Önceki yazımda bakım onarım çalışmalarının işletmeler açısından taşıdığı önemden bahsetmiştim. Bakım onarım çalışmalarının, üretimin kalitesine, randımanına etkilerine değinirken iş kazalarıyla ilişkisinde de değinmiştim. Bakım onarım çalışmalarında iş güvenliğinin sağlanması için neler yapılmalıdır;

Bakım onarım çalışmaları, mutlaka bir sistem dâhilinde, plan ve programlı yapılmalıdır. Günü kurtaracak, ya da ortaya çıkan arızaları asgari bir şekilde halledecek şeklinde olmamalıdır. Arızalar bizi yönlendirmemelidir. İnisiyatifin bizde olması gereklidir. Sistemli çalışan bir ünitenin çalışmalarında, hem kalite, hem randıman hem de iş güvenliği konularında olumlu sonuçlar alınacaktır. Bu alanda yapılacakgüvenli çalışmalar nasıl yapılmalıdır? Bu gün biraz bunlara değinelim.

Bakım onarım çalışmalarında meydana gelen iş kazaları, çalışmaya başlamadan önce yeterli emniyet tedbirlerinin alınmamış olmasından kaynaklanmaktadır.

İşyerlerinde bakım onarım işleri için mutlaka bir sistem yerleştirilmeli, talimatlar hazırlanmalıdır.

Sözlü emirler, yanlış duymalara, yanlış ve eksikanlamalara neden olabileceğinden dolayı güvenilir değildir.

Etkili kontrol yazılı bir sistemle sağlanmalıdır.

Ancak, yazılı bir talimatın tek başına kazaları önlemede yeterli olamayacağına da dikkat edilmelidir. Talimatların yanında eğitim ve denetim çalışmaları da aktif ve etkin olarak yapılmalıdır.

Bakım onarım çalışmalarını yapacak personelin, bakıma başlamadan önce bakım yapılacak kısımda, iş güvenliği kapsamında yeterli tedbirleri alması gereklidir. Alınan tedbirler, kısım amiri tarafından kontrol edilmeli, tedbirler yeterli ise bakıma başlama onayı verilmelidir.

Makinene bakıma alınmadan önce mutlaka ana şarteli kapatılmalı, şartelin bulunduğu elektrik panosu asma kilit ile kilitlenmelidir. Anahtar bakım ekibinin sorumlusunda bulunmalıdır.

Eğer aynı makinede birden fazla ekip çalışma yapmakta ise, her ekip ayrı ayrı kilitleme yapmalıdır.

İşini tamamlayan ekip kendi kilidini alarak ayrılır. Bu durumda işi devam eden ekiplerin kilitleri hala panoda olduğu için kimse şartele ulaşamayacaktır. İşi en son biten ekip kilidini alarak makineyi çalıştırabilecektir. Böylece, çalışmaların devam ettiği sırada yanlışlıkla makinenin çalıştırılması söz konusu olmayacaktır. Bu da olası bir iş kazasını önleyecektir.

Bakımı yapılacak makinenin başına her yerden görülebilecek şekilde “DİKKAT BU MAKİNEDE BAKIM YAPILMAKTADIR” yazılı ikaz levhası asılmalıdır.

Çalışanlar çalışma esnasında gerekli kişisel koruyucu donanımları mutlaka kullanmalıdırlar.

Bakım onarım yapılacak makinenin emniyet donanımları sökülecekse, bakım sonunda eksiksiz olarak yerine takılmalıdır.

Yapılan bakım onarım çalışmaları kayıt altına alınmalıdır. Hangi makinede ne zaman nasıl bir çalışma yapıldığı, değişim yapılmış ise hangi parçaların değiştiği ve hatta bakımda çalışan personelin isimleri dahi mutlaka kayda geçilmelidir. Böylece geriye dönük bir araştırmada başvurulacak kaynak hazırlanmış olacaktır.

Bakım onarımda çalışan kişilerin yaptıkları iş hakkında yeterli bilgi ve beceriye sahip, konusunda eğitim almış kişilerden seçilmesine dikkat edilmelidir. Ayrıca bu personelin mutlaka bakım çalışmalarısırasında uyması gerekli iş güvenliği kuralları hakkında da eğitim almaları da gereklidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner41

banner38

banner48