Her millet kendi başına özgür ve bağımsız olmak ister. Bunun için çalışır, çabalar, mücadele eder ve hatta gerekirse savaşır. Bu ona göre onun hakkıdır.

Bir millet kendi özgürlüğü için savaşırken başkalarına zarar veriyor, onun hayat damarlarını kesiyor veya onu yok etmek isteyen şer güçlere alet oluyor, -dolaylı da olsa- onlara yardım ve yataklık ediyorsa orada işin seyri değişir.

Kimsenin kendi bağımsızlığı için başka bir ülkenin bağımsızlığına zarar verme, kendi huzuru için komşusunun huzurunu kaçırmaya, kendi özgürlüğü için başkasının özgürlüğünü tehlikeye düşürmeye hakkı ve salahiyeti yoktur.

Kuzey Irakta Kürdistan’ın bağımsızlığı için PKK ve İsrail’e alan açılmasına, Amerika’ya yeni askeri ve istihbarat üstleri kazandırılmasına, bölgenin bir ateş fıçısı haline getirilmesine -başta komşu ülkeler Türkiye, İran, Suriye olmak üzere- kimse bu oyuna olumlu bakmaz.

Kuzey Irak’ın bağımsızlığı adına yapılan bütün çalışma ve gayretler bir anda ihanetler zincirine dönüşüverir ve herkes bu yeni fitne ocağı olma ihtimali çok yüksek olan bağımsızlık oyununa elbette karşı çıkar. Bu fitne kıvılcımları bölgeyi ateşe vermeden bu işten zarar görecek herkes bu referanduma karşı çıkar ve direnir.

Kuzey Irak yönetimi İsrail, Amerika ve batılı diğer ülkeler ile bir fırıldak çevireceği yerde Allahın kendilerini komşu olarak verdiği ülkeler ile bu işi konuşarak ve anlaşarak yürütse belki daha yakından, daha zararsız ve daha olumlu bir netice alabilirdi.

Siz ömür boyu birlikte yaşayacağınız komşularınızı baypass ederek bölgede oluk oluk kan akıtan katil İsrail ile Amerika canisi ile iş tutarsanız referandumunuz evet çıksa bile sizin komşu ve gerçek dostlarınız tarafından bu sonuç kabullenilmez.

Ortadoğu’da yapılmak istenilen yeni dizayn ve sınırları değiştirme oyununa katkı ve destek sağlayan bir referandum çalışması elbette bölgedeki komşu ülkeleri direkt ilgilendirecek, bu da bölgesel güç dengelerini de allak bullak yapacaktır.

Rusya’nın bölgede Amerikan oyunlarını boşa çıkarma adına İran ile yaptığı hamleler İsrail’i olağan üstü rahatsız ediyor. Bu belayı savuşturmak için Rusya’daki güçlü Yahudi lobisini Putin’e karşı bir koz olarak kullanıyor.  

Rusya Suriye, Kafkaslar ve Orta Asya hattında çok aktif olarak çalışmalar yaparak sessiz sedasız kendi savunma hattını koruyor. Bölgedeki Rus etkinliği ileride olası birçok rahatsızlıkların da şimdiden habercisi durumunda.

Barzani’nin; bölgenin Kürt milliyetçiliği potansiyelini yanına alarak sürdürdüğü referandum ilk önce bu referandumu ısrar edenleri vuracak.. Bölgenin karışacağını, coğrafyamız yeni acılara bürüneceğini, sürgünlere ve göçlere sahne olacağını şimdiden söyleyebiliriz...                   

Özellikle Musul-Kerkük konusu Türkiye’nin vazgeçilmezlerinden birisi olduğu göz ardı edilerek yangından mal kaçırır gibi yapılacak olan bu referandum olumlu çıksa bile bölgeye acı ve elemden başka bir şey getiremeyecektir.   

Barzani yönetimi, İsrail’in verdiği gazla yürümenin bedelini en kısa zamanda acı bir şekilde görecek… Coğrafyamızı yeni felaketlere iten güçler, sorunları çözeyim derken karıştıranlar eninde sonunda kaybedeceklerdir.

Coğrafyamızda yaşayan insanların barış ve özgürlüğü, bağımsızlık ve kurtuluşu ancak bu topraklarda yaşayan insanların ortak bir payda olan İslami değerlerde buluşmasıyla gerçekleşecektir.  O zaman Amerikan, Rus, Siyonist İsrail ve batı uygarlığının şımarık evlatları  İslam topraklarında döktükleri kanlarda boğulacaktır.

Barzani’nin referandum inadı bu topraklara bağımsızlık değil gözyaşı ve kan getirecek ama zafer eninde sonunda ezilen ve sömürülen milletlerin olacaktır.

Ortadoğu insanı kendi ortak değerleri etrafında bir araya gelince ancak yeniden ayağa kalkabilir, yeniden özgürlük ve bağımsızlığına kavuşabilir. Amerika, Rusya, Çin, İsrail ve onların piyonlarıyla iş tutanlar bölgeye özgürlük yerine yeni ve modern bir kölelik getirebilir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner39

banner41

banner38

banner48