Merhaba sevgili dostlar.

Günümüzde işverenlerin tazminat ödemeden çalışanları işten çıkarmak için uyguladığı yöntemlerden biri olan hakkında bilgi vermek istiyorum. Nedir Mobbing?

İşverence çalışanlarına uygulanan psikolojik tacize mobbing diyoruz. İş yerlerinde ve benzeri topluluklar içinde belirli bir kişiyi hedef alıp, çalışmalarını sistemli bir biçimde engelleyip huzursuz ederek yıldırma, dışlama ve gözden düşürme olarak uygulanan bu davranış biçimi kişinin ruhsal ve fiziksel psikolojisini olumsuz yönde etkileyen duygusal bir saldırıdır. Kişiden sürekli bilgi saklanarak kişiye güvenilmediği hissettirilir. Gruptan iyice izole olan kişinin mesleki yeterlilikleri sorgulanmaya başlanır ve kasıtlı olarak belirlenen süre içinde bitirilmeyecek görevler verilir. Görmezden gelinerek görev ve yetkileri azaltılan kişi sürekli utandırılmaya çalışılır. Sadece yöneticiler tarafından değil iş arkadaşları tarafından da uygulanan mobbing psikolojik şiddettir. 

Sistematik olarak uygulanan bu davranış insanın mesleki benlik ve bütünlük duygularını zedeler. Sürekli huzursuzluk, korku, utanç ve öfke duygularını yaşatarak kişini kendin olan özgüvenini de düşürür. Mobbing genellikle zeki, hassas ve çok iyi kariyer sahibi oldukları, üstün kavrayış, yeni fikirler üretebilen farklı bakış açısıyla dünyayı algılayabilen ve yorumlayabilen kişilere uygulanır. Eğitim, dış görünüş ve entelektüellik gibi konularda kendini çok iyi yetiştirmiş kişiler bencil ve rekabetçi kişiler tarafından hedef alınırlar. Mobbing uygulanan kişi genellikle toplumdan uzaklaşır, soyutlanır, kaçar. Bazıları ise durumu oluruna bırakır ve kafasına takmamaya çalışır.  

Mobbing çeşitli şekilde uygulanır. Kişi bunu e-posta yoluyla yapabilir. Yazışmalarında kaba, aşağılayıcı bir dil kullanabilir. Bu durumda yazışmaların delil olarak toplanması gerekir.

Yaşadığınız süreç Mobbing niteliğinde olabilir. Mesela kısa bir sürede çalıştığınız bölüm veya sorumluluklarınız defalarca değiştirilmiştir. Bu sürecin de tarafınıza yapılan bildirimler veya şirket sistem çıktıları ile tespit edilebilir.

Tanık beyanları, Tanıkların mahkeme önünde nasıl hakarete uğradığınızı, ne tür psikolojik şiddetlere maruz kaldığınızı, çalışma ortamınız ile ilgili izlenimleri de önemlidir.

Mobbing’e uğradığınız dönemde psikolojik yardım almışsanız yardım aldığınız psikolog veya psikiyatrın görüşleri, hastane kayıtları, reçete bilgileri gibi kayıtlar delil açısından önemlidir.

Genellikle; Mobbing uygulayıcıları Mobbingi ispatı mümkün olmayan yollar ile yaptıklarından bu dönemde fiili durumu belgeleyen deliller toplamak kolay değildir ancak yasal haklarımızı korumak açısından gereklidir.

Umarım faydalı olmuştur. Hoşçakalın dostça kalın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner39

banner48