Kadın erkek eşit mi? Yoksa kadın erkeğin eşi mi? aslında her ikisi de yaratılışları farklı yetenekleri farklı varlıklar. Bulaşıkları yıkamak, çocukların bakımını yapmak kadının doğasında var. Bu yüzden kadın çocukluğundan beri oyuncak bebeklerle büyür, onları sever, ilgilenir, onları giyindirir, besler. Erkeğin eline ise – ben bunu tasvip etmesemde- oyuncak diye silah tutuştururlar, araba verirler erkek çocuklarına oynasın diye. Siz vermeseniz bile erkek çocuk oyuncak seçerken elini ilk önce arabaya atar. Barby bebekle oynayan erkek çocuğu göremezsiniz.  Anlayacağınız istekler, arzular, beklentiler kadın için erkek için yaratılışta ilahi otorite tarafından kodlanmıştır. Her iki cinsinde işlevleri farklı, hisleri farklı duyguları farklı, olaylara ve durumlara verecekleri tepkiler farklı. Nerede neyi kullanacakları durumu her ikisinde de çok farklı.

Tıbben de eşit değiller. Güç kuvvet olarak da kadın ile erkek arasında fark var. Narin ve zayıf varlıklar kadınlar. Bu yüzden otobüste, parkta, bankta onlara yer veririz. Kendi sahalarında güçlüler. Ev kadınların güç gösterisi yaptıkları alan… (!)  En iyi yemeği onlar yapar. Bulaşığı onlar tertemiz yıkar. Çamaşır, ütü, ev temizliği, çocukların bakımı, elektriği tasarruflu kullanma, faturaların takibi, mutfak ihtiyaçları onlardan sorulur. En karizmatik erkek bile bu sahada sınıfta kalır. Ama yirmi beş kiloluk çimento torbasını sırtında beşinci kata erkek çıkarır. Eşini çoluk çocuğunu dışarıdan gelen tüm tehlikelere karşı erkek korur.  İmtihan sahaları farklı yerler. Farklı yerlerde güçlüler… Biri diğerinin alanına müdahale edince gücünü kaybediyor.

Şimdi tekrar soralım kadın ve erkek eşit mi? Bu sorunun hiçbir mantığı yok çünkü kadının yeri başka, erkeğin yeri başka. Birbiriyle yarıştıramazsınız. Evde kadın, dış dünyada erkek diyebilirsiniz belki. Aslında kadın dış dünyadaki erkeği yöneten gizli bir liderdir. Söz konusu kadın erkek ilişkileri olunca dış dünyada bile kadının sözü geçer. Erkek ilişkide edilgendir ve bir kadın tarafından yönetilmeye meyillidir. Kadın ise ilişkide etkendir, isterse erkeği umumun deyimiyle “muma çevirir”, isterse çok başarılı bir insana dönüştürür. Boşuna dememiş büyükler “yuvayı dişi kuş yapar” diye.  Çok doğru bir sözdür bu. Güçlü bir yuva kurmak istiyorsa çiftler; kadına büyük görev düşüyor.  Erkeğini bir şekilde yönetebilmenin yolunu bulması gerekiyor.  Peki, nasıl yapacak bunu kadın?En evvel kadının erkeğini tanıması lazım, çünkü kadın erkeğini tanımıyor. Erkeğe karşı nasıl davranırsa mutlu yaşam konusunda kaliteli sonuçlar alır kadın bunu bilmiyor. Kadın mutlu yaşamak istiyorsa, erkeğin ne işe yaradığını bilmesi gerekiyor.  Erkek ne işe yarar, nasıl kontrol edilir bilmesi gerekiyor kadının.  Peki, niye hep kadından bekliyoruz bunu?  Az önce dediğim gibi, çünkü kadın evi yönetiyor…

Aslında kadın erkeğin biyolojik yapısını bilse işi daha da kolaylaşacak. Ben birkaç şey söyleyeyim gerisini siz araştırıp bulun. Psikologlar der ki: erkeğin beyninin orta kısmında hipokampus adında duyguların merkezi olan bir yer var.  ‘Hipokampus’ hafıza oluşumu ve depolanmasından sorumlu beyin bölgesidir. Bu bölge erkeklere göre, kadınlarda daha büyük. Tıbben kanıtlanmış bir şey. Bu sebeple kadınlar her şeyi erkeklerden daha iyi hatırlarlar. Sosyal beceri ve hafıza da kadın beyni, erkek beyninden daha aktif…  Bunun farkında olmayan kadınlara göre erkekler duygusuz demek. Neden böyle düşünüyorsunuz diye sormak gerekiyor kadınlara, erkeğin beyni böyle çalışıyor. Mesela oksitosin dediğimiz duygulanma hormonu erkekte çok az. Ayna nöronu mesela, karşısındakinin duygularını anlama hormonu bu ve erkekte kadına göre 6 kat daha yavaş çalışıyor. Daha çok şey var. Ama bu köşeye sığmayacak. Yeni çıkacak kitabımı okuyun… Kadın genetik bu durumları değiştiremeyeceğine göre geliştirmeye çalışırsa mutlu olacak.Erkeği değiştirmeye uğraşmayın, mutlu olun, mutlulukla kalın…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner41

banner38

banner48