BİST
104924
ALTIN
162.884
DOLAR
3.9217
STERLİN
5.2203
EURO
4.6461

Uzun zamandır aklımda ve niyet etmiştim, Batı Trakya’ya evladı Fatihan topraklarına gitmeye. Yaklaşık yirmi gün önce Aliaya İzzetbegoviç sempozyumu için Bursa’ya gelmiştim. Tabii Bursa’ya gelmişken kıymetli dostum Ali Mollasalih’e uğramadan dönmek olmaz.
Uzun bir zamanda dostluğumuz oluştu Mollasalih’le. Siyasetle başlayan çeşitli programlarla devam eden. Her şeyden önce gezmeyi görmeyi seven bir arkadaş.

Ali Mollasalih Batı Trakya göçmenlerinden ve Gümülcine doğumlu. Sohbet dönüp dolaşıp Batı Trakya’ya gelince, “Ben sizi götürürüm” dedi. Hemen tarihi kararlaştırdık ve on beş gün sonra Evladı Fatihan topraklarına gitmeye karar verdik.

Tabi biz yolculuk için hazırlıklarımızı yaparken, Gümülcine doğumlu Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nun yapacağı Batı Trakya ziyaretine davet edildik. Ali Mollasalih ve Yavuz Atalayın dostlarla beraber yola revan olduk.

İstanbul üzerinden İpsala hudut kapısından geçtik. Karadan çıkış yapmak farklı bir duygu gerçekten. Yaklaşık seksen kilometre sonra Gümülcine’ye ulaştık. Sabah namazını 1600’lü yıllarda yapılmış olan Eski Camisi’nin bahçesinde kıldık. Cami kundaklanma tehlikesine karşın sabah namazdan sonra kapatılıyor.

Program sabah sekiz buçukta başladı. Başbakan yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ile beraber önce Bihlimder Batı Trakya İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği’nin sabah kahvaltısına katıldık. Dernek güzel bir organizasyon gerçekleştirmiş. Başarılı çalışmaları olan bir Sivil Toplum Kuruluşu. Gerçekten teveccüh ilgi, alaka sevgi üst safhadaydı.

Yolculuk boyunca bilmediğim, merak ettiğim konularda başından beri gezide yanımızda olan ve Bursa’dan gelen Gümülcine doğumlu Feyiz Köroğlu kardeşim yardımcı oluyordu.

Hatırlatmakta yarar var. Gümülcine ve İskeçe’ de iki şer müftü var. Birini Yunan devleti atamış bunu halk ve Türkiye kabul etmiyor. Bir de seçilmiş müftü var bunu Batı Trakyalılar seçiyor ve Türkiye kabul ediyor.

Yunan makamları seçilmiş müftüyü tanımadığı için, soydaşlarımız miras, nikah gibi resmi işlerini atanmış müftüde yaptırmak zorunda.

Heyet ikinci olarak Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif’i makamında ziyaret etti. Müftülük binasında adeta izdiham yaşandı.

Müftülüğe gelirken ve giderken bir şey dikkatimi çekti. Bakan Çavuşoğlu inşaatta çalışan bir soydaşımıza seslendi, “Selim, baban nasıl?”, bir küçük çocuğa da “Ahmet sen ne kadar büyüdün, baban nasıl” dedi. Kısaca Bakan kendi köyünde, kendi mahallesinde büyüdüğü insanlarla beraberdi.

Tekrar yürüyerek Gümülcine Türk Gençlik Birliği ziyaret edildi. Bahçede toplanmış yoğun bir kalabalık beklemekte idi. Batı Trakya’da hiçbir tabelada ya da STK ‘da ‘Türk’ kelimesini kullanmak yasak. Dışarıda ‘Türk’ bayrağı kullanmak yasak! Bu faşizm hala Yunan hükümeti tarafından yaşatılmakta.

Gümülcine Türk Gençlik Birliği ‘Türk’ kelimesi kullanıldığı için Yunan Hükümeti tarafından tanınmıyor. Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu burada gerçekten vurgulu, anlamlı bir konuşma yaparak seslendi soydaşlarımıza. Türkiye’nin her daim onların yanlarında olduğunu ısrarla vurguladı.

Günlerden cuma idi. Cuma namazını bölgenin en eski camilerinden biri olan İskeçe Çınar Camii’nde kılmak için yola çıktık.

Ziyaretlerimizi başından sonuna kadar Yunan polisi ve istihbaratının yoğun katılımı ile gerçekleştirdik!

Cuma bayramlaşmasından sonra İskeçe seçilmiş müftüsü Ahmet Mete’yi makamında ziyaret edildi. Çok sıcak ve samimi ortamda, yoğun bir kalabalık ile gerçekleşti program. Buradan iki Türk azınlık okulunu ziyaret ettik. He hiç birinde maalesef bayrak ve tabela yoktu.

Çünkü Batı Trakya’da ‘Türk’ kelimesi yasak!

Heyet yoğun güvenlik tedbirleri ile konvoy halinde İskeçe’nin bir dağ köyü olan Ketenli Köyü’ne doğru yola çıktı. Sanki Bursa’dayız ve Uludağ’a doğru çıkıyorduk. Yeşillik ve coğrafya benzerlik gösteriyordu. Yaklaşık elli kilometre sonra Ketenli Köyü’ne vardık.

Ketenli Köyü’nde soydaşlarımız öyle bir karşılama yaptılar ki hepimiz adeta duygu seline kapıldık. En küçük bireyine kadar kalabalık bir topluluk Bakan Hakan Çavuşoğlu nezdinde Türkiye’yi, Tayyip Erdoğan’ı bağrına basıyordu. 

Doğrusu manzara karşısında hepimiz çok duygulandık. Bakan Çavuşoğlu ile büyük gurur duyuyorlar. Çünkü onların evladı onların içinden çıkmıştı.

Elli metre mesafedeki meydana gidene kadar adeta izdiham yaşadık. Çok samimi içten bir karşılama idi bu ve ben buna siyasi hayatımda az şahit olmuştum.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın köylerine ‘Batı Trakya’ çayına gelmesini çok arzu ediyorlar. Bakan Bey mutlaka bu daveti ileteceğinin  sözünü verdi.

Ketenli Köyü’nün bu coşkulu hali bizi çok mutlu etmişti. Zar zor ulaşılan okulun merdivenlerinden halka hitap etti Bakan Bey. Doğrusu soydaşlarımız bizleri çok etkilediler.

Ketenli Köyü’nün sarı saçlı, mavi gözlü kızancıklarından iki kelime ile bahsetmeden geçemeyeceğim. Kızancıklarla baya konuştum. Akıllı ve çok güzeller.

Heyet buradan yine bir dağ köyü olan Şahinli’ ye hareket etmişti. Aynı coşku burada da hiç eksilmeden artarak devam etti. Gece olmasına rağmen. Doğrusu bizi takip eden Yunan polisleri ve istihbaratı bile şaşmıştı bu ilgiye!

Bu köyden ayrılıp Gümülcine merkeze doğru hareket ettik. Ekip sabahtan beri yoğun bir şekilde dolaşıyordu .Saat akşam sekiz olmasına rağmen gidilmesi gereken iki yer daha vardı.

Bakan Bey bir jest yaparak yolumuzun üzerinde heyetin kaldığı otelde, heyete kahve ısmarladı ve sohbet etti.  Bu gerçekten iyi geldi. Program yoğun ve yorucu geçmişti.

Devamı gelecek…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.