14 Temmuz 2017 Cuma 08:28
783 Okunma
FETÖ Bursa'da deşifre oldu

Bursa Valisi İzzettin Küçük, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe  ve Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay Bursa TV Haber Müdürü Osman Kenan Çapoğlu ile Sancak Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Cengiz Çimsöken’in ‘15 Temmuz Özel’ programına konuk oldu. İlk olarak Altepe’nin konuk olduğu programda 15 Temmuz gecesi yaşananlar konuşuldu. O gece darbe girişiminin haberini nasıl aldığı sorusuna Altepe, şöyle cevap verdi: “Bir yakınımızın düğünü vardı, onun nikâhını kıydım. Eve gittiğimde yatsı ezanı okunmuştu, evde yatsı namazını kıldım. Kıldıktan sonra baktım telefon çalıyor. Partideki arkadaşlar ‘Tuhaf bir şeyler oluyor’ dedi. ‘Tanklar yürüyor, köprüye çıkmış’ dediklerinde hemen televizyonu açtım. Baktım Sayın Başbakanımız konuşuyor. ‘Bu bir kalkışmadır, ordunun içinde bir takım kalkışma geliştiğini duyduk, buna kesinlikli müsaade etmeyeceğiz’ açıklamasını duyunca hemen parti teşkilatına doğru yola çıktım ve bu arada telefonlar çalmaya başladı. 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na gidiyoruz zaten hemen yanı parti binamız. Her arayana hiç konuşmadan direkt ‘Parti binasına geçiyoruz’ dedim.”

“SIKIYÖNETİM LİSTESİ EN ÖNEMLİ OLAYDI”

O kargaşada Vali İzzettin Küçük’le görüştüğünü, ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘sokağa çıkın’ çağrısını izlediklerini belirten Altepe, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Cumhurbaşkanımız canlı yayında halkı meydanlara davet etti ve bunun bir kalkışma olduğunu dile getirdi. O saatlerde zaten Şehreküstü Meydanı dolmuştu. Biz de şehrin dört bir yanını, ilçe belediyelerini arayarak kapattırdık. Bursa’da bizi en çok mutlu eden emniyet güçlerimizin sözde sıkıyönetim komutanını tutuklamasıydı. Buradan çıkan yüzlerce kişilik listeyle Türkiye’nin bütün illerinde bu kalkışmaya kalkan tüm yetkililerin ismi vardı ve o gecenin en önemli olayıydı.  Bunun açıklanmasıyla tüm ülkede seferberlik oldu. Onunla birlikte büyük bir moralde geldi çünkü hepsi deşifre olmuştu.”

DARBENİN KIRILDIĞI İLK YER BURSA

Çıkan sıkıyönetim listesi sayesinde direnişin ilk kırıldığı yerin Bursa olduğunu belirten Altepe, Silahlarımızı, topumuzu, tüfeğimizi halka karşı kullandılar. Karşılarına çıkan herkese bu silahları doğrulttular. Böyle bir şeye kalkışmak için insanın anca aklını yitirmiş olması lazım. Yani insan kendi halkına nasıl ateş edebilir? Aklını kiraya vermiş kişilerin, dış güçlerle birlikte Türkiye Cumhuriyeti’ne yaptığı bir saldırıydı bu. Tabi ki Türk milleti, boşuna büyük bir millet olmadığını gösterdi ve milletimiz tarih yazdı. Liderliğin nasıl olması gerektiğini de Sayın Cumhurbaşkanımız gösterdi.”

“O ÜNİFORMAYLA HALKA ATEŞ AÇTILAR”

Altepe, o gece neler hissettiği sorusu üzerine, şunları kaydetti: “Bin zorlukla minibüsün üzerine çıktım vatandaşı rahatlatmaya çalıştım. ‘Kimse milleti ezip geçemez bu kalkışma sonlandırılacak hesabı sorulacak’ dedik. Zaten ilk andan itibaren halkın sokaklara akmasıyla birlikte karşı taraf bu işin kolay bitmeyeceğini anladı. En çok moral bozan konu ise TRT’deki darbe açıklamasıydı. Bugüne kadar yaşamadığımız şeyler… Ordu mensubu o şerefli üniformasıyla halkına ateş açsın, bunlar hiç yaşanmamıştı. Özellikle bizi dehşete düşüren Cumhurbaşkanımızın başına bir şey gelmesi düşüncesiydi çünkü anlaşılan o ki hedefte suikast var. Ama canlı yayına çıkması milleti şahlandırdı. Bakıyorum tankın önüne yatan insan, tankın üstüne çıkan insanlar… Hepsi ölüme meydan okudular. Kahraman Türk halkı bir destan yazdı. Saatler geçtikçe moral de arttı ve bu arada darbecilere yardım edip etmeme konusunda kararsız olan kesim de halka destek olma durumunda kaldılar. Sabah ışıklarıyla beraber artık her şey bitmişti. Bizi en çok şaşırtan o Batı ülkelerinden medeni ülkelerden ses çıkmamasıydı. Dostu düşmanı bilmek lazım bunları da burada gördük ve en iyi şekilde yaşadık. Yüzlerce insan ölüyor bir gecede bakıyorsun en medeni ülkelerden ses çıkmıyor.”

