Merhaba Sevgili Dostlar;

Bugün kimlerin 65 yaş aylığı alabileceğini ve bu aylığı alabilme şartlarını anlatmak istiyorum.

65 yaş aylığı için kişiden istenilen 3 şartın yerine getirilmesi halinde aylığı almaya hak kazanır. 65 yaşını doldurmuş olan kişinin yaşadığı hanenin gelirinin belirlenen sınırın altında kalması. Bu sınır, asgari ücretin net tutarının 3’te biri olarak belirlenmiştir. Yürürlükten kaldırılan uygulama ile 65 yaşını doldurmuş kişinin yaşadığı hanedeki toplam gelir, söz konusu hanede kaç kişi yaşıyorsa o sayıya bölünerek çıkan rakam üzerinden kişinin 65 yaş aylığı alıp alamayacağına karar veriliyordu. Yeni yürürlüğe giren yasa ile sadece kendi geliri dikkate alınacaktır. Maaşın bağlanması için ise hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarının asgari ücretin 3’te 1’inden az olması şartı değişmiş, bakıma muhtaç vatandaşın yanında yaşadığı kişilerin değil, sadece kendi gelir durumu dikkate alınması hususunu uygulamaya koymuştur.

Müracaat dilekçesi, 65 yaş aylığı talebinde bulunan kişi tarafından doldurularak imzalanır. Bu formda yer alan Muhtaçlık Belgesi, il ya da ilçe idare kuruları tarafından doldurulur. Vukuatlı nüfus kayıt örneği, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’nden (ADNKS) il ya da ilçe mahalli Maliye birimleri tarafından alınır. Eğer aylık talebi vasi tarafından yapılacak ise mahkeme tarafından verilmiş olan vasilik kararı ile müracaat edilir. 65 yaş muhtaç yaşlı aylığı müracaat işlem sırası ise şöyledir: Başvuruda bulunacak olan kişinin ikamet ettiği ilçenin Mal Müdürlüğü’nden, illerde ise Defterdarlıktan ya da SGK İl Müdürlüğü’nden alınacak olan 2022 sayılı Kanuna göre hazırlanmış olan Başvuru Formu başvuruda bulunacak kişi tarafından doldurulur ve imzalanır. Doldurularak imzalanan form Mal Müdürlüklerine, illerde ise Defterdarlıklara teslim edilir. Ardından İl ya da İlçe Komisyonları tarafından başvuru sahibi ile ilgili inceleme yapılır ve muhtaç olup olmadığına karar verilir. İl ya da İlçe İdare Komisyonlarının başvuru sahibinin muhtaç olduğuna karar vermesi durumunda ise başvuru evrakı Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne gönderilerek ve işleme konulması sağlanır. Özürlü vatandaşlarımız da 65 yaş aylığı kapsamına alınmıştır.

-65 yaşını tamamlamış muhtaç yaşlılar,

-Tüm vücut fonksiyonlarını %40 ile %69 arasında kaybeden özürlülerle tüm vücut fonksiyonlarını

%70 veya üzerinde kaybeden ve başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek

derecede özürlü olanlar,

-Kanunen bakmakla yükümlü olduğu ve fiilen bakımını gerçekleştirdiği 18 yaşını tamamlamamış

%40 ve üzerinde özürlü yakını bulunanlara 2022 sayılı Kanun kapsamında aylık bağlanmakta ve

sağlık yardımı sunulmaktadır.

Hoşça Kalın Dostça Kalın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner39

banner41

banner38

banner48