyduğu çekleri göstererek bunu size vermeyeceğim zorla hayır olmaz başka ele vereceğim dedi. Duyduğum kadarıyla başka bir cemaate bu paraları vermiş. Daha sonra İlhan Sarı yönetimden istifa etti.  17-25 olayından sonra İlhan Sarı'yı bir daha hiç görmedim. Bağış olayından sonra bir daha yanına gitmedik. Ve sohbetlere çağırmadık.

Ercan Yıldırım isimli adamı tanırım. Kendisini 2012 yılında cemettin düzenlediği Kırgızistan gezisinde gördüm. Sohbet veya mütevelli heyetinde hiç görmedim.

Sezgin Kartal isimli iş adamını tanırım. Kendisi benimde bulunduğum semte, soğanlı mahallesinde tabahhane fabrikası olan bir iş adamıdır. 7-8 yıl önce 1-2 defa kendisini cemaat sohbetlerinde görmüştüm.

Ahmet Aslan isimli şahsı tanırım. Kendisi hokkabazın tekidir. Güç nerdeyse kendisi ordadır. Zamnanında cemaate göstermelik yaklaşmıştır. 17/25 öncesi yapılan cemaat sohbetlerinde görürdüm.  İplik ticareti yaptığını biliyorum.

Hikmet Sarıçam isimli şahsı tanırım. Kendisi sim mobilya’nın sahibidir. 7 yıl önce çocuklarımız tan kolejinde okurken veliler toplantısında tanıştım. Sonrasında dostluğumuz çok ilerledi. Kendisi Ankara ilindeyken risaleyi nur derslerine katılırmış. Bende bu yüzden bizim de bu sohbetlere gelmesini rica ettim. Beni kırmayarak 9-10 defa bu sohbetlere katılmıştır. FETÖ/PDY soruşturmasında tutuklanmıştır. Halen ceza evinde yatmaktadır. Kendisinin bu cemaatler yakından veya uzaktan ilişkisi yoktur. Zekeriya Öz’le kendisini ben tanıştırdım. Zekeriya Öz’ün meşhur olduğu dönemlerde Bursa iline her gelişinde yaptığımız tavla ve nargile sohbetlerine benim yanımda o da katılmıştır. Zaten kendisiyle yaptığımız bütün görüşmeler teknik takibe uğrayarak soruşturma dosyasında yer almıştır.

Gayret Hüseyin fotoğrafını görünce teşhis ettim, şahıs daha önceden cemaat sohbet toplantılarında gördüm.

Oğuzhan Özkan isimli şahsı tanırım. Vemteks dokumada müdür olarak çalışır, sohbet toplantılarında ara sıra görüştüğüm vardır. Vedat Ateş’in kayınçosudur.

Taner İncekaya isimli şahsı tanırım. Önceleri Dosab’ da tekstil işi yapardı sonradan Afrika ülkerinden birine yatırırm yaptı. Yılın büyük bir bölümümü yurt dışınada geçirir 5*6 yıl öncesine kadar bazı toplantılarında görürdüm.

Son Güncelleme: 17.02.2018 10:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner39

banner48