UNUTTUKLARI BİR ŞEY VARDI

Bursa Valisi İzzettin Küçük de o kara gecede yaşananları Bursa TV’yle paylaştı. 15 Temmuz’la ilgili neler düşündüğü sorusu üzerine Vali İzzettin Küçük, hain FETÖ’nün gözden kaçırdığı şeyin, milletin iradesi olduğunu söyledi. Vali Küçük, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “15 Temmuz’da bu hain terör örgütü her şeyi hesaplamıştı. Türk tarihinde eşine rastlanmayacak, 40 yıllık bir planın neticesinde Türk milletine, demokrasiye, Türkiye Cumhuriyetine haydutça bir girişimde bulundu. Her şeyi hesap etti de bir şeyi hesaptan kaçırdı: Türk milletinin asaleti ve dirayeti. İşte bu millet bu 40 yıllık terör örgütünü tarihin kirli çöplüğüne attı. O gece karanlık başlamıştı. Benim açımdan en moral bozucu kısmı televizyonda TRT bildirisini izlemekti. Allah’ın inayeti, Türk milletinin cesareti ve Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın dirayetiyle 16 Temmuz’da aydınlık bir güne uyandık. Düşünsenize, kimin üstüne boş bir tabanca bile doğrultulsa irkilir. Ama milletimiz tankın, dolu silahların önüne atladı. O gece büyük bir kahramanlık vardı, ancak Allah’ın inayetinde gerçekleşebilecek bir kahramanlık. O gecede biz 250 şehit verdik. Bu şehitlerimiz ve gazilerimiz bizi büyük bir çukurdan kurtardı. Onları hürmetle yâd ediyorum.”

BURSA’DA FETÖ BİLANÇOSU

Bursa’da çeşitli devlet kurumlarında meslekten ihraçların gerçekleştiğini, tutuklamaların, gözaltıların ve firarilerin bulunduğunu söyleyen Küçük, mevcut bilanço hakkında bilgilendirmede bulundu: “Bugün itibarıyla çeşitli kamu kuruluşlarında görevden uzaklaştırılan 790, ihraç edilen 2 bin 338 kişi, görevine iade edilen 876 kişi var. Tutuklu sayısı bin 490, adli kontrolde bulunan 891, serbest bırakılan 427 kişi, gözaltında 33 ve firari konumunda 637 kişi. Bunların genel toplamı ise 3 bin 478 kişi. Yaptığımız araştırmalar iki yönlü sürüyor. Bu araştırmalar hukuk çerçevesinde, kanunlar ölçüsünde yapılıyor. ByLock, Bank Asya hesap artışları bu araştırmalarda baz alınıyor. Yanlışlıklar yapılıyor mu, yapılıyor. Göreve iadeler de bunun dahilinde. Ancak devletimiz bu konuda çok hassas, araştırmaları büyük bir hassasiyetle gerçekleştiriyor.”

TELSİZDEN ‘HALK DIŞARI ÇIKSIN’ ANONSU

Vali İzzettin Küçük, 15 Temmuz gecesi, halkın dışarı çıkmasına teşvik için polis mensuplarına telsizden anons geçmişti. O anonsun nasıl yaşandığını da, “9 buçuk 10 gibi olayın gayrimeşru olduğunu anladık. Direnmemiz gerekiyordu. Halk dışarıya çıkıyor-çıkmıyor herkes tereddüt halinde. Karar verdik, halk dışarı çıksın. Bütün polislere anons geçerek halkın dışarı çıkmasını söyledim. Bu anonstan sonra polisler rahatladı ve halk da dışarı çıktı.” Sıkıyönetim listesinin Bursa’dan çıkmasının nasıl bir anlam ifade ettiği sorusuna Vali Küçük, “Liste Bursa’dan çıkınca Türkiye’deki operasyonlar daha sağlıklı oldu. Nokta atışlı operasyonlar yaptık. Yanlış adamı yakalama durumunun önüne geçildi. Liste olmasa yalan yanlış iş yapar işin seyrini değiştirebilirdik” dedi.

“ÖRGÜTÜN ANA OMURGASI ÇÖKTÜ”

Örgütün ana omurgası çökertilmiş durumda olduğunu belirten Vali Küçük, 40 yıllık yapının bir yılda çökertilmesinin hayal ürünü olacağını belirtti. Yapılanmaların neden emniyet, askeri ve eğitimde ağırlıklı olduğu sorusuna ise şu şekilde cevap verdi: “Halk tabiriyle söylemek gerekirse ilgi alanları zengin ve zeki insanlar. Onlar esnafla uğraşmaz. Kendi güçlerine güç katmak için zengin insanları kullanmak istediler. İşte o yüzden milleti hesaba katmadılar. Gözden çıkardıkları o küçük esnaf ve millet onları durdurdu.”

“DEŞİFRE OLDULAR”

Vali Küçük, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu hadise milletimizin gözünde gerçeği deşifre etmiştir. FETÖ’nün gerçek yüzü, batının gerçek yüzü. Bu olaydan sonra gerçek yüzlerini görebiliyoruz. Deşifre oldular. Bu millete en büyük belki de en büyük kazanç bu oldu. Prangalardan kurtuldu insanlar. Artık herkes neyin ne olduğunu net olarak görüyor. Yani bu çok önemli bir şey deşifre olmak. Türk demokrasisi artık daha çok güçlenmiştir. Artık Türkiye’de darbe yapmak, seçilmiş hükümeti sandık dışında görevden uzaklaştırmayı kimse düşünmeyecektir.”

BURSA DARBEYİ FİİLEN YAŞAMADI

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, programda o akşam yaşadıklarını ve hain darbe girişiminin kendisine hissettirdiklerini, Bursa TV’de anlattı. “15 Temmuz akşamı evimizin bahçesinde aile dostlarımızla oturuyorduk. Küçük oğlum aradı. ‘Darbe olmuş diye konuşuluyor’ dedi. Televizyonu açtım, Boğaziçi Köprüsü’nde tankları gördüm. Çok önemli bir şey olmadığını düşündüm. Daha sonra ikinci oğlum aradı. Daha sonra meydanlara indik. Bursa’da darbeyi fiilen yaşamadık.  Televizyonlardan seyrettik. Bursa’da herhangi bir şeyin yaşanmaması cenabı Allah’ın bir lütfu diye düşünüyorum. Pazartesi günü Ankara’ya gittik ve darbenin asıl orada yaşandığını gördük, her şey karmakarışık olmuştu. Toplumumuzun feraseti ağzı dualı insanlarımız hürmetine kurtulduk.” 

“BATI İSTANBUL’DAN HİÇ VAZGEÇMEDİ”

Darbeler tarihinden bahseden Ulcay “Tarihten ders almak gerekiyor. Tarihten ders almazsak, tarih tekerrür eder. Ders alırsak tarih tekerrür etmez. 1807’den beri yapılan tüm darbelerde Osmanlı Devleti küçüldü. Bu darbe başarılı olsaydı, geçmişten günümüze nasıl darbelerde küçüldüysek bu darbede de küçülecektik. Hapsolacaktık. Batı İstanbul’dan hiçbir zaman vazgeçmedi” şeklinde konuştu.  Cumhurbaşkanımız 3 tarihi, hedef olarak belirledi. Bu tarihlerin belirlenmesi boşa değildir. 2023 ve sonrasında dünyanın en büyük ekonomileri arasına girmemiz gerekiyor. Darbeler ekonomik olarak ülkemizi çok geriye götürmüştür. Birlik ve beraberlik süreklilik arz etmesi lazım. Birlikte çalışmamız lazım. Bir hedef için hep birlikte ortak çalışmamız gerekiyor.  Aynı hedef doğrultusunda hareket etmezsek ilerleyemeyiz. Bunu gerçekleştiremezsek tarihten ders almamış oluruz” dedi. Ulcay konuşmasını “Türkiye’deki hain darbeyi kimler kınadı? Bu vatana bayrağa devlete sahip çıkmak lazım. Türkiye dünyada en fazla yardım yapan birinci ülke. Avrupa’da ekonomisi en fazla büyüyen ülkeyiz. Bu kadar darbe yaşamamıza rağmen” ifadeleriyle tamamladı.

Son Güncelleme: 14.07.2017 15:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner39

banner41

banner38

banner48