İşletmelerde bakım onarım çalışmaları önemli faaliyetlerdendir. Bakım onarım çalışmalarından beklenen sonuçları şu başlıklarda toplayabiliriz;

- Makine, tezgâh ve tesislerin daha uzun sürelerle arızasız ve problemsiz olarak çalışması, üretim kaybının önüne geçilmesi,

- Beklenmedik arızalar sebebiyle istenmeyen olaylara, kazalara, yaralanmalara, malzeme hasarlarına ve zaman kaybına sebep olmaması.

         Yukarıda sayılan konuların yaşanmaması için işletme sorumlularının gerekli hassasiyeti göstermeleri işletmelerin yararına olacaktır.

Ne yazık ki bazı işletmelerde, bakım onarım ekibinin ve çalışmalarının bilinçli ve sistemli olmadığı da bir gerçektir.

Bu zihniyetteki işletmeler, sadece üretime odaklanmış durumdadırlar. Çalışma planlarında, ne kadar üretim ne zaman gerçekleşecek, Yeni siparişler nasıl alınacak, Ürün ne zaman teslim edilecek, Tahsilât ne zaman gerçekleşecek vb. konular vardır. Üretimin ana unsurlarından biri olan bakım onarım hep arka plandadır. Ancak arıza durumlarında hatırlanır.

Bakım için makine durdurmak üretim kaybıdır. Bakım için kalifiye eleman istihdam etmek maliyet arttırıcı unsurdur. Eleman alınacaksa üretim için alınmalıdır mantığı hâkimdir.

Aniden arızalanan makinenin tamiri için fazla zaman harcanmamalıdır. Çünkü duran makine üretim dışıdır. Yapılan hesapları aksatmamaktadır. Bakım ekibine acele ettirilerek günü kurtaracak bakım yaptırılır. Yetersiz bakımla yola devam edilir.

Zaruretten doğan bakım onarım çalışması, acelece zaman kaybetmeden yapılmalıdır. Bakım ekibi sadece arızayı giderecek çalışma yapmalıdır. Bakım esnasında alınması gerekli iş güvenliği tedbirleri için vakit kaybetmemelidir.  Çalışanın tedbir almakla harcanacak zamanı yoktur. Bakım sırasında alınmayan bir tedbirden dolayı iş kazası geçirilmesi ihtimali göz önünde tutulmamaktadır. Kaza olursa da “nasıl oldu anlayamadık. Kaç yıllık deneyimli çalışandı, oldu bir kere, kader,” vb. laflar edilir. Her zaman olduğu gibi suçlu kader olur. Sen tedbiri almazsan aldırmazsan kader niye suçlu olsun?

Aynı mantıkla devam edersek, bakım tamamlanırken makinenin güvenlik aksamlarından bir kısmının da aceleden dolayı yerine takılamayabileceği ihtimali olacaktır. Bu şekilde yapılan bakım onarım çalışmaları esnasında ve sonrasında iş kazalarının meydana gelmesi kaçınılmazdır.

Makinelerin periyodik bakımlarında tespit edilen arızalar, daha küçük iken, kısa sürede az bir çaba harcayarak giderilebilir. Bu da makinelerin sağlıklı bir şekilde üretime katkı koymasını sağlayacaktır. Aksi halde ise makine zamansız olarak büyük bir arıza çıkaracaktır. Bu arıza esnasında belki de makinede çalışanın iş kazası geçirmesine sebep olacaktır.

Unutmamalıdır ki bakım periyodu uzayan makinelerin ömürleri de kısalacaktır.

Konuya çarpıcı bir örnek vermek gerekirse, 11.10.2017 tarihinde İzmir Aliağa’da Tüpraş tesislerinde bakım çalışması sırasında alınmayan tedbirden sonra 4 kişi öldü biri ağır iki kişi de yaralanmıştır.

Bakım çalışmalarında mutlaka iş güvenliği kurallarına uyulmalıdır. Çalışanlara iş talimatları hazırlanmalıdır. Talimatlara uygun çalışılıp çalışılmadığı bölüm sorumluları tarafından denetlenmelidir.

   

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner39

banner41

banner38

banner48