İş yerlerinde, çalışanların iş kazası geçirmeleri ve meslek hastalığına yakalanmalarının sebeplerinden biri de uygun olmayan ergonomik çalışmalardır.

Genellikle bu konu ya bilinmez ya da ciddiye alınmaz. Kendini hissettirmeyen sinsi bir tehlikedir. Tehlikenin hafife alınması, ona karşı tedbir almayı da gereksiz kılar. Bu konuyu biraz görünür kılalım.

Ergonomi yunanca ergo= iş, namo= yasa kelimelerinin birleştirilmesi ile meydana gelmiştir. Ergonomi iş bilimi olarak kullanılmaktadır.

Daha pratik tanım yaparsak, ergonomi;

İşi ve işyerini, insan vücudunun yetenekleri ve sınırları ile uyumlu olacak şekilde tasarlayan bilim ve uygulama dalıdır. Başka bir deyişle işi, çalışana uygun hale getirmektir.

İşyerlerinde, çalışanların vücut yapıları göz önüne alınmadan, makine yükseklikleri, çalışılan tezgâh yükseklikleri, çalışma masa ve koltuklarının yükseklikleri, ekranlı araçların konumları, paketleme ve yükleme için kullanılan platform ve tezgâhlar vb. çalışma şekilleri dizayn edilip çalışmalar planlanmıştır.

Çalışma seviyeleri bazılarına yüksek gelirken bazılarına da alçak gelmektedir. Bu durumu kimse yadırgamamakta, farklı boyda olan herkes aynı yükseklikte iş yapmaya devam etmektedir. Boyu uzun olanların eğilmekten sırtları ağrımakta, kısa olanlarında baldırlarına fazla yük gelmesinden aşırı yorgunluk çekmektedirler. Çalışanlar, işin gereğinden fazla ergonomik olmayan durumlar içinde enerji harcamaktalar. Bu durum onların daha erken yorulmasına ve performans kaybetmelerine sebep olur.

Her gün aynı çalışma şartları zamanla çalışanlarda kas iskelet rahatsızlıklarına neden olur. Yani ergonomik olmayan çalışma şartları meslek hastalığını getirir.

Gereğinden fazla yorulan çalışanın dikkat dağınıklığı da iş kazasına neden olabilir.

Tüm işletmelerde çalışılan makine ve tezgâhlar, çalışma masa ya da bantları gözden geçirilmeli, ergonomik olmayan durumlar değiştirilerek uygun hale getirilmelidir. İş güvenliği uzmanları risk analizlerinde ergonomiye de yer vermelidirler. Bu konuda yapılacak iyileştirmeler ne çok zamanımız alır ne de yüksek maliyetler gerektirir. Örneğin;

  • Masanın boyu uzun ise, ya ayakları kısaltılır ya da çalışanların ayaklarının altına yeteri yükseklikte platform yapılır.
  • Makinenin operasyon bölgesi yüksek ise operatörün ayaklarını altına gerekli platform yapılır.

Bu konuda önümüzdeki hafta açıklamalarıma devam edeceğim. Ofislerde ergonomik durumlara da değineceğim. Sağlıklı ve güvenli çalışmalar dilerim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner41

banner38

banner48