Amerika'nın süper kahramanlarının doğrudan veya dolaylı bir şekilde medya (gazetecilik) sektörüyle ilişkilendirilmeye çalışılması gazetecileri halkın yanında, halkın haklarını savunan birer kahraman olduğu algısını yaratmak çabası mı?

Yoksa Amerika Süper kahramanlar ile birlikte iletişim araçlarına yüklenen işlevle yeni bir çıkış kapısı mı aranıyor?

KUTU

1933'te Amerika Birleşik Devletleri'nde Shunster ve Siegel adındaki iki genç olağanüstü yeteneklere sahip Süpermen adındaki kahramanlarını yaratırlar. Süpermen bu iki gencin yarattığı düş dünyasında güç ve adaletin savunucusuyken ikinci Dünya Savaşı'yla birlikte büyük değişime uğradı. Bu değişimle birlikte Süpermen artık güç ve adaletin değil yasaların ve düzenin savunucusu oldu...

Süpermen, gerektiğinde sisteme karşı adaletin ve gerçeğin savunucusuyken onu koşulsuz bir biçimde sistemin yanında yer almaya iten, yasaların ve düzenin savunucusu yapan güç neydi?

Amerika seferberlik halindeyken Süpermen'in bunun dışında kalması mümkün değil.. Çünkü Amerika artık yeni bir silah keşfetmişti. Öyle bir şey düşünün ki, psikanalistin köstekli cep saatini gözümüzün önünden bir o yana bir bu yana sallayarak bizi uyuşturması gibi..

Amerika halkı 1929 Krizi ile birlikte geçirdiği bunalım sürecinde adaleti sağlamak için gerçek dünyadan bir kurtarıcı beklerken, çizgi roman dünyasından Süpermen Amerika halkının kurtarıcısı olmuştur.

Sisteme olan güven zedelenmiş, geleceğe dair kaygılar büyümüştü. Süpermen gibi bir kahraman, toplumun genel sağduyusuna ve beklentisine seslenerek, yalnız olmadıklarını hissettiriyordu.

Farklı bir açıdan baktığımızda çaresizliğin sembolüydü Süpermen...

1978 yılında Süpermen filmi piyasaya çıktığında kültür endüstrisi de başka bir gelişme aşamasına ulaştı. Süpermen ile birlikte iletişim araçlarına yüklenen işlevle bütünleştikten sonra yeni bir boyut kazandı.

Bu umudun nedeni evresel bilgi ve olumlu değerleri toplumun en uzak köşesinde yaşanlara kadar aktararak, atomlaşmış bir toplumsal yaşamın, anomik konumundan kurtarılmayı bekleyen bireylere ulaşacak ve toplumda istikrar ve huzur ortamı yeniden kurulabilecektir.

 Bu sayede kültür bütünlüğü sağlanacak toplumlar mutluluğa yeniden ulaşabilecektir.

Ve böylece Amerika'nın yeni silahı olan kitle iletişim araçlarının mutlak gücü kanıtlanmış oluyor.

Yiğidi öldürüp,  hakkını yemeyelim, bu konuda Aslan payı Clark Kent’in.

Sonradan Süpermen’in kimsenin bilmediği gizli bir gücü daha ortaya çıktı. Aslında bu güç Süpermen’in alt karakteri olan Clark Kent’e ait. Beceriksiz görünen utangaç gazeteci Clark Kent’in sıradan insana verdiği mesajın daha anlamlı olduğu ifade edilir.

KUTU

Süpermen'in gazeteci olması tesadüfi değildir, çünkü karanlık dünyayı en iyi izleyebileceği yerdir medya alanı. Gazeteciler eğer isterlerse birer Süpermen olabilir! Medya sektörü gücü temsil eder ve o gücün içinde Süperman’ler olması kadar doğal bir şey yoktur.

Bu mesaj da Amerikan halkının aslında büyük bir potansiyelinin olduğunu, imkânsız sanılan şeyleri başarabileceklerini mesajının verilmesi, toplumun kendine güvenini yeniden kazanması için bir iletişim savaşının en büyük örneklerden...

Kitle iletişim araçlarıyla Amerikan toplumunun günlük sürekli bilgi ve enformasyon sağlama, belli kişilerin (asla güç yapısının değil) yaptıkları uygunsuzlukları göz önüne serme yoluyla, toplum için 'başkaldırıyı ve hoşnutsuzluğu' dile getirerek, toplumun deşarj olmasını sağlar.

ABD'nin son dönemde yalnız kalması yeni bir süper kahramanı doğurabilir?

Alaylı değil diplomalı konuşuyor...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner39

banner